Uniwersytet Erazma w Rotterdamie


Na mapach: 51°55′05″N 4°31′33″E/51,918056 4,525833

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Posąg Erazma z Rotterdamu przed budynkiem Erasmus Universiteit Rotterdam

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie (Erasmus Universiteit Rotterdam, EUR) jest uniwersytetem w Holandii. Specjalizuje się on w zarządzaniu, organizacji, politologii, jak również medycynie i opiece zdrowotnej. Roczny budżet uczelni sięga €542 milionów.

Historia | edytuj kod

Uniwersytet istnieje w obecnej formie od 1973, choć jego historia sięga 1913 roku, kiedy została założona prywatna Holenderska Szkoła Biznesu we współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców w Rotterdamie. W 1939 została uznana za jednostkę szkolnictwa wyższego o charakterze naukowym, co pociągnęło za sobą zmianę nazwy na Holenderską Szkołę Ekonomii. Rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów również z innych dziedzin pociągnęło za sobą założenie w latach 60. wydziałów Prawa oraz Nauk Społecznych, a w kolejnych dekadach również wydziałów Filozofii, Historii i Nauk Humanistycznych oraz Zarządzania w Biznesie.

Niezależnie od szkoły biznesu, wieloletnie wysiłki Fundacji na rzecz Edukacji Medycznej doprowadziły do założenia przez rząd w 1966 kształcącego przyszłych medyków Wydziału Medycznego w Rotterdamie. Szpital Dijkzigt, szpital dziecięcy Sophia, oraz klinika Daniela den Hoeda, utworzyły Szpital Uniwersytecki w Rotterdamie. Od 1 stycznia 2003 nosi on nazwę Centrum Medycznego Erazma.

W 1973, Wydział Medyczny i Holenderska Szkoła Ekonomii połączyły się w Uniwersytet Erazma, którego patronowi Erazmowi z Rotterdamu miasto zawdzięcza wielowiekową sławę w świecie akademickim.

Znani absolwenci i profesorowie | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (uczelnia publiczna):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Erazma w Rotterdamie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy