Ulice i place osiedla Zatorze w Olsztynie


Ulice i place osiedla Zatorze w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulice i place osiedla Zatorze w Olsztynie

Nazwy ulic przed rokiem 1945 podano w języku niemieckim.

Spis treści

Jagiellońska | edytuj kod

Główna arteria osiedla Zatorze łącząca aleję Wojska Polskiego na zachodzie, z placem Powstańców Warszawy na wschodzie. Pozostała część ulicy położona jest na Osiedlu Podleśna.

 Osobny artykuł: Ulica Jagiellońska w Olsztynie.

Klasztorna | edytuj kod

Do 1945 roku nazwa ulicy w tłumaczeniu brzmiała tak samo jak obecnie - Kloster-Straße[1] (ulica Klasztorna). Ulica została wybudowana w latach 20. XX wieku. Znajduje się na południowym Zatorzu. Położona jest pomiędzy ulicami Kraszewskiego (na zachodzie) i Sienkiewicza (na wschodzie). Przy ulicy znajdują się głównie domy i bloki mieszkalne.

Kolejowa | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy w tłumaczeniu brzmiała tak samo jak obecnie - Eisenbahn-Straße[1] (ulica Kolejowa). Wybudowana została w latach 20. XX wieku. Znajduje się na południowym Zatorzu. Ciągnie się wzdłuż linii kolejowej łączącej dworzec PKP Olsztyn Główny z dworcem Olsztyn Zachodni od ulicy Wyspiańskiego (na zachodzie) do okolic ulicy Limanowskiego i Wiaduktu Powstańców Węgierskich 1956 roku. Przed budową wiaduktu nad torami kolejowymi, ulica łączyła również ulicę Zientary-Malewskiej. Przy ulicy znajduje się targowisko oraz kamienice z początku XX wieku.

Kossaka Juliusza | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Wagner-Straße[1] (ulica Wagnera – Richard Wagner - kompozytor niemiecki). Ulica została wybudowana w latach 30. XX wieku. Znajduje się na wschodnim Zatorzu. Przy ulicy znajdują się głównie domy i bloki mieszkalne.

Kraszewskiego Józefa Ignacego | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Hassenpflug-Straße[1]. Ulica znajduje się na południowo-zachodnim Zatorzu. Ulica ciągnie się od ulicy Wyspiańskiego (na południu) do ulicy ulicy Okrzei. Przy ulicy znajdują się głównie domy i bloki mieszkalne.

Limanowskiego Bolesława | edytuj kod

Główna arteria łącząca plac Bema (na południu) z placem Powstańców Warszawy (na północy). Ulica jest częścią drogi krajowej nr 51.

 Osobny artykuł: Ulica Bolesława Limanowskiego w Olsztynie.

Małeckiego Antoniego | edytuj kod

Do roku 1945, nazwa ulicy brzmiała Cäcilien-Straße (ulica Cecylii). Ulica została zbudowana w latach 20. XX wieku. Ulica znajduje się na zachodzie osiedla Zatorze i łączy skrzyżowanie alei Wojska Polskiego oraz ulicy Kasprowicza na zachodzie ze skrzyżowaniem ulic Jagiellońskiej i Niedziałkowskiego. Przy ulicy znajdują się w większości budynki mieszkalne.

Niedziałkowskiego Mieczysława | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Kurien-Straße (ulica Kurii). Ulica znajduje się na wschodzie osiedla Zatorze. Ulica łączy skrzyżowanie ulic Jagiellońskiej i Małeckiego na zachodzie z ulicą Limanowskiego. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Okrzei Stefana | edytuj kod

Kamienica przy ul. Okrzei, róg z Jagiellońską

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Herren-Straße[1] (ulica Pańska). Ulica znajduje się na południu osiedla Zatorze. Ulica łączy ulicę Jagiellońską na północy z ulicą Kolejową na południu. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz kamienice z początku XX wieku.

Plac Powstańców Warszawy | edytuj kod

Plac znajduje się przy skrzyżowaniu alei Sybiraków (na północ), ulicy Jagiellońskiej (wsch.-zach.) i ulicy Limanowskiego. Plac znajduje się na północy Zatorza. Do roku 2006, plac miał kształt ronda, lecz po analizie Zarządu Dróg Miejskich, postanowiono zmienić kształt placu na zwykłe skrzyżowanie, ze względu na powiększony ruch i bezpieczeństwo. Przy placu znajduje się pomnik ku czci Powstańców Warszawy oraz Kościół św. Józefa wraz z cmentarzem.

Puszkina Aleksandra | edytuj kod

Do roku 1945, nazwa ulicy brzmiała Prinzen-Straße[1] (ulica Książęca). Ulica znajduje się na północy osiedla Zatorze. Ulica łączy ulicę Żeromskiego na południu i kończy niedaleko cmentarza św. Józefa. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Rataja Macieja | edytuj kod

Do roku 1945, nazwa ulicy brzmiała Stärkenthaler Weg[1]. Ulica znajduje się na północy osiedla Zatorze. Ulica biegnie od alei Wojska Polskiego od zachodu do alei Sybiraków i dalej na osiedle Podleśna do ulicy Bydgoskiej. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Sienkiewicza Henryka | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Sandgasse[1] (Zaułek Piaskowy). Ulica znajduje się na południu osiedla Zatorze. Ulica łączy ulicę Wyspiańskiego na południu ze skrzyżowaniem ulic Niedziałkowskiego i Kossaka. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz kamienice z początku XX wieku.

Struga Andrzeja | edytuj kod

Ulica znajduje się na południu osiedla Zatorze. Ulica jest ślepa i łączy się z ulicą Okrzei. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Aleja Sybiraków | edytuj kod

Dawna ulica Gagarina. Główna arteria łącząca plac Powstańców Warszawy na południu z aleją Wojska Polskiego na północy. Ulica jest częścią drogi krajowej nr 51.

 Osobny artykuł: Aleja Sybiraków w Olsztynie.

Wyspiańskiego Stanisława | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Frauen-Straße[1] (ulica Kobiet). Ulica znajduje się na południowym zachodzie osiedla Zatorze. Ulica łączy aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Kolejową, będąca przedłużeniem ulicy. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.

Zientary-Malewskiej Marii | edytuj kod

W roku 1892, ulica nosiła nazwę nazwę Wartenburger-Straße (ulica Wartemborska). W latach 20. XX wieku, zmieniono nazwę ulicy na Trautziger-Straße[1] (ulica Tracka). Po 1945 roku ulicy nadano nazwę Polskiej Partii Robotniczej, następnie Narutowicza, a później, do 1990 roku Waryńskiego. Ulica znajduje się na południu osiedla Zatorze. Ulica ciągnie się od ulicy Limanowskiego i Wiaduktu Powstańców Węgierskich 1956 roku aż do granic administracyjnych miasta przebiegając przez Zieloną Górkę i Track. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz tereny niezabudowane.

Żeromskiego Stefana | edytuj kod

Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała Zimmer-Straße[1] (ulica Pokojowa). Ulica znajduje się w południowo-wschodniej części osiedla Zatorze. Ulica łączy aleję Wojska Polskiego na zachodzie z ulicą Limanowskiego na południu. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne oraz kamienice z początku XX wieku.

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k Battek, Marek, Szczepankiewicz - Battek Joanna: Słownik nazewnictwa krajoznawczego polsko-niemiecki i niemiecko-polski; Śląsk, Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury, Silesia sc., Wrocław 2002
Na podstawie artykułu: "Ulice i place osiedla Zatorze w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy