Transport kolejowy w Rzeszowie


Transport kolejowy w Rzeszowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Schemat węzła, na czerwono zaznaczony Dworzec Główny

Rzeszów jest największym węzłem kolejowym w województwie podkarpackim i jednym z najważniejszych w południowo-wschodniej Polsce.

Spis treści

Stacje i przystanki kolejowe | edytuj kod

Rzeszowski węzeł kolejowy składa się z 2 stacji:

4 przystanków:

oraz 1 rozjazdu:

Linie kolejowe | edytuj kod

Przez węzeł przebiegają 4 linie kolejowe:

Historia | edytuj kod

Widok na linie nr 71, 91 i 106

Historia transportu kolejowego w Rzeszowie rozpoczęła się 15 listopada 1858 razem z budową Kolei galicyjskiej im. Karola Ludwika (lata budowy 1856-61) jako części drogi kolejowej łączącej Wiedeń z Krakowem i Lwowem. Wtedy to oddano do użytku Dworzec Główny, który od dnia powstania aż do 1902 roku znajdował się poza granicami administracyjnymi miasta.

12 października 1890 roku nastąpiło otwarcie dworca Rzeszów Staroniwa oraz linii kolejowej Jasło – Rzeszów Główny, wtedy też Rzeszów Staroniwa stał się stacją węzłową.

Następnie stopniowo oddawano do użytku przystanki – Rzeszów Osiedle (1938) oraz Zwięczyca i Załęże, których nazwy zostały zmienione po poszerzeniu granic administracyjnych miasta.

Do 2023 planowana jest kompleksowa modernizacja węzła, z budową linii kolejowej do portu lotniczego Port lotniczy Rzeszów-Jasionka i budowa przystanku Rzeszów Zachód[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. 1,2 mld zł na zmiany kolei na Podkarpaciu

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Transport kolejowy w Rzeszowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy