Uniwersytet Miskatonic


Uniwersytet Miskatonic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 16 cze 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Miskatonic – fikcyjny uniwersytet położony w równie fikcyjnym mieście Arkham. Wykreowany w dziełach H.P. Lovecrafta stał się jednym z najlepiej rozpoznawanych elementów jego świata.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Uniwersytet powstał w 1762 roku na bazie wcześniejszej fundacji założonej przez Jeremiasza Orne'a, jako trzeci w Nowej Anglii i siódmy w Stanach Zjednoczonych. Nazwę zapożyczył od przepływające w pobliżu rzeki.

Ważną częścią uniwersytetu jest jego biblioteka, gdzie trzymanych jest wiele rzadkich dzieł okultystycznych – w tym przynajmniej jeden z oryginałów Necronomiconu.

Z Uniwersytetem Miskatonic związanych jest wiele postaci mających istotny udział w utworach Lovecrafta. Wśród nich jest opiekun księgozbioru, doktor Henry Armitage.

Nawiązania filmowe | edytuj kod

W filmie Reanimator (1985) Stuarta Gordona głównym miejscem akcji jest Uniwersytet Miskatonic.

W filmie Dagon (2001) Stuarta Gordona główny bohater ma na sobie bluzę z nadrukiem – Miskatonic University.

W jednym z odcinków serialu Mistrzowie horroru (Masters of Horror, 2005) pt. Koszmar w domu wiedźmy bohater studiuje na Uniwersytecie Miskatonic.

W filmie Tunel (Otoshimono, 2006) bohaterka trafia na ofertę studiów za granicą na Uniwersytecie Miskatonic.

Nawiązania literackie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c „Oficjalna” strona uczelni” (ang.). [dostęp 10.12.2010].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Miskatonic" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy