Trylogia dolarowa


Trylogia dolarowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trylogia dolarowa – popularna nazwa serii trzech spaghetti westernów w reżyserii Sergia Leonego z połowy lat 60. XX wieku, z Clintem Eastwoodem w roli głównej i z muzyką Ennia Morriconego. Filmy nie są ze sobą powiązane fabularnie, choć łączy je grana przez Eastwooda postać rewolwerowca, który w każdym z filmów nosi inne imię.

Filmy tworzące trylogię – Za garść dolarów (Per un pugno di dollari, 1964), Za kilka dolarów więcej (Per qualche dollaro in più, 1965) oraz Dobry, zły i brzydki (Il buono, il brutto, il cattivo, 1966) – cechowały się nieomal operową reżyserią; Leone przywiązywał uwagę do starannego budowania napięcia, które potęgowała dodatkowo eksperymentalna, surrealistyczna muzyka Morriconego[1]. Szczególnym motywem cechującym trylogię dolarową jest również częste stosowanie zbliżeń oraz wieloznaczność moralna bohaterów, którzy rzadko przypominają szlachetnych kowbojów z amerykańskich westernów epoki kina klasycznego[1].

Choć trylogia dolarowa była początkowo negatywnie przyjęta przez krytyków filmowych, a Za garść dolarów uznawano wręcz za plagiat Straży przybocznej Akiry Kurosawy (co skutkowało nawet procesem z japońskim reżyserem)[1], w Europie Zachodniej seria trzech westernów Leonego cieszyła się sporym powodzeniem. Współcześnie – jak wskazuje agregator Metacritic – w kręgu anglosaskim trylogia dolarowa jest odbierana pozytywnie[2][3][4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Looking back at Sergio Leone’s Dollars trilogy, Den of Geek, 18 stycznia 2013 [dostęp 2020-04-01]  (ang.).
  2. A Fistful of Dollars, Metacritic [dostęp 2020-04-02] .
  3. For a Few Dollars More, Metacritic [dostęp 2020-04-02] .
  4. The Good, the Bad, and the Ugly, Metacritic [dostęp 2020-04-02] .
Filmy w reżyserii Sergia Leone

Na podstawie artykułu: "Trylogia dolarowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy