Ucho prezesa


Ucho Prezesa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ucho prezesa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ucho Prezesapolski serial komediowo-polityczny, emitowany od 9 stycznia 2017 do 7 czerwca 2018 na YouTube, od 15 lutego 2017 do 31 stycznia 2019 również na Showmax[3] i od 21 stycznia 2018 do 17 lutego 2019 w telewizji WP[4]. Serial opowiada o prezesie partii rządzącej i jego otoczeniu we współczesnej Polsce. Został stworzony przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju[5].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Fabuła poszczególnych odcinków jest niezależna od siebie (z wyjątkiem odcinków 26 i 27 oraz 41 i 42). Akcja serialu rozgrywa się głównie w gabinecie prezesa partii rządzącej, przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie gości on polityków obozu rządowego[6], by wydawać im polecenia lub słuchać sprawozdań z podejmowanych działań. Fabuła nawiązuje do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce pod rządami partii Prawo i Sprawiedliwość[5], jednak w odniesieniu do żadnej postaci nie pada nazwisko osoby, na której jest ona wzorowana[7][8] (wyjątkiem był odcinek 11, w którym jeden z bohaterów przedstawia się jako Krzysztof Penderecki).

Plenery | edytuj kod

Serial jest nawiązaniem i kontynuacją serii scen kabaretowych pt. Posiedzenie rządu, w których Robert Górski i inni artyści kabaretowi wcielali się w członków rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego[5]. Twórcy serialu poinformowali, że sytuacje wykorzystane w serialu nie będą przedstawiane w postaci skeczy kabaretowych.

Sceny z gabinetu prezesa i holu nagrywane są w studiu, a z pałacu prezydenckiego i parlamentu w Teatrze Wielkim i Teatrze Narodowym (wyjątkiem jest odcinek 37, gdzie przemówienie Beaty nagrywane było za pomocą greenscreena) oraz na wolnym powietrzu. Sceny z podróży Donalda nagrywane były m.in. na łączniku drogi ekspresowej S8 z DK7 oraz na łączniku DK7 z aleją Armii Ludowej przy moście Łazienkowskim w Warszawie, a z portu promu z zalewu na Wiśle w okolicach ulicy Gwiaździstej i drogi E77 w Warszawie. Sceny z przejazdu kolumną rządową nagrane zostały w ciągu ulic Moilera–Senatorska–Wierzbowa–plac Piłsudskiego w Warszawie. Boisko z odcinka 38 zostało nagrane na podwarszawskim Stadionie Znicza Pruszków. W odcinku 39 za słupski pałac ślubów posłużył dziedziniec i wnętrza Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Sceny z odcinka 41 zostały zrealizowane w studiu. W odcinku 42 zdjęcia zrealizowano na parkingu wielopoziomowym przy ulicy Parkingowej w Warszawie i w kinie Wisła w sali B, a pozostałe sceny zostały nakręcone w studiu i na dworze. W czwartej serii popularnego serialu zminimalizowano wykorzystywanie plenerów, a znów większość sytuacji dzieje się w gabinecie prezesa.

Obsada | edytuj kod

Odcinki | edytuj kod

Początkowo zaplanowano produkcję czterech odcinków. Kontynuacja serialu była uzależniona od oglądalności i odbioru przez publiczność oraz uzyskania finansowania. Po emisji czwartego odcinka ogłoszono, że twórcy znaleźli dalsze finansowanie, w związku z czym rozpoczęta została produkcja kolejnych odcinków[12]. Jednocześnie trwały negocjacje z wydawcami kilku portali, które mogłyby przejąć emisję serialu[13]. Pod koniec stycznia podano, że od 15 lutego kolejne odcinki serialu będą dostępne na platformie YouTube, zaś w lutym, że także na wchodzącym na polski rynek portalu z filmami Showmax[14]. Ostatecznie, począwszy od połowy lutego, premierowe odcinki zamieszczane były na Showmaxie w czwartki (z wyjątkiem pierwszego, który pokazano w środę 15 lutego), zaś na YouTube w następujące po nich poniedziałki[15]. Showmax zapowiedział także odcinki specjalne, które dostępne będą wyłącznie w jego ofercie[16].

Ostatecznie w pierwszym sezonie zrealizowano 14 odcinków plus dwa dostępne tylko w płatnej dystrybucji[17] (stanowiące odcinek podwójny[18]). Premiera drugiego sezonu[17] miała miejsce 7 września 2017 na platformie Showmax. Również drugi sezon – 12 odcinków i dwa odcinki specjalne[19] – zdecydowano dystrybuować zarówno na Showmaxie[17], jak i na YouTube (tym razem z tygodniowym opóźnieniem)[20] .

21 grudnia 2017 telewizja WP ogłosiła, że podpisała umowę redystrybucyjną z Showmax, wskutek czego otrzymała wyłączne prawa telewizyjne na emisję serialu, która rozpocznie się z końcówką stycznia następnego roku. Nadawca ogłosił zamiar pokazać na swojej antenie wszystkie dotychczasowe odcinki (1. i 2. sezon), łącznie z odcinkami specjalnymi. Wspomniana umowa przewiduje również współpracę przy emisji kolejnych sezonów serialu[21]. W ramach umowy od marca 2018 telewizja WP ma pokazywać na bieżąco nowe odcinki serialu[22] - premiery w serwisie Showmax zaplanowano na czwartki, w telewizji WP w niedziele, a udostępnienie na serwisie YouTube w kolejny czwartek[23].

Premierę trzeciego sezonu zaplanowano na marzec 2018[24], zaplanowano 14 odcinków nowego sezonu, w tym dwa specjalne[23]. Ostateczna premiera odbyła się 15 marca 2018 na platformie ShowMax[25]. Premierę sezonu czwartego zapowiedziano na 15 listopada w serwisie Showmax i 18 listopada w telewizji WP. Liczący 14 odcinków, w odróżnieniu od poprzednich, nie został zaplanowany do emisji w serwisie YouTube[26]. Według Roberta Górskiego, ten sezon będzie najprawdopodobniej ostatnim[27][28]. 31 stycznia 2019 serwis Showmax, na którym serial jest emitowany, zakończy działalność w Polsce[29], a wraz z platformą znika "Ucho Prezesa". Prace nad czwartym sezonem serialu zakończyły się 18 stycznia 2019 roku[30]. 1 lutego 2019 roku twórcy serialu w serwisie społecznościowym Facebook poinformowali, że serial będzie dostępny na serwisie YouTube do 17 lutego 2019 roku[31].

Lista | edytuj kod

Odbiór | edytuj kod

Na emisję serialu nie zdecydowała się żadna ze stacji telewizyjnych nadających w Polsce, w związku z czym podjęto decyzję o emisji na platformie YouTube[35]. Serial zyskał znaczącą oglądalność i popularność – w ciągu tygodnia pierwszy odcinek miał 4 mln odsłon[36].

Polityk PiS Adam Bielan poinformował, że wkrótce po premierze dwóch pierwszych odcinków obejrzał je prezes partii Jarosław Kaczyński, który nie miał zastrzeżeń do przedstawionych postaci[37], w tym do siebie samego. Kaczyński zwrócił jedynie uwagę, że w serialu błędnie pokazano, że jego kot pije mleko, podczas gdy dorosłe koty mleka nie piją[38]. Serial docenili także sportretowani w nim Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak[36]. Jeszcze w styczniu 2017 media donosiły, że inni politycy PiS chcieli, by w serialu pojawiały się postacie na nich wzorowane[37]. Programu nie oglądał natomiast prezydent Andrzej Duda, jednak słyszał o nim i wskazał, że w rzeczywistości to Jarosław Kaczyński przyjeżdża do niego[38][39].

Po emisji dwóch pierwszych odcinków[40] i pozytywnej opinii Jarosława Kaczyńskiego o serialu[38] Robert Górski poinformował, że emisją serialu zainteresowana była TVP[40], ostatecznie do współpracy z tą stacją nie doszło. W końcu stycznia 2017 producenci zdementowali też informacje o tym, jakoby przygotowywali dla TVP produkcję serialu komediowego o opozycji[12][41]. Górski podkreślił, że odmówił współpracy z TVP, by uniknąć zarzutów o cenzurowanie scenariuszy przez telewizję.

Do mieszanych uczuć związanych z serialem przyznał się prezes TVP, Jacek Kurski. Stwierdził on, że w serialu nie ma pozytywnych bohaterów. Jakoś trzyma się tylko Prezes. Cała reszta to albo osoby niespełna władz umysłowych, albo integralne kanalie. Natomiast słyszę ze wszystkich stron, że jestem tam, mimo wszystko, dosyć sympatycznie pokazany – powiedział[42]. Natomiast Krystyna Pawłowicz ostro skrytykowała sposób przedstawienia jej w serialu[43]. Z kolei Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz pozytywnie odebrali przedstawienie ich w serialu[44]. Swoją postać docenił również Paweł Kukiz, który jednak zwrócił uwagę, że nie jest tak wulgarny jak jego serialowy odpowiednik[45]. Krytycznie o swojej postaci w serialu wypowiedział się Borys Budka, któremu nie spodobało się, że w serialu romansuje on z Kamilą Gasiuk-Pihowicz[46]. Posłanka Nowoczesnej z dystansem odniosła się do swojej postaci. Także Joanna Scheuring-Wielgus entuzjastycznie podeszła do swojej obecności w serialu. Na profilu w mediach społecznościowych podziękowała Magdalenie Schejbal za to, że wcieliła się w jej postać, zaprosiła na kawę i zapowiedziała wysłanie toruńskich pierników[47]. Na swoim profilu na Twitterze swoją obecność w serialu skomentował także Janusz Korwin-Mikke, który docenił grę aktorską jego odpowiednika w serialu, jednak skrytykował przedstawienie jego postaci, jak i to, że polityk rzekomo pije piwo[48].

W 2017 hasło Ucho Prezesa było najczęściej wyszukiwanym hasłem w serwisie Google w kategorii „Polskie seriale” oraz trzecim hasłem najszybciej zyskujących na popularności[49].

Robert Górski w wywiadzie z 5 listopada 2018 dla serwisu wyborcza.pl powiedział, że czwarty sezon serialu będzie ostatnim[28]. Prace nad czwartym sezonem serialu zakończyły się 18 stycznia 2019 roku[30]. 1 lutego 2019 roku twórcy serialu w serwisie społecznościowym Facebook poinformowali, że serial będzie dostępny na serwisie YouTube do 17 lutego 2019 roku[31].

Przed premierą czwartego sezonu zapowiedziano, że odcinki emitowane będą w telewizji Wirtualnej Polski i platformie Showmax, ale nie na YouTube. Informacja została negatywnie oceniona przez widzów[50].

Ucho Prezesa, czyli Scheda | edytuj kod

Serial doczekał się kontynuacji w postaci spektaklu teatralnego Ucho Prezesa, czyli Scheda, wyreżyserowanego przez dotychczasowego reżysera serialu, Tadeusza Śliwę. Premiera sztuki odbyła się 21 grudnia 2018 na deskach Teatru 6. piętro, w spektaklu występują: Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Izabela Dąbrowska, Joanna Żółkowska, Cezary Pazura, Janusz Chabior, Lesław Żurek, Paweł Koślik, Krzysztof Dracz, Tomasz Sapryk i Jerzy Bończak[51].

Fabuła | edytuj kod

W gabinecie Prezesa przy ulicy Nowogrodzkiej panuje jak zwykle spory ruch. Wszystko spowodowane jest chęcią odziedziczenia intratnego stanowiska prezesa partii. Każdy z odwiedzających gabinet jest potencjalnym kandydatem na majątek i funkcję. Wśród nich toczy się tytułowa walka o schedę – są żądni władzy. Prezes podupada na zdrowiu, wybucha panika[52].

Obsada[51] | edytuj kod

Odbiór i recenzje | edytuj kod

Na gali premierowej spektaklu pojawili się m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz z mężem, Kazimierz Kaczor, Monika Olejnik, Janusz Gajos, Agnieszka Grochowska, Cezary Pazura z żoną Edytą[53] oraz Joanna Moro.

Jeszcze przed oficjalną premierą sztuki teatralnej bilety zostały wyprzedane już na wszystkie terminy do kwietnia, pozostał jedynie pojedyncze wejściówki[54]. Widzowie premierowego przedstawienia oceniali je jako genialne, warte obejrzenia[potrzebny przypis].

Portal internetowy niezalezna.pl ocenił spektakl w skali punktowej 9 punktów na 10. Autor recenzji napisał m.in., że „nad rolami Cezarego Pazury (..) czy Pawła Koślika (...) można by popracować, ale i tak całość spektaklu jest (...) dwiema godzinami pysznej zabawy''[55].

Przypisy | edytuj kod

 1. Ucho Prezesa. showmax.com. [dostęp 2017-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu.
 2. Ucho Prezesa w telewizji WP!. infoWire.pl. [dostęp 2017-12-21].
 3. JacekJ. Kowalski JacekJ., Nowe odcinki „Ucha Prezesa” najpierw na ShowMax, a po kilku dniach za darmo na YouTubie [dostęp 2017-02-15] .
 4. JerzyJ. Kruczek JerzyJ., 21.01 Premiera telewizyjna „Ucha Prezesa”, SATKurier.pl, 18 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-22] .
 5. a b c „Ucho Prezesa” – Kabaret Moralnego Niepokoju przygotowuje internetowy serial satyryczny (wideo), wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-01-27] .
 6. Lektura „Gazety Wyborczej” i minister wojny z odznaczonym rzecznikiem w nowym odcinku „Ucha prezesa” (wideo), wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-01-27] .
 7. Kto jest kim w Uchu prezesa? Galeria zdjęć, se.pl [dostęp 2017-01-27] .
 8. PaulinaP. Domagalska PaulinaP., Serial „Ucho Prezesa”. Robert Górski: Chcę ocieplić wizerunek Kaczyńskiego. A jemu ocieplić wizerunek świata, wyborcza.pl, 8 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-27] .
 9. a b c Marcin Zwierzchowski: Ucho prezesa” parodiuje PiS i Kaczyńskiego. Niestety władza sama dostarcza większej rozrywki.
 10. Showmax Polska, facebook.com [dostęp 2018-03-09] .
 11. a b Ucho prezesa 1. odcinek 3. sezonu: co wydarzy się w 1. odcinku?, „Onet Kultura”, 15 marca 2018 [dostęp 2018-03-20] .
 12. a b c d e f Będą nowe odcinki serialu „Ucho Prezesa”. Emisja od 15 lutego [dostęp 2017-01-27] .
 13. PaulinaP. Domagalska PaulinaP., „Ucho Prezesa”. Robert Górski tłumaczy paradoks kabaretowego hitu: chcąc dokuczyć Kaczyńskiemu, ocieplam jego wizerunek, wyborcza.pl, 27 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-27] .
 14. ShowMax wchodzi na polski rynek. Ma emitować serial „Ucho Prezesa”, 7 lutego 2017 [dostęp 2017-02-10] .
 15. PaulinaP. Domagalska PaulinaP., „Ucho Prezesa” 5. Nowy odcinek już w sieci. A w nim prezes spotyka Jolantę i ogląda... „Ucho Prezesa”, wyborcza.pl, 15 lutego 2017 [dostęp 2017-02-16] .
 16. MarcinM. Zwierzchowski MarcinM., „Ucho prezesa”: Prezes wraca i zalicza spadek formy'', 16 lutego 2017 [dostęp 2017-02-16] .
 17. a b c 2017-04-09, Po wakacjach druga seria „Ucha Prezesa”. Pierwszy sezon zakończy się dwoma płatnymi odcinkami specjalnymi [dostęp 2017-04-10] .
 18. Koniec darmowych odcinków serialu „Ucho Prezesa”. Czas na płatne epizody, 9 maja 2017 [dostęp 2017-05-10] .
 19. MaciejM. Grzenkowicz MaciejM., 'Ucho Prezesa': drugi sezon rozpocznie się 7 września. „Prezes powróci z urlopu”, wyborcza.pl, 16 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-19] .
 20. TomaszT. Wróblewski TomaszT., Ucho Prezesa 2. Zmiana daty emisji na YouTube, „nto.pl” [dostęp 2017-09-11] .
 21. Ucho Prezesa w telewizji WP!. infoWire.pl. [dostęp 2017-12-21].
 22. Premiera „Ucha prezesa” w Telewizji WP z 290 tys. widzów - to rekord stacji, wirtualnemedia.pl, 23 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-30] .
 23. a b Startuje trzeci sezon „Ucha Prezesa”. Premiery na Showmax, trzy dni później - w Telewizji WP. W: Wirtualne Media [on-line]. Wirtualna Polska Media SA, 2018-02-15. [dostęp 2018-02-17].
 24. „Ucho Prezesa” od niedzieli w Telewizji WP, premierowe odcinki od marca na Showmax. W: Wirtualne Media [on-line]. Wirtualna Polska Media SA, 2018-01-19. [dostęp 2018-01-20].
 25. Ucho Prezesa 3. sezon Nowy odcinek Ucha Prezesa - Rekonstrukcja. PREMIERA 15.03. NOWE ODCINKI na Showmax i YouTube. W: Dziennikzachodni.pl [on-line]. 2018-03-16. [dostęp 2018-03-16].
 26. Czwartego sezonu 'Ucha Prezesa' nie będzie na YouTube. Premiera na Showmax 15 listopada [dostęp 2018-10-18] .
 27. Górski: Czwarty sezon 'Ucha prezesa' najprawdopodobniej będzie ostatnim [dostęp 2018-11-06] .
 28. a b DominikaD. Wielowieyska DominikaD., 'Nawet ludzie kojarzeni z prawicą mówią, że PiS z tymi sądami to naprawdę przesadza'. Robert Górski w 'Crash Teście', wyborcza.pl, 5 listopada 2018 [dostęp 2018-11-29] .
 29. To już koniec Showmax w Polsce. Serwis opuszcza rynek, na którym brylują Netflix i HBO GO, 12 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-12]  (pol.).
 30. a b TomaszT. Repeta TomaszT. (oprac.), "Ucho Prezesa" znika. "Usłyszeliśmy ostatni klaps naszego serialu", teleshow.wp.pl, 18 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-28]  (pol.).
 31. a b Ucho Prezesa - miniserial Roberta Górskiego zniknie z YouTube'a, naEKRANIE.pl [dostęp 2019-02-14]  (pol.).
 32. Ucho Prezesa, youtube.pl [dostęp 2017-01-27] .
 33. Ucho Prezesa – sezon 1, YouTube [dostęp 2017-03-23] .
 34. Ucho Prezesa – sezon 2, YouTube [dostęp 2017-03-23] .
 35. Robert Górski: Teraz nikt nie chce śmiać się z władzy, więc ja spróbuję, wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-01-27] .
 36. a b Macierewicz o Uchu prezesa: Znakomite [wideo], newsweek.pl, 18 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-27] .
 37. a b Jarosław Kaczyński obejrzał „Ucho prezesa”, rp.pl [dostęp 2017-01-27] .
 38. a b c Zobacz, jak Andrzej Duda zareagował na sposób przedstawienia postaci prezydenta w „Uchu prezesa”, newsweek.pl, 19 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-30] .
 39. Andrzej Duda skomentował „Ucho Prezesa” i... lekko się zirytował. „Do tej pory to pan prezes odwiedzał pana prezydenta” [wideo], wmeritum.pl, 20 stycznia 2017 [dostęp 2017-01-30] .
 40. a b „Ucho prezesa”: Kaczyński rozbawiony, TVP chce serial u siebie, polityka.pl [dostęp 2017-01-27] .
 41. „Ucho prezesa” będzie kontynuowane, ale nie w TVP. O co tu chodzi?, polityka.pl [dostęp 2017-01-27] .
 42. Jacek Kurski o „Uchu Prezesa”: Bohaterowie niespełna władz umysłowych albo kanalie. gazeta.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-19].
 43. „Ucho prezesa” nie śmieszy Krystyny Pawłowicz. Przedstawiono ją nie tak, jak trzeba. newsweek.pl
 44. "Ucho Prezesa", odc. 13. Schetyna i Kosiniak-Kamysz komentują serial po swoim odcinku. wyborcza.pl
 45. Paweł Kukiz o swojej roli w Uchu Prezesa [WIDEO], „Polska Racja”, 2 maja 2017 [dostęp 2017-09-27] .
 46. Borys Budka ostro o "Uchu Prezesa": dla mnie ten serial się skończył. fakt.pl
 47. Ucho Prezesa o poranku, 13 w piątek. Jak... - Joanna Scheuring-Wielgus - polityk, 12 kwietnia 2018 .
 48. Janusz Korwin-Mikke w „Uchu Prezesa”. W jednej ze scen pije alkohol. Jest komentarz polityka [FOTO], 17 maja 2018 .
 49. Czego Polacy szukali w Google w 2017 r. – nt.interia.pl, nt.interia.pl [dostęp 2017-12-15] .
 50. „Ucho prezesa” – Robert Górski nie śmieszy jak zwykle, rp.pl [dostęp 2018-12-19]  (pol.).
 51. a b l, Teatr 6.piętro, teatr6pietro.pl [dostęp 2018-12-22]  (pol.).
 52. 'Ucho prezesa, czyli SCHEDA': Panika na Nowogrodzkiej. RECENZJA, NIEZALEZNA.PL, 23 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24] .
 53. Gwiazdy przyszły na premierę „Ucha prezesa” [ZDJĘCIA], se.pl [dostęp 2018-12-24] .
 54. Zakup biletów on line, bilety.teatr6pietro.pl [dostęp 2018-12-24] .
 55. 'Ucho prezesa, czyli SCHEDA': Panika na Nowogrodzkiej. RECENZJA, NIEZALEZNA.PL, 23 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-24] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ucho prezesa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy