Ulice i place osiedla Wojska Polskiego w Olsztynie


Ulice i place osiedla Wojska Polskiego w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulice i place osiedla Wojska Polskiego w Olsztynie.

Nazwy ulic z okresu przed rokiem 1945 podano w języku niemieckim.

Spis treści

Artyleryjska | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała General-Wachs-Straße[1]. Nazwa pochodzi od położonych przy ulicy dawnych koszar wojskowych. Ulica znajduje się w zachodniej części osiedla Wojska Polskiego. Łączy rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, będące skrzyżowaniem alei Schumana, ulicy Bałtyckiej i ulicy Szarych Szeregów na osiedlu Nad Jeziorem Długim na zachodzie z ulicą Gietkowską na wschodzie. W przyszłości, ulica ma stać się częścią obwodnicy śródmiejskiej Olsztyna. Planowane jest jej poszerzenie i budowa nowego mostu na Łynie. Docelowo ulica ma połączyć rondo na osiedlu Nad Jeziorem Długim z Aleją Wojska Polskiego, tuż przy wiadukcie kolejowym[2].

W ciągu ulicy znajdują się zabytkowe wiadukty nad Łyną. Ulicę przecinają szlaki Kopernikowski i Śliwy. Ulica biegnie również przy dawnych koszarach wojskowych i stadionu KS ‘Budowlani’.

 Osobny artykuł: Ulica Artyleryjska w Olsztynie.

Baczewskiego Jana | edytuj kod

Ulica znajduje się w północno-wschodniej części osiedla Wojska Polskiego. Łączy Aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Rataja na wschodzie. Przy ulicy znajduje się cmentarz oraz pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Nazwę ulica zawdzięcza Janowi Baczewskiemu, polskiemu działaczowi politycznemu i oświatowemu w Niemczech. W latach 1919-1920 kierował polską akcją plebiscytową na Warmii.

Dąbrowskiego Jarosława | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Magazin-Straße[1] (ulica Magazynowa). Ulica znajduje się na południowym zachodzie osiedla Wojska Polskiego. Łączy ulicę Gietkowską na zachodzie z Aleją Wojska Polskiego na wschodzie. Przy ulicy znajduje się cmentarz św. Józefa oraz budynki mieszkalne.

Nazwę ulicy zawdzięcza Jarosławowi Dąbrowskiemu, polskiemu działaczowi niepodległościowemu, oficerowi carskiemu, generałowi i wodzowi naczelnemu wojsk Komuny Paryskiej.

Fałata Juliana | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Waldweg[1] (Droga Leśna). Ulica znajduje się na północy osiedla Wojska Polskiego. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Gietkowska | edytuj kod

Ulica znajduje się w południowo-zachodniej części osiedla Wojska Polskiego. Ulica Gietkowska jest ulicą ślepą. W swym ciągu łączy ulice Artyleryjską i Dąbrowskiego.

Jagiellońska | edytuj kod

Ulica Jagiellońska w Olsztynie jest arterią komunikacyjną miasta. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego do północnych granic administracyjnych miasta. Duża część ulicy Jagiellońskiej przebiega przez olsztyński Las Miejski. Droga ta jest także trasą wylotową na Barczewko i Słupy.

 Osobny artykuł: Ulica Jagiellońska w Olsztynie.

Kasprowicza Jana | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Tannenberg-Straße[1] (ulica Tannenberska). Ulica znajduje się na zachodzie osiedla Wojska Polskiego. Łączy skrzyżowanie Alei Wojska Polskiego i ulicy Małeckiego, następnie zaokrągla się i łączy ze skrzyżowaniem Alei Wojska Polskiego z ulicą Żeromskiego. W pobliżu ulicy znajduje się most nad Łyną (d. most Fryderyka) oraz Las Miejski. Przy ulicy znajdują się domy mieszkalne, a pod nr 4 zabytkowy budynek Koszarów Funka.

Kraszewskiego Józefa Ignacego | edytuj kod

Przed rokiem 1945 nazwa ulicy brzmiała Hassenpflug-Straße[1]. Ulica znajduje się w południowo-wschodniej części osiedla Wojska Polskiego. Ciągnie się od ulicy Wyspiańskiego na południu do ulicy Okrzei. Przy ulicy znajdują się przede wszystkim większości domy i bloki mieszkalne.

Małeckiego Antoniego | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Cäcilien-Straße[1] (ulica Cecylii). Ulica została zbudowana w latach 20. XX wieku. Znajduje się na wschodzie osiedla Wojska Polskiego. Łączy skrzyżowanie alei Wojska Polskiego oraz ulicy Kasprowicza na zachodzie ze skrzyżowaniem ulic Jagiellońskiej i Niedziałkowskiego. Przy ulicy znajdują się w większości budynki mieszkalne.

Nad Jarem | edytuj kod

Ulica znajduje się w południowo-zachodniej części osiedla Wojska Polskiego. Ulica jest ślepa. Przy ulicy znajdują się domy mieszkalne.

Oficerska | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Schnellerweg[1] (Szybka Droga). Ulica znajduje się na północy osiedla Wojska Polskiego. Łączy Aleję Wojska Polskiego na zachodzie (tuż przy alei Sybiraków) z ulicą Fałata na wschodzie. Przy ulicy znajdują się ogródki działkowe oraz domy mieszkalne.

Okrzei Stefana | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Herren-Straße[1] (ulica Pańska). Ulica znajduje się na południu osiedla Wojska Polskiego. Ulica łączy ulicę Jagiellońską na północy z ulicą Kolejową na południu. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz kamienice z początku XX wieku.

Parkowa | edytuj kod

Ulica znajduje się na zachodzie osiedla Wojska Polskiego. Krótka ulica łączy Aleję Wojska Polskiego przy pętli autobusów miejskich Jakubowo i prowadzi do Regionalnego Ośrodka Kultury w Parku Jakubowskim. Przy ulicy znajduje się koniec Szlaku Błękitnego.

Prusa Bolesława | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Robert-Straße[1] (ulica Roberta). Ulica znajduje się na południu osiedla Wojska Polskiego. Ulica łączy Aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Wyspiańskiego na wschodzie. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Puszkina Aleksandra | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Prinzen-Straße (ulica Książęca). Ulica znajduje się na wschodzie osiedla Wojska Polskiego. Ulica łączy ulicę Żeromskiego na południu i kończy się niedaleko cmentarza św. Józefa. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Rataja Macieja | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Stärkenthaler Weg.[1] Ulica znajduje się na wschodzie osiedla Wojska Polskiego i biegnie od alei Wojska Polskiego na zachodzie do alei Sybiraków i dalej na osiedle Podleśna do ulicy Bydgoskiej. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Radiowa | edytuj kod

Pierwotna nazwa ulicy brzmiała Am Brauereiteich (Nad Browarnianym Stawem). Nazwę zmieniono na Soldauer-Straße[1] (ulica Działdowska). Nazwę ponownie zmieniono po w roku 1939. Ulica znajduje się na północy osiedla Wojska Polskiego. Ulica biegnie od Alei Wojska Polskiego i zaokrągla się w pobliżu Parku Jakubowskiego. Przy ulicy znajdują się domy mieszkalne oraz Oddział Rejonowy TVP Olsztyn.

Sportowa | edytuj kod

Ulica znajduje się na północy osiedla Wojska Polskiego. Rozpoczyna się od Alei Wojska Polskiego i prowadzi w stronę Lasu Miejskiego.

Wojska Polskiego Aleja | edytuj kod

Aleja Wojska Polskiego

Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie jest jedną z najdłuższych ulic miasta. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Partyzantów i Curie-Skłodowskiej do północnych granic administracyjnych miasta. Duża część alei Wojska Polskiego przebiega przez olsztyński Las Miejski. Część alei wchodzi w skład drogi krajowej nr 51.

 Osobny artykuł: Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie.

Wyspiańskiego Stanisława | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Frauen-Straße[1] (ulica Kobiet). Znajduje się na południowym wschodzie osiedla Wojska Polskiego. Ulica łączy aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Kolejową. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Zamknięta | edytuj kod

Ulica znajduje się na zachodzie osiedla Wojska Polskiego. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Żeromskiego Stefana | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Zimmer-Straße[1] (ulica Pokojowa). Znajduje się w południowo-zachodniej części osiedla Wojska Polskiego. Ulica łączy aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Limanowskiego na południu. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz kamienice z początku XX wieku.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m Battek, Marek, Szczepankiewicz - Battek Joanna: Słownik nazewnictwa krajoznawczego polsko-niemiecki i niemiecko-polski; Śląsk, Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury, Silesia sc., Wrocław 2002
  2. Miasto może budować nową ul. Artyleryjską
Na podstawie artykułu: "Ulice i place osiedla Wojska Polskiego w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy