Tuxer Alpen


Na mapach: 47,1758°N 11,6433°E/47,175800 11,643300

Tuxer Alpen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tuxer Alpen[1] (niem. Tuxer Alpen lub Tuxer Voralpen) – pasmo w Alpach Wschodnich (dokładniej w Alpach Centralnych). Leży w zachodniej Austrii, w Tyrolu. Pasmo od północy oddzielone jest doliną Innu od pasm Karwendel i Rofan, od wschodu doliną Zillertal od Alp Kitzbühelskich, od zachodu doliną Wipptal (dolina rzeki Sill) od Stubaier Alpen, natomiast od południa graniczy dolinami Tuxer i Schmirn z Alpami Zillertalskimi. Przełęczą graniczną jest Tuxer Joch. Masyw zbudowany jest w większości ze skał metamorficznych płaszczowin wschodnioalpejskich, głównie fyllitów kwarcowych i łupków krystalicznych. Obecnie pasmo to nie jest zlodowacone. Nazwa pasma pochodzi od doliny Tux (Tuxertal) i miejscowości o tej samej nazwie (Tux i Hintertux).

Choć pasmo to leży prawie w samym sercu Alp jego szczyty niezbyt imponują wysokością. Najwyższy szczyt - Lizumer Reckner nie przekracza wysokością 2900 m. Rejon ten nie jest zbyt gęsto zaludniony, pomijając Innsbruck, choć ośrodki narciarskie Tux i Mayrhofen w sezonie są bardzo zatłoczone. Północne i środkowe rejony pasma są wykorzystywane przez armię austriacką jako tereny manewrowe (okolica jest wtedy zamykana dla ludności cywilnej).

Najwyższe szczyty:

Rastkogel


Przypisy | edytuj kod

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wymienia tylko nazwę oryginalną: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II, s. 24, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2010. [dostęp 2014-06-23].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (łańcuch górski):
Na podstawie artykułu: "Tuxer Alpen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy