Tombstone (film)


Tombstone (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tombstoneamerykański western z 1993 w reżyserii George’a Pana Cosmatosa. Film koncentruje się na przygodach Wyatta Earpa (zagranego przez Kurta Russella) i jego braci, nawiązując w pewnym zakresie do wydarzeń historycznych z lat 1881–1884.

Spis treści

Produkcja | edytuj kod

Kurt Russell pierwszy scenariusz otrzymał w 1984. Początkowo film miał być wspólną produkcją Kevina Jarre'a i Kevina Costnera. Drugi z nich naciskał, by skoncentrować się na postaci Wyatta Earpa, ostatecznie zdecydował się wziąć udział w produkcji zatytułowanej właśnie Wyatt Earp. Ostatecznie Kurt Russell podpisał porozumienie z producentem Andrew Vajną, uzyskując budżet w wysokości 25 milionów dolarów. Produkcja napotykała dalsze problemy, m.in. wywiązał się konflikt co do długości scenariusza. Ostatecznie Kevin Jarre został zwolniony z funkcji reżysera, którą objął George Pan Cosmatos, przy czym aktywny udział w reżyserii filmu miał również sam Kurt Russell[1].

Fabuła | edytuj kod

Legendarny już stróż prawa Wyatt Earp, jego bracia Virgil i Morgan, oraz ich żony przybywają do Tombstone w Arizonie. Do tego małego i rozwijającego się górniczego miasteczka ściągają rewolwerowcy, karciarze, kowboje i wędrowne grupy teatralne. Bracia zajmują się w nim prowadzeniem biznesu hazardowego i saloonu, wkrótce dochodzi do ich pierwszych starć z lokalną bandą przestępczą, zwaną „Cowboys” i identyfikowaną poprzez noszenie czerwonej szarfy. Pod presją mieszkańców Earpowie przystępują do przywrócenia w mieście porządku. Virgil Earp obejmuje stanowisko marshala, zastępując zabitego Freda White'a. Aresztowania i zakaz noszenia w mieście broni prowadzą do strzelaniny w O.K. Corral. Wkrótce w wyniku zamachu Morgan Earp ginie, a Virgil Earp zostaje ranny. Wyatt Earp przy wsparciu grupy rewolwerowców, w skład której weszli chorujący na gruźlicę Doc Holliday, Sherman McMasters, Texas Jack Vermillion i Turkey Creek Jack Johnson, decyduje się podjąć walkę z kowbojami.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Henry Cabot Beck: The „Western” Godfather (ang.). truewestmagazine.com, 10 stycznia 2006. [dostęp 16 stycznia 2011].

Bibliografia | edytuj kod

  • Tombstone w bazie IMDb (ang.). [dostęp 16 stycznia 2011].
  • Tombstone (ang.). boxofficemojo.com. [dostęp 16 stycznia 2011].
Na podstawie artykułu: "Tombstone (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy