Valenciennes


Na mapach: 50°21′N 3°32′E/50,350000 3,533333

Valenciennes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ratusz w Valenciennes

Valenciennes valɑ̃ˈsjɛn – miasto na północy Francji leżące w rejonie Hauts-de-France w departamencie Nord, liczące około 40 tys. mieszkańców (zespół miejski zamieszkany jest przez około 337 tys. mieszkańców).

Spis treści

Komunikacja | edytuj kod

Miasto dysponuje dobrym połączeniem z całą Francją, ale też z Belgią. W głąb Francji można dojechać pociągami linii SNCF które obsługiwane są taborem TGV. Miasto posiada połączenie autostradą z Paryżem oraz z Brukselą.

Miasto | edytuj kod

W centrum Valenciennes znajduje rynek z otaczającymi go kamienicami oraz Hotel de Ville (Ratuszem) pochodzącym z XVIII wieku. Przed ratuszem znajdują się fontanny. Co około 15 sekund zmieniają sposób wystrzelenia wody. Na środku rynku usytuowana jest iglica mająca 45 metrów wysokości, wybudowana w 2007 roku. Na rynku znajduje się także galeria handlowa oraz wiele kawiarenek.

Valenciennes słynęło z artystów, których przykładami mogą być rzeźbiarz Jean-Baptiste Carpeaux, malarz Jean-Baptiste van Mour oraz malarz rokoka Jean Antoine Watteau. Na ich cześć otworzono w mieście muzeum sztuki i historii miasta.

Zatrudnienie | edytuj kod

Valenciennes to dobrze rozwinięte miasto przemysłowe. Znajdują się tu zakłady firmy Toyota. W roku 1997 Toyota uruchomiła produkcję modelu Toyota Yaris oraz w późniejszym czasie Toyota Aygo. Fabryka zatrudnia około 3 tys. pracowników. Rocznie z taśm zjeżdża 150 tys. nowych samochodów. Otworzenie fabryki Toyoty przyciągnęło do Valenciennes nowych inwestorów.

Sport | edytuj kod

W Valenciennes znajduje się klub sportowy Valenciennes FC. Klub ten usytuowany jest na górze imienia Charlesa Nugessera. FC Valenciennes występuje w Ligue 1. Sponsorem VACF są Toyota oraz Sita Suez. Znanymi piłkarzami VAFC są Roger Milla oraz Jean-Pierre Papin.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Valenciennes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy