Unia Eurazjatycka


Unia Eurazjatycka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Unia Eurazjatycka lub Unia Euroazjatycka (EAU) – proponowana gospodarcza i polityczna unia Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu[1]. Idea wzorowana na Unii Europejskiej miałaby być częściowo oparta na już istniejących (lub proponowanych) kilku formach współpracy, m.in.: Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Wspólnocie Niepodległych Państw, Związku Rosji i Białorusi, Unii Europejsko-Azjatyckiej.

Spis treści

Idea | edytuj kod

Pierwszy pomysł utworzenia Unii Eurazjatyckiej zaproponowany został przez prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa podczas jego przemówienia w Moskwie w 1994 r. W październiku 2011 r. idea powróciła w formie skonkretyzowanych planów Władimira Putina. W 2013 roku liderzy polityczni Białorusi i Kazachstanu oświadczyli, że nie mają zamiarów tworzenia Unii Euroazjatyckiej[2][3][4][5].

Działania | edytuj kod

Jednym z pierwszych kroków do utworzenia pełnej unii jest Eurazjatycka Przestrzeń Gospodarcza (lub Eurazjatycki Obszar Gospodarczy). Układ o EaPG wszedł w życie 1 stycznia 2012 r., 29 maja 2014 roku utworzono Euroazjatycką Unię Gospodarczą.

Struktury | edytuj kod

Głównym organem EAU miałaby być Komisja Eurazjatycka wzorowana na Komisji Europejskiej. Siedzibą KEA byłaby Moskwa.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. BBC News – Putin calls for 'Eurasian Union’ of ex-Soviet republics.
  2. Казахстан против создания Евразийского парламента. Астана ТВ, 18 сентября 2013 года.
  3. Лукашенко: Единой валюты и «наднациональных надстроек» в Евразийском экономическом союзе не будет, восстановление СССР – нежелательно и неразумно.
  4. Лукашенко не видит необходимости в единой валюте и политической надстройке в ЕЭС.
  5. Назарбаев раскритиковал политизацию Евразийского экономического союза.
Na podstawie artykułu: "Unia Eurazjatycka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy