Umbria


Na mapach: 42°59′N 12°34′E/42,983333 12,566667

Umbria w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Umbria (wł. Umbria) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 8456 km², 872,9 tys. mieszkańców i stolicą w Perugii (146,7 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 103 osób na km².

Spis treści

Godło | edytuj kod

La Regione ha un proprio gonfalone, una bandiera ed uno stemma, raffiguranti in sintesi grafica i tre Ceri di Gubbio.

Art. 3, c.3 dello Statuto regionale

Region posiada własny sztandar, flagę i godło, przedstawiające graficznie trzy cerie (element lokalnej obrzędowości - rodzaj świecy) z Gubbio.

Art. 3, poprawka 3 do statutu regionalnego

Według ustawy z 30 października 1973, godło regionu Umbrii odnosi się do święta ceri, jednego z najstarszych obrzędów w regionie. Symbol został wybrany do reprezentowania całego regionu, ponieważ sama w sobie zawiera wartości charakterystyczne dla historii i kultury regionu. W godle znajdują się trzy czerwone cerie na szarym tle, otoczone przez srebrne pasy w postaci prostokątów[1].

Geografia | edytuj kod

Podział administracyjny na prowincje

Umbria to region leżący w środkowych Włoszech, na zachodzie graniczy z Toskanią, na wschodzie z Marche, a na południu z Lacjum. To teren w większości górzysty (53%) i pagórkowaty (41%), zaledwie 6% regionu to tereny nizinne[2]. Najwyższy punkt regionu znajduje się w pasmie górskim Monte Vettore na granicy z Marche i znajduje się 2476 m n.p.m., najniższy zaś punkt regionu znajduje się w dolinie Tybru w gminie Attigliano (96 m n.p.m.).

W skład regionu wchodzą 2 prowincje:

Gminy z liczba mieszkańców większą niż 20 000 mieszkańców

Historia | edytuj kod

Umbria to także kraina historyczna w antycznej Italii, w środkowej części Półwyspu Apenińskiego, nad rzekami Tybrem i Rubikonem, w okolicy Adriatyku. Nazwa regionu używana jest także współcześnie – pochodzi od starożytnego ludu Umbrów, który osiadł tam w VI wieku przed Chrystusem i był następnie wypierany przez Etrusków w kierunku Apeninów. W pierwszej połowie III w. przed Chrystusem Umbria stopniowo została włączona do państwa rzymskiego.

Główne miasta w okresie antycznym to:

Po upadku Rzymu (cesarstwa zachodniorzymskiego) tereny Umbrii rządzone były przez Ostrogotów, a później przez Bizancjum. W latach 584751 wchodziły w skład egzarchatu Rawenny. Później północna część weszła w skład Państwa Kościelnego (7561870), a południowa należała do rządzonego przez Longobardów księstwa Spoleto. Po 1861 została przyłączona do Włoch.

Polityka | edytuj kod

Prezydentem regionu jest Donatella Tesei (LN)[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Godło i sztandar, publikacja Rady Regionu z 2/5/2008
  2. Informator TCI Umbria, strona 24, również włoska wiki
  3. Presidente – Biografia. [dostęp 2020-10-18].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Regiony Włoch):
Na podstawie artykułu: "Umbria" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy