VCF


vCard w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z VCF) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

vCard – standard formatu plików, używany do wymiany danych osobowych, czyli elektronicznych wizytówek. Wizytówki vCard są często dołączane do wiadomości e-mail, ale mogą być przekazywane na wiele innych sposobów, takich jak strony WWW czy telefony komórkowe. vCardy mogą zawierać informacje o personaliach, adresowe, telefoniczne, adresy internetowe, loga, fotografie, a także elementy dźwiękowe.

Format vCard, znany też jako Versitcard, został zaproponowany w 1995 przez konsorcjum Versit, do którego należały firmy Apple Computer, AT&T (później Lucent), IBM i Siemens. W grudniu 1996 własność formatu została przekazana do Internet Mail Consortium, zrzeszenia firm zainteresowanych pocztą internetową.

Obok vCard stworzono także standard wymiany danych o nadchodzących spotkaniach - vCalendar, który został później zastąpiony przez iCalendar. Internet Mail Consortium ogłosiło, że ma nadzieję, że programiści wykorzystujący standard vCalendar uaktualnią swoje oprogramowanie tak, że będzie kompatybilne i z vCalendar 1.0 i z iCalendar.

Standard vCard w wersji 2.1 jest obsługiwany przez znaczną część oprogramowania do poczty elektronicznej. Wersja 3.0 jest obecnie zaproponowana przez IETF zawartą w RFC 2425 ↓ i RFC 2426 ↓.

Tradycyjnym rozszerzeniem plików vCard jest .vcf.

hCard jest dokładnym odpowiednikiem vCard w semantyce XHTML.

Przykład zawartości vCard | edytuj kod

Nazwisko_Imie.vcf

BEGIN:VCARD VERSION:2.1 FN:Imie Nazwisko N:Nazwisko;Imie ADR;WORK;PREF;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:;Kacze Dołki 03-234=0APolska;Brzozowa 34 LABEL;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE;WORK;PREF:Brzozowa 34=0AUstrzyki Dolne 03-234=0APolska TEL;CELL:+48-602-602-602 EMAIL;INTERNET:user@example.com UID: END:VCARD 

Ktos.vcf

BEGIN:VCARD VERSION:3.0 N:;Ktos;;; FN:Ktos TEL;TYPE=HOME:575725696 END:VCARD 

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "VCF" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy