Toy Story 3


Toy Story 3 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Toy Story 3amerykański film animowany z 2010 roku w reżyserii Lee Unkricha. Jest on trzecią częścią serii Toy Story. Produkcja ta zrealizowana w cyfrowym 3D w studiu Pixar Animation Studios i Walt Disney Pictures została nagrodzona m.in. dwoma statuetkami Oscarów, była nominowana również do tytułu najlepszego filmu roku 2010. W oryginalnej wersji dubbingu głosu bohaterom użyczyli m.in. Tom Hanks jako Szeryf Chudy, Tim Allen jako Buzz Astral i Joan Cusack jako Jessie. Od 22 listopada 2015 r. oglądanie filmu jest dozwolone od 12 lat (według KRRiT) i telewizji TVN.

Toy Story 3 jest pierwszym filmem animowanym, który zarobił ponad 1 mld dolarów USD.

Światowa (w tym także polska) premiera miała miejsce 18 czerwca 2010 roku.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Film rozpoczyna się, kiedy Chudy wspomina dzieciństwo Andy’ego. Teraz właściciel zabawek ma 17 lat i za parę dni wyjeżdża na studia. Większość jego zabawek (np. Czarny, Ekran, Pasterka Bou) trafiło już do nowych właścicieli. Zostali tylko Szeryf Chudy, Buzz Astral, Jessie, Mustang, Pan Bulwa, Pani Bulwa, Cienki, Rex, Hamm, Barbie, Obcy i wojskowe żołnierzyki. Ze sobą planuje wziąć jedynie Chudego, a reszta ma trafić na strych. Mama Andy’ego myli zabawki ze śmieciami, a Chudy, widząc to, rusza na ratunek.

Wszyscy trafiają do przedszkola „Słoneczko”. Wita ich tam m.in. Miś Tuliś, ośmiornica Giętki, oraz Ken, który zakochuje się w lalce Barbie. Przechodzą z Sali Motylkowej, dla starszych dzieci i do Sali Gąsienicowej, dla dzieci młodszych. Zabawkom wydaje się, że to idylla. Jednak Chudy ucieka ze „Słoneczka” latawcem. Gdy jest na zewnątrz, Chudego zabiera dziewczynka imieniem Bonnie. W jej domu poznaje jednorożca-pluszaka, Begonię, Triceratopsa Trixie (komputeromaniaczkę), szmacianą lalkę Dolly i jeża uważającego się za aktora Barona von Cicho.

Tymczasem w „Słoneczku”, okazuje się, że Sala Gąsienicowa jest Salą Tortur Dla Zabawek, natomiast Salę Motylkową można porównać do SPA. W nocy Buzz Astral orientuje się, kto pociąga za sznurki. Dowiaduje się, że to Tuliś i jego gang rządzi zabawkami w przedszkolu. Gdy wraca Chudy, który wie o prawdziwej naturze Tulisia od klawna Chicha, dawnego przyjaciela Tulisia i jednej z zabawek Bonnie, zaczyna organizować ucieczkę.

Obsada głosowa | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Grzegorz Pawlak
Dialogi polskie: Jan Jakub Wecsile
Nagranie i montaż dźwięku w wersji polskiej: Maria Kantorowicz, Justyna Musialska
Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Marcin Kopiec
Słowa polskie: Filip Łobodziński
Wykonanie „Ty druha we mnie masz”: Stanisław Sojka
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Zgranie polskiej wersji językowej: Shepperton International
W wersji polskiej udział wzięli:

oraz jako dzieci:

  • Filip Dankiewicz
  • Urszula Giersz
  • Ignacy Klim
  • Ignacy Kłoczewski
  • Zofia Kopiec

Produkcja | edytuj kod

Według warunków umowy ze studiem Pixar, wszystkie postaci filmowe stworzone przez Pixar były własnością Walt Disney Pictures. Ponadto Disney zachowywał prawa do kręcenia ewentualnych sequeli wszystkich filmów Pixara. W 2004 roku, gdy sporne negocjacje między dwoma przedsiębiorstwami przeciągały się, ówczesny przewodniczący Disneya Michael Eisner zaproponował, aby w nowym studiu – Circle 7 Animation – rozpocząć produkcję nowego filmu – Toy Story 3.

W roku 2006 Disney nabył udziały w studiu Pixar. Ta transakcja uczyniła szefów Pixara odpowiedzialnymi za Disney Animation. Jakiś czas później studio Circle 7 Animation zostało zamknięte, a projekt filmu Toy Story 3 odłożony na półkę.

John Lasseter, Andrew Stanton, Pete Docter, i Lee Unkrich spotkali się w miejscu, gdzie była kręcona pierwsza część filmu. Postanowili działać razem i stworzyć ten film, a scenariusz do niego powstał przez jeden weekend.

Wyróżnienia | edytuj kod

Oscary 2010

Złote Globy 2010

BAFTA 2010

Satelita 2010

Przypisy | edytuj kod

  1. Toy Story 4 w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Toy Story 3" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy