Twierdzenie Kopernika


Twierdzenie Kopernika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Twierdzenie Kopernika – animacja Ilustracja twierdzenia Kopernika – XIII-wieczny szkic Nasir al-Dina Tusiego

Twierdzenie Kopernika – twierdzenie sformułowane przez polskiego astronoma Mikołaja Kopernika w dziele De revolutionibus orbium coelestium z 1543 r. Kopernik sformułował to twierdzenie prawdopodobnie nie wiedząc, że zostało ono co najmniej dwukrotnie odkryte i opublikowane wcześniej. Po raz pierwszy sformułował je około 461 r. n.e. Proklos w swoim Komentarzu do pierwszej księgi Elementów Euklidesa[1], a następnie w 1254 r. ponownie opublikował je perski astronom i matematyk Nasir ad-Din Tusi[2] (stąd twierdzenie to jest szerzej znane jako Tusi-couple).

Spis treści

Treść | edytuj kod

Jeśli wewnątrz dużego okręgu toczy się bez poślizgu okrąg o promieniu dwa razy mniejszym, to dowolny, lecz ustalony punkt małego okręgu porusza się prostoliniowo po średnicy dużego.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. I. N. Veselovsky, "Copernicus and Nasir al-Din al-Tusi", Journal for the History of Astronomy, 4 (1973): 128-30
  2. Patrz reprodukcja manuskryptów i komentarz w: Willy Hartner. Copernicus, the Man, the Work, and its History. „Proceedings of American Philosophical Society”. Vol. 117 (No. 6, 1973), s. s. 422. American Philosophical Society. ​ISBN 1-4223-7120-4​, ​ISBN 978-1-4223-7120-6​ (ang.). [dostęp 29 grudnia 2008]. 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Twierdzenie Kopernika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy