Transport w Rzeszowie


Transport w Rzeszowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aleja Cieplińskiego Trasa Zamkowa w Rzeszowie

Rzeszów jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W mieście krzyżują się ważne trakty drogowe biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe oraz przebiega przez nie kolejowy szlak na Ukrainę. Znaczący wpływ na rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu ma także położenie w podrzeszowskiej Jasionce Międzynarodowy Port Lotniczy.
Samo miasto dysponuje dobrej jakości drogami i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną. Jest to zasługą ostatnio realizowanych inwestycji (m. in. budowa północnej obwodnicy i Mostu Zamkowego, modernizacja obwodnicy południowej oraz ulic w centrum).

Spis treści

Lotnisko | edytuj kod

Międzynarodowy Port Lotniczy w Jasionce jest rzeszowskim oknem na świat. Obecnie port lotniczy jest w trakcie gruntownej modernizacji. W 2005 przedłużono do 3200 m pas startowy, dzięki czemu lotnisko może przyjmować nawet najcięższe i największe samoloty. W najbliższych latach planowana jest budowa nowego terminalu pasażerskiego oraz terminalu cargo. Według założeń dzięki rozbudowie przepustowość lotniska ulegnie znacznemu wzrostowi.

Podrzeszowskie lotnisko rywalizowało z Rygą o budowę drugiej obok Glasgow bazy technicznej Ryanair i Singapore Technologies Aerospace, która miała serwisować samoloty z całego świata. Jednak po wycofaniu się z inwestycji azjatyckiego partnera firma Ryanair zrezygnowała z budowy bazy w Jasionce.
Port lotniczy jest częścią Doliny Lotniczej. W jego obrębie funkcjonują: Aeroklub Rzeszowski oraz Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej (jedyna w kraju cywilna szkoła pilotów).

Kierunki lotów i linie lotnicze | edytuj kod

Rzeszów-JasionkaWarszawaFrankfurtDublinEast MidlandsEdynburgBristolKorfuLondyn-StanstedOslo-RyggeLondyn-LutonMonachiumManchesterBurgasAntalyaHeraklionEnfidhaHurghada ↓Szarm el-Szejk ↓ Kierunki lotów regularnych (kolor niebieski) oraz czarterowych (kolor czerwony) z lotniska Rzeszów-Jasionka

Czartery | edytuj kod

Cargo | edytuj kod

Tranzyt | edytuj kod

Najbardziej oczekiwanymi inwestycjami drogowymi w regionie są budowy autostrady A4 (DreznoKijów oraz drogi ekspresowej SuwałkiBarwinek. Te dwie drogi, z węzłem w okolicach Trzebowniska, mają utworzyć tranzytową obwodnicę miasta z prawdziwego zdarzenia. Obecnie pojazdy przejeżdżające przez miasto korzystają ze zmodernizowanej obwodnicy południowej i fragmentu powstającej obwodnicy północnej.

Komunikacja wewnątrz miasta | edytuj kod

Dzięki budowie nowych dróg i stale prowadzonym pracom mającym na celu poprawić stan ulic Rzeszowa komunikacja wewnątrz miasta działa bardzo sprawnie. Na początku roku 2006 oddano do użytku kolejny odcinek północnej obwodnicy miasta z dwoma wiaduktami na Załężu. Od kilku lat etapowo modernizowana jest część międzynarodowej drogi E40 będącej zarazem południową obwodnicą śródmieścia miasta. Wybudowany w ostatnich latach Trasa Zamkowa wraz z mostem na Wisłoku częściowo rozładowała korki w centrum i znacznie skróciła czas przejazdu z lewo- do prawobrzeżnej części miasta. Inwestycje drogowe realizowane w ostatnich latach sprawiły, że Rzeszów dysponuje drogami dobrej jakości i dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną.

Transport miejski | edytuj kod

Największym rzeszowskim przewoźnikiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obsługujące 58 linii autobusowych (35 miejskich, 17 podmiejskich, 3 nocne oraz 3 specjalne do stref ekonomicznych). Dopełnienie komunikacji miejskiej stanowią autobusy komunikacji międzygminnej [MKS Rzeszów] obecnie przewoźnik należący do podrzeszowskich gmin posiada kilkanaście linii autobusowych. W 2019 roku planowana jest synchronizacja komunikacji miejskiej Rzeszowa z komunikacją międzygminną celem doprowadzenia do wspólnego systemu komunikacyjnego jak i wspólnego biletu miesięcznego.

Kolej | edytuj kod

 Osobny artykuł: Transport kolejowy w Rzeszowie.

Obecnie w administracyjnych granicach Rzeszowa znajdują się dwie stacje kolejowe:

  1. Rzeszów Główny
  2. Rzeszów Staroniwa

oraz cztery przystanki osobowe:

  1. Rzeszów Osiedle
  2. Rzeszów Zachodni
  3. Rzeszów Załęże
  4. Rzeszów Zwięczyca
Na podstawie artykułu: "Transport w Rzeszowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy