Tsung-Dao Lee


Tsung-Dao Lee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tsung-Dao Lee (chiń. 李政道; pinyin Lǐ Zhèngdào; ur. 24 listopada 1926 w Szanghaju) – amerykański fizyk pochodzenia chińskiego, laureat nagrody Nobla.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Szanghaju, tam też uczęszczał do szkoły. W latach 1943-1944 studiował na Uniwersytecie Zhejiang w Hangzhou, a następnie podjął studia na Narodowym Uniwersytecie Południowozachodnim w Kunming. W 1946 roku uzyskał stypendium rządowe pozwalające mu kontynuować edukację w Stanach Zjednoczonych. Podjął studia na University of Chicago, gdzie został doktorantem Enrico Fermiego. Stopień doktora uzyskał w 1950 roku - tematem jego rozprawy była Zawartość wodoru w białych karłach (Hydrogen Content of White Dwarf Stars)[1].

W latach 1950-1953 pracował m.in. w Obserwatorium Yerkes, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz w Institute for Advanced Study. W 1953 roku został zatrudniony na stanowisku assistant professor na Columbia University[2].

W 1955 roku uzyskał tytuł Associate Professor, w roku 1956 został najmłodszym profesorem w historii Uniwersytetu Columbia (miał wówczas 29 lat) [2].

W 1957 roku (w wieku 31 lat) został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Chen Ning Yangiem za teorię zakładającą, że oddziaływania słabe pomiędzy cząstkami elementarnymi nie zachowują symetrii parzystości. Teoria ta została potwierdzona eksperymentalnie przez Chien-Shiung Wu [2]. Chen Ning Yang i Tsung-Dao Lee byli pierwszymi chińskimi laureatami nagrody Nobla.

In 1960 został profesorem fizyki w Institute for Advanced Study, a trzy lata później powrócił na Uniwersytet Columbia. W 2012 roku przeszedł na emeryturę [2].

W 1950 roku ożenił się z Jeannette Hui-Chun Chin. Mają dwóch synów: Jamesa i Stephena [1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Tsung-Dao Lee Biographical (ang.). W: nobelprize.org [on-line]. [dostęp 2021-06-03].
  2. a b c d Tsung-Dao Lee Chinese-American physicist (ang.). W: Encyclopaedia Britannica [on-line]. [dostęp 2021-06-03].
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Tsung-Dao Lee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy