Thrash metal


Thrash metal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 8 maj 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thrash metal – gatunek muzyczny, odmiana heavy metalu, będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech muzyki gatunku punk, mająca swój początek w latach 80. XX wieku w USA[potrzebny przypis]. Za pierwszy album thrashmetalowy uznaje się Welcome To Hell zespołu Venom. Podwaliny gatunku zostały jednakże stworzone przez Black Sabbath[1].

Fuzja tych dwóch gatunków dała w efekcie bardzo szybkie i brutalne kompozycje charakteryzujące się (początkowo) prostymi aranżacjami, niskimi rejestrami, agresywnym wokalem, zaawansowanymi technicznie solówkami oraz częstymi zmianami rytmu, jak i perkusji łamiącej rytm kompozycji.

Nazwa gatunku, thrash (chłostać), nawiązuje do surowego, agresywnego brzmienia.

Spis treści

Sceny regionalne | edytuj kod

USA | edytuj kod

Bay Area

Najbardziej progresywny i techniczny styl thrash metalu[2] Razem z florydzką Tampą, Bay Area wiąże się z początkiem amerykańskiego thrash i death metalu (datowane na początek lat 80.)[3][4]. Reprezentanci: Exodus, Megadeth, Metallica, Slayer, Testament, Forbidden, Vio-lence, Heathen, Death Angel, Sadus, Dark Angel, Defiance, Hirax.

Wschodnie wybrzeże

Widoczny większy wpływ muzyki punk rock i hardcore. Reprezentanci: Anthrax, Nuclear Assault, Overkill, Whiplash, Blood Feast, Gwar.

Arizona

Reprezentanci: Flotsam and Jetsam, Sacred Reich.

Niemiecki thrash metal (Teutonic thrash metal) | edytuj kod

Niemiecki thrash metal jest najszybszą spośród dotychczas wymienionych. Reprezentanci: Exumer, Kreator, Sodom, Assassin, Destruction, Violent Force, Tankard.

Brazylijski thrash metal | edytuj kod

W muzyce zespołów słychać naleciałości black/death metalu. Reprezentanci: Sepultura, Sarcofago, Overdose, Holocausto, Korzus, Executer, MX, Sexthrash, Mutilator, Chakal, Attomica.

Polski thrash metal | edytuj kod

Reprezentanci: Kat, Turbo, Virgin Snatch,War-saw, Wolf Spider, Quo Vadis, Acid Drinkers, Testor, Horrorscope, Alastor, Dragon, Kreon Flapjack.

Brytyjski thrash metal | edytuj kod

Reprezentanci: Onslaught, Venom, Black Sabbath, Xentrix(ang.), Atomkraft.

Kanadyjski thrash metal | edytuj kod

Reprezentanci: Annihilator, Infernal Majesty, Exciter, Sacrifice, Razor, Slaughter, Voivod.

 Zobacz też kategorię: Zespoły thrashmetalowe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Bradley Torreano: Black Sabbath, Symptom of the Universe Review (ang.). [dostęp 22 sierpnia 2012].
  2. Bay Area Thrash.
  3. A To Z Of Thrash Metal | Rockdetector.
  4. oaklandish.org.
Heavy metal
Na podstawie artykułu: "Thrash metal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy