University College London


Na mapach: 51°31′29,24″N 0°08′00,88″W/51,524789 -0,133578

University College London w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

University College London (Kolegium Uniwersyteckie w Londynie), skrótowiec UCL – część Uniwersytetu Londyńskiego, starsza spośród dwóch pierwotnie odrębnych uczelni obecnie wchodzących w jego skład. Według QS World University Rankings w 2018 był siódmym najlepszym uniwersytetem świata i trzecim w Europie (po Uniwersytecie w Cambridge i Uniwersytecie Oksfordzkim)[1].

W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii[2].

UCL składa się z 10 wydziałów, które składają się z ponad 100 instytutów i centrów badawczych. Łączny przychód UCL w 2010/2011 to 802 miliony funtów, z czego 283 miliony pochodzą z grantów i kontraktów[3]. W latach 1999–2009 UCL był 13. najczęściej cytowanym uniwersytetem na świecie i najczęściej cytowanym w Europie[4].

W 2011 UCL zajmował 20. miejsce na świecie (3. w Europie) według Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata[5]. QS World University Rankings w 2012 sklasyfikował UCL na 4. miejscu na świecie i 2. w Europie[6].

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Budynek University College London

Uczelnia mieści się w londyńskiej dzielnicy Bloomsbury. Główna część campusu zbudowana jest wokół czworokątnego placu zwanego quadem i położona jest przy Gower Street. Przy Gower Street znajdują się również główne biblioteki oraz wydziały biologii, fizyki, filologii, historii, Teatr Bloomsbury oraz Muzeum Petrie Egipskiej Archeologii. W pobliżu, przy Gordon Street, Gordon Square oraz Taviton Street znajdują się wydziały archeologii, chemii oraz Bartlett Faculty of the Built Environment, a także School of Slavonic and East European Studies (SSEES). Przy Endsleigh Gardens zlokalizowany jest Bentham House, mieszczący wydział prawa. Kampus UCL sąsiaduje z należącymi do drugiej części Uniwersytetu Londyńskiego The School of Oriental and African Studies, Birkbeck oraz Instytut Education i School of Advanced Study.

Historia | edytuj kod

Uczelnię, pod nazwą London University (czyli Uniwersytet Londyński), założono w 1826 z inicjatywy i przy znacznym udziale filozofa i ekonomisty Jeremy'ego Benthama. Ówczesna instytucja była jedyną świecką alternatywą w stosunku do wyznaniowych uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge. W 1836 placówkę zreformowano. Uzyskała ona prawo nadawania tytułu licencjata i zmieniła nazwę na University College London. Po uzgodnieniach utworzono, w połączeniu z Kolegium Królewskim w Londynie, uczelnię nadrzędną o nazwie University of London. W 1907 weszła w życie ustawa odbierająca prawo samodzielnej działalności małym uczelniom i Kolegium Uniwersyteckie w Londynie formalnie przestało istnieć. Po reformie w 1977 ponownie zaistniała możliwość wyodrębnienia się i UCL z tego prawa skorzystało nadal, pozostając w strukturach Uniwersytetu Londyńskiego.

Absolwenci | edytuj kod

Politycy oraz głowy państw | edytuj kod

Wynalazcy oraz naukowcy | edytuj kod

Pisarze | edytuj kod

Muzycy | edytuj kod

Laureaci Nagrody Nobla | edytuj kod

29 dawnych pracowników lub absolwentów UCL otrzymało Nagrodę Nobla[9]:

Akademiki należące do UCL | edytuj kod

Większość studentów UCL korzysta z przysługujących im uczelnianych akademików:

 • Arthur Tattersall House (115-131 Gower Street)
 • Astor College (99 Charlotte St)
 • Campbell House East and West (Taviton Street)
 • Ifor Evans & Max Rayne Student Residences (109 Camden Road)
 • Frances Gardner House and Langton Close (Gray's Inn Road)
 • John Tovell House (89 & 93-7 Gower Street)
 • John Dodgson House (Bidborough Street)
 • Ramsay Hall Student Residence (Maple Street)
 • Schafer House Student Residence (Drummond Street)
 • James Lighthill House (Pentonville Road)
 • Goldsmid House (sprzedany w 2008, z powodu lokalizacji przy jednej z głównych ulic Londynu, Oxford Street).

Istnieje również możliwość skorzystania z akademików należących do Uniwersytetu Londyńskiego, tak zwanych międzyuczelnianych (intercollegiate halls of residence), na przykład Connaught Hall.

Rywalizacja z King’s College London | edytuj kod

Założyciel i patron uczelni Jeremy Bentham

Od dawna między obiema uczelniami tworzącymi Uniwersytet Londyński, czyli UCL a King’s College London (KCL), panują napięte stosunki określane jako „Rags”. Studenci KCL, z racji wyznaniowego charakteru swojej uczelni, studentów UCL nazywają „bezbożnymi łotrami z Gower Street”. W rewanżu studenci UCL nazywają KCL „politechniką z ulicy Strand”, tym samym wyśmiewając jej poziom nauczania. Konflikt zaognił się po zaginięciu w latach 90. XX wieku maskotki zwanej „Reggie” należącej do KCL. Winę za zaginięcie przypisano studentom UCL. Maskotkę odnaleziono porzuconą na polu, odnowiono dużym nakładem środków i – po wypełnieniu betonem, aby utrudnić kradzież – umieszczono jako eksponat w gablocie szklanej na uczelni. Natomiast studentom KCL przypisuje się kradzież głowy Jeremiego Benthama i sprofanowanie jej użyciem do gry w piłkę nożną. Obecnie ciało założyciela uczelni, po zabalsamowaniu, znajduje się w krypcie głównego budynku UCL.

Przypisy | edytuj kod

 1. QS World University Rankings® 2018, Top Universities, 17 sierpnia 2017 [dostęp 2017-08-17] .
 2. UCL Key Facts and Figures [1]
 3. Annual Report and Financial Statements for the year ended 31 July[2]
 4. The Most-Cited Institutions Overall, 1999–2009[3]
 5. Academic Ranking of World Universities – 2011 [4]
 6. QS World University Rankings 2011-12[5]
 7. Coldplay recall UCL, www.ucl.ac.uk [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 8. Taco Hemingway po raz kolejny zaskoczył. W sieci pojawiła się właśnie jego kolejna płyta, newsweek.pl [dostęp 2017-11-27] .
 9. Our history. Nobel prize winners (ang.). ucl.ac.uk > About UCL > Our history > Nobel prize winners [on-line]. [dostęp 2013-10-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (instytucja akademicka):
Na podstawie artykułu: "University College London" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy