Uroczysko Mosty


Na mapach: 53°20′32″N 14°35′43″E/53,342222 14,595278

Mosty (uroczysko) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Uroczysko Mosty) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Konstrukcje mostowe, uroczysko Mosty. Konstrukcje mostowe, uroczysko Mosty. Konstrukcje mostowe, uroczysko Mosty.

Mosty (do 1945 niem. bez nazwy) - uroczysko znajdujące się w zachodniej części Puszczy Bukowej, w pobliżu szczecińskich osiedli Podjuchy i Żydowce.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Teren pagórkowaty, częściowo porośnięty przez buki, dęby oraz sosny. Na terenie uroczyska znajdują się trzy betonowe konstrukcje mostowe (wiadukty) oraz pozostałości wyrobiska i nasypu.

Do uroczyska Mosty można dotrzeć m.in. od ul. Smoczej skręcając w drogę brukowaną tuż za autostradą A6, następnie w prawo tuż za samą strzelnicą i na koniec w lewo.

Historia | edytuj kod

W tym miejscu zlokalizowany był tajny poligon armii niemieckiej służący do szkolenia wojsk saperskich. Wybudowany (najprawdopodobniej) w latach trzydziestych XX w., działał aż do II wojny światowej.

Nieopodal znajdują się ruiny dawnego obozu pracy przymusowej, w którym przebywały polskie włókniarki z Łodzi i Pabianic pracujące przy produkcji sztucznego jedwabiu w czasie ostatniej wojny w zakładach włókienniczych w Żydowcach.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Uroczysko Mosty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy