Universiteit Leiden


Na mapach: 52°09′21,86″N 4°29′13,02″E/52,156072 4,486950

Uniwersytet w Lejdzie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Universiteit Leiden) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Lejdzie, Uniwersytet Lejdejski (niderl. Universiteit Leiden) – najstarszy uniwersytet holenderski, znajdujący się w Lejdzie. Został założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne: studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm-Aleksander.

W 1933 na Uniwersytecie w Lejdzie został wygłoszony słynny wykład J. Huizinga pt. Granice zabawy i powagi w kulturze, którego tezy rozwinął autor później w pracy Homo ludens (1938).

Wydziały i programy studiów | edytuj kod

Jeden z zabytkowych budynków Uniwersytetu Lejdejskiego

Lejdejska uczelnia nie posiada centralnego kampusu; jej budynki są rozsiane po całym mieście. Niektóre, na przykład Gravensteen (obecnie siedziba centralnej administracji studenckiej), są zabytkowe, a inne (Lipsius, Gorlaeus) wybudowano niedawno. Uniwersytet jest podzielony na dziewięć wydziałów oferujących około 50 programów licencjackich i ponad 100 magisterskich i doktoranckich, w tym:

Wydział Sztuki powstał jako współpraca uniwersytetu z Konserwatorium Królewskim i Królewską Akademią Sztuk w Hadze. Uniwersytet nigdy nie posiadał wydziałów ekonomii, zarządzania ani biznesu ze względu na tradycje, niemniej jednak w 2002 powstała przy nim Szkoła Zarządzania, oferująca sześć programów MBA.

Podstawowe statystyki | edytuj kod

Znani absolwenci i profesorowie | edytuj kod

Laureaci Nagrody Nobla związani z uniwersytetem | edytuj kod

Wybitni badacze: Ehrenfest, Lorentz, Bohr i Kamerlingh-Onnes

Galeria zdjęć | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Heike Kamerlingh Onnes - Nobel Lecture
  2. dokument Fundacji Nobla
  3. Igor Tamm: General characteristics of radiations emitted by systems moving with super-light velocities with some applications to plasma physics (ang.). Nobel Lecture, 11.12.1958. [dostęp 2013-12-27].
Kontrola autorytatywna (uniwersytet):
Na podstawie artykułu: "Universiteit Leiden" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy