University of California, Los Angeles


Na mapach: 34°04′20,00″N 118°26′38,75″W/34,072222 -118,444097

Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z University of California, Los Angeles) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles[1], skrótowiec UCLA (od ang. University of California, Los Angeles) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w Los Angeles. Jest to drugi, po Berkeley, pod względem daty założenia kampus Uniwersytetu Kalifornijskiego i największa uczelnia w stanie Kalifornia.

Historia | edytuj kod

23 maja 1919 roku dawna szkoła nauczycielska została włączona do Uniwersytetu Kalifornijskiego i uruchomiono program licencjacki College of Letters and Science.

W 1927 roku uczelnia przyjęła nazwę University of California at Los Angeles. W 1958 at zastąpiono przecinkiem, co dało obecną oficjalną nazwę, University of California, Los Angeles (analogicznie do nazw pozostałych kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego).

Również w 1927 UCLA otrzymało tereny pod kampus w Westwood, na południe od bulwaru Zachodzącego Słońca. Pierwsze zajęcia w czterech budynkach przeprowadzono w 1929. Uczelnia uzyskała uprawnienia przyznawania tytułów magisterskich w 1933, a doktorskich w 1936.

Sport | edytuj kod

Drużyny sportowe UCLA noszą nazwę Bruins („Niedźwiadki”), a ich barwami są kolory niebieski i złoty. Drużyny biorą udział w rozgrywkach National Collegiate Athletic Association w Konferencji Pacyficznej Dziesiątki (Pacific Ten Conference, w skrócie Pac–10).

UCLA posiada, między innymi, drużyny futbolu amerykańskiego, koszykówki, siatkówki i piłki nożnej.

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

UCLA bierze udział w kilku programach wymiany międzyuczelnianej na różnych poziomach kształcenia.

Jej szkoła prowadząca studia MBA – Anderson School of Management – jest członkiem międzynarodowego programu Partnership in International Management, w ramach którego prowadzi wymianę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jest to jedyny program wymiany z polską uczelnią na UCLA.

Ciekawostki | edytuj kod

Wykładowcami uniwersytetu byli, między innymi, Jerzy Antczak (reżyser filmowy i telewizyjny) oraz Greg Graffin (założyciel i wokalista punkrockowego zespołu Bad Religion).

Przypisy | edytuj kod

  1. Uniwersytet Kalifornijski, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-12] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (publiczna instytucja edukacyjna w USA):
Na podstawie artykułu: "University of California, Los Angeles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy