Union Cycliste Internationale


Międzynarodowa Unia Kolarska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Union Cycliste Internationale) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Siedziba UCI w Aigle (Szwajcaria)

Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. Union Cycliste Internationale, UCI) – międzynarodowa instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich. Siedziba Unii znajduje się w Aigle, w południowo-zachodniej Szwajcarii.

UCI dość długo było nastawione na propagowanie prawie wyłącznie tradycyjnych sportów kolarskich, a więc kolarstwa szosowego oraz kolarstwa torowego i kolarstwa przełajowego. W 1989 roku UCI zdecydowała się jednak „dostrzec” także kolarstwo górskie, BMX oraz trial rowerowy. Wszystkie te dziedziny UCI stara się obecnie „obsługiwać” na równych zasadach, tj. organizować mistrzostwa świata, puchar świata, ustalać reguły sprzętowe oraz udzielać licencji zawodniczych i prowadzić ranking zawodników zawodowych.

Jak dotąd spośród sportów kolarskich UCI nie zajęło się jeszcze sportami uprawianymi na rowerach poziomych i eksperymentalnych.

Spis treści

Historia | edytuj kod

UCI zostało założone 14 kwietnia 1900 r. w Paryżu przez organizatorów wyścigów kolarskich z Belgii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i Szwajcarii.

Prezesi | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Union Cycliste Internationale" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy