Uniwersytet Stanforda


Na mapach: 37°25′53,36″N 122°09′49,39″W/37,431489 -122,163719

Uniwersytet Stanforda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stanford University

Uniwersytet Stanforda[3], The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatna uczelnia w Stanfordzie, w Dolinie Krzemowej, w Stanach Zjednoczonych, jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów świata.

Stanford jest sklasyfikowany na drugim miejscu w ogólnym rankingu wszystkich uniwersytetów na świecie opracowanym przez Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata i zajmuje czwarte miejsce w Stanach Zjednoczonych w rankingu programów studiów licencjackich U.S. News & World Report.

W skład majątku uczelni wchodzi m.in. fundusz uniwersytecki w wysokości 16,2 mld dolarów, trzeci co do wysokości fundusz akademicki na świecie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Stanford University został założony przez byłego gubernatora Kalifornii, senatora Lelanda Stanforda i jego żonę Jane Lathrop Stanford w 1891 na cześć zmarłego w 1884 na dur brzuszny dwa miesiące przed swymi szesnastymi urodzinami syna, Lelanda Stanforda juniora. Stanfordowie twierdząc, że nic więcej nie mogą dla niego zrobić, postanowili uczynić Stanford juniora patronem uniwersytetu, „aby dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi” (ang. „the children of California shall be our children”)[4].

Akt założenia został napisany 11 listopada i zaakceptowany 14 listopada 1885. Kamień węgielny został położony 14 maja 1887 i po sześciu latach, 1 października 1891 uniwersytet został otwarty. Naukę rozpoczęło 559 studentów i 15 wykładowców. Absolwenci tej uczelni stworzyli firmy takie jak Hewlett-Packard, Electronic Arts, Sun Microsystems, Nvidia, Yahoo!, Cisco Systems, Silicon Graphics, Google, Nike, czy Gap.

Działalność | edytuj kod

Każdego roku Stanford przyjmuje około 6800 studentów studiów licencjackich oraz około 8300 studentów studiów magisterskich i doktoranckich ze Stanów Zjednoczonych i całego świata. Uniwersytet jest podzielony na szkoły, do których należą: Stanford Graduate School of Business, Stanford Law School, Stanford University School of Medicine oraz Stanford University School of Engineering.

Od roku 2011, na Stanford wysyłane są regularnie 40-osobowe grupy polskich naukowców w ramach ministerialnego programu TOP 500 Innovators[5].

Program sportowy Stanforda zwyciężał w Pucharze Dyrektorów NACDA w każdym z ostatnich piętnastu lat. Stanford, jest jednym z tylko dwóch prywatnych uniwersytetów rywalizujących w ramach Pacific-12 Conference, a jego głównym rywalem w sportowych zmaganiach jest Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

Uczelnia posiada największy kampus w USA[6].

Wykładowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Stanforda.

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Stanforda.

Przypisy | edytuj kod

  1. Die Luft der Freiheit weht (ang.). [dostęp 6 stycznia 2009].
  2. Stanford Facts: Faculty. Stanford University. [dostęp 2009-09-17].
  3. Uniwersytet Stanforda, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-08-14] .
  4. Stanford University: History: Stanford University: The Birth of the University (ang.). stanford.edu. [dostęp 2015-10-25].
  5. Top 500 Innovators Science – Management – Commercialization (pol.). UMCS. [dostęp 2013-12-15].
  6. Najlepsze uczelnie na świecie: Uniwersytet Stanforda (USA). studiować.pl [dostęp 2021-07-30]

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (uczelnia niepubliczna):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Stanforda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy