Upper Takutu-Upper Essequibo


Na mapach: 2°54′04″N 58°56′07″W/2,900997 -58,935169

Upper Takutu-Upper Essequibo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Upper Takutu-Upper Essequibo, Region 9 – jeden z dziesięciu regionów Gujany położony w południowo-zachodniej części państwa. Na północy graniczy z regionem Potaro-Siparuni, od wschodu z East Berbice-Corentyne, a od południa i zachodu z brazylijskimi stanami Pará i Roraima. Stolicą regionu jest Lethem. Pozostałe miejscowości to m.in. Aishalton, Good Hope i Surama.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Większość powierzchni regionu zajmuje rozległa sawanna Rupununi, a także góry Kanuku, Kamoa i Marundi (Marudi). Zalesione Góry Kanuku dzielą Rupununi na dwie części – północną i południową. Sawanny w północnej części zajmują około 5180 km², natomiast w południowej około 6475 km² regionu. Przez region przepływają rzeki Essequibo, Takutu, Kuyuwini i Rupununi[1].

Gospodarka | edytuj kod

Trawiaste sawanny Rupununi sprzyjają zwłaszcza hodowli bydła. Większość bydła jest hodowana w celu produkcji wołowiny, rzadziej w celu produkcji mleka. Istnieją duże rancza w Aishalton, Annai, Dadanawa i Karanambo. Duża część wyprodukowanej tu wołowiny eksportowana jest do sąsiedniej Brazylii, ponieważ transport do innych regionów Gujany, zwłaszcza regionu Demerara-Mahaica jest drogi. Mieszkańcy regionu są zatrudnieni również w kopalniach kamieni półszlachetnych u podnóża gór Kamoa i Marundi[1].

Demografia | edytuj kod

Rząd gujański, od czasu reformy administracyjnej w 1980 r., przeprowadzał do tej pory spisy ludności czterokrotnie, w 1980, 1991, 2002 i 2012 r. Według ostatniego spisu populacja wynosiła 24 212 mieszkańców. Upper Takutu-Upper Essequibo jest największym regionem pod względem powierzchni i trzecim od końca pod względem populacji. Jest najrzadziej zaludnionym regionem Gujany[2][3].

Miejscowości | edytuj kod

Miejscowości w regionie Upper Takutu-Upper Essequibo:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Region 9 – Upper Takutu – Upper Essequibo (ang.). communities.gov.gy. [dostęp 2017-02-24].
  2. Chapter III: National Redistribution and Internal Migration (ang.). webcitation.org. [dostęp 2017-02-24].
  3. 2012 Population & Housing Census (ang.). statisticsguyana.gov.gy. [dostęp 2017-02-24].
Na podstawie artykułu: "Upper Takutu-Upper Essequibo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy