Tomasz Steifer


Tomasz Steifer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb Gozdawa autorstwa Tomasza Steifera

Tomasz Steifer (ur. 5 listopada 1955 w Warszawie, zm. 8 października 2015 w Gdańsku) – polski historyk, malarz i heraldyk, konsultant ds. plastycznych Związku Szlachty Polskiej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1978, a następnie rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, w Katedrze Konserwacji Starych Druków i Grafiki, zakończone dyplomem w 1985. Był również absolwentem Szkoły Oficerów Rezerwy, którą ukończył w stopniu podporucznika piechoty. Zajmował się projektowaniem grafiki książkowej oraz iluzjonistycznym malarstwem sztalugowym i ściennym, był autorem projektów wystroju wielu miejsc publicznych, głównie w trójmiejskich Szadółkach gdzie mieszkał od 1988. Tworzył stołobrazy – obrazy przestrzenne tworzone na blatach stołów.

Od czternastego roku życia pasjonował się heraldyką, jako nastolatek opublikował pierwszy felieton na ten temat, który ukazał się w tygodniku "Panorama". Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, członkiem "The International Association of Amateur Heralds" i Polskiej Wspólnoty Heraldycznej "Nova Heraldia"[1], założycielem i prezesem fundacji "Pro Heraldica"[2] oraz twórcą wielu prac związanych ze sztuką heraldyczną m.in. wielu herbów miast i jednostek administracyjnych. Uczestniczył m.in. w wystawach: Ars Heraldica zorganizowanej przez PTH w 1995 w Muzeum Niepodległości w Warszawie[3] oraz Obok. Polska-Niemcy.1000 lat historii w sztuce zorganizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie w 2011 w Martin-Gropius-Bau w Berlinie[4].

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 303-6-30)[5].

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nova Heroldia
  2. Bazy ngo: Fundacja "Pro Heraldica"
  3. Ars Heraldica – współczesna sztuka heraldyczna w Polsce (katalog wystawy), Wydawnictwo DiG, Warszawa, 1995, ​ISBN 83-85490-52-3
  4. Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce
  5. Cmentarz Stare Powązki: KATARZYNA KRÓLOWA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-02-05] .
  6. Referat wygłoszony na zjeździe założycielskim Polskiej Wspólnoty Heraldycznej w Jeleniej Górze

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz Steifer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy