Tomasz z Villanueva


Tomasz z Villanuevy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Tomasz z Villanueva) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święty Tomasz z Villanuevy, OSA, Tomás García Martínez (ur. 1486[1] w Fuenllanie - Prowincji Ciudad Real, zm. 8 września 1555 roku w Walencji) – święty Kościoła katolickiego, arcybiskup Walencji, pisarz religijny, działacz charytatywny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Tomasz urodził się w rodzinie szlacheckiej Alfonsa Tomasza Garcia i Łucji Martínez Castellanos w Królestwie Kastylii, wynosząc z domu wraz z wychowaniem miłosierdzie dla biednych.

Studia filozoficzno-teologiczno-humanistyczne na uniwersytecie Alcalá rozpoczął w 1502 roku. Uzyskał stopień magistra sztuk wyzwolonych w założonym przez kardynała Franciszka Jiméneza Kolegium św. Ildefonsa. Po ukończeniu studiów (1512 roku) został profesorem filozofii na uniwersytecie Alcalá, a w 1516 roku odmówił zaproszeniu do prowadzenia wykładów w Salamance, gdyż 21 listopada wstąpił do nowicjatu augustianów.

W 1518 roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął działalność duszpasterską. Zasłynął jako kaznodzieja. Posłuszeństwo regule zakonu i aktywność w życiu wspólnoty zaowocowały piastowaniem stanowisk przełożonego w Salamance, Burgos i Valladolid. Jako wizytator prowincji kastylijskiej dokonał jej reformy. W następnych latach pełnił obowiązki prowincjała w prowincji andaluzyjskiej i kastylijskiej. Wykładał teologię na uniwersytecie w Salamance w Kolegium augustiańskim, a w październiku 1544 na wniosek króla Karola V Habsburga papież Paweł III powołał go na stolicę biskupią Walencji, na której zasiadł z tytułem arcybiskupa.

Żyjąc w ubóstwie cieszył się wielkim zaufaniem współbraci i stał się godnym naśladowania przykładem pobożności i prostoty. Tomasz był autorem komentarzy do Pieśni nad pieśniami, kazań maryjnych i sześciu utworów o charakterze ascetyczno-kaznodziejskim w języku kastylijskim. Jego dzieła – sześć tomów Opera omnia (po łacinie) zostały opublikowane w Manili w 1881. Określany był mianem „Apostoła Hiszpanii”.

Kanonizacji Tomasza z Villanuevy dokonał w 1658 roku papież Aleksander VII.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (8 września)[2] i 22 września[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W starszych źródłach pojawiał się też rok 1488
  2. P. Bruno Silvestrini O.S.A: San Tommaso da Villanova (wł.). [dostęp 2012-11-17].
  3. Hugo Hoever: Żywoty Świętych Pańskich. Olsztyn: Warmińskie wydawnictwo Diecezjalne, 1983.w przekładzie Zbigniewa Pniewskiego; Nihil Obstat ks. dr Jan Nadolski, Imprimitur 22 czerwca 1982.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. M-P. Kraków: WAM,

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tomasz z Villanueva" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy