Vidocq (film)


Vidocq (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vidocqfrancuski thriller kostiumowy z domieszką fantasy z 2001 roku.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu we Francji w 1830 roku. Trwają ostatnie chwile monarchii Burbonów, lecz rewolucja lipcowa zacznie się dopiero za kilka dni. Miasto nękane jest przez tajemniczego mordercę, o pseudonimie "Alchemik". Plotki głoszą, że kto zobaczy swe odbicie w złotej masce zabójcy, traci duszę. François Eugène Vidocq (postać historyczna, 1775-1857), były galernik, następnie szef Brygady Bezpieczeństwa w policji, wreszcie słynny paryski prywatny detektyw, nazywany ojcem kryminalistyki, prowadzi śledztwo w sprawie dziwnych morderstw. Podczas prowadzenia dochodzenia ginie. Młody biograf, Etienne Boisset, postanawia pomścić jego śmierć oraz dokończyć śledztwo. Wyniki jego dochodzeń i nieoczekiwane zwroty akcji zaskakują wszystkich.

Film jest ciekawy nie tylko z powodu sprawności warsztatowej, ale także ze względu na różne poziomy znaczeń i możliwego odbioru. Jest w tym filmie, oprócz fabuły, bogato, ale dyskretnie pokazane życie paryżan, tzw. koloryt lokalny, pieczołowicie, wiernie ale i lekko przedstawiona epoka. Dodatkowym, a może nawet podstawowym walorem jest wymiar metafizyczny: walki dobra ze złem, pokazanej niekonwencjonalnie: bohater nie jest czysty jak łza, antybohater nie jest jednoznacznie zły.

Jest to oficjalnie pierwszy pełnometrażowy film kinowy nakręcony techniką HD przy użyciu nowej kamery Sony 1080p 24fps.[1][2]

Przypisy | edytuj kod

  1. IMDB.com Vidocq trivia, IMDB.com .
  2. Kino cyfrowe przewodnik ArtTech Cinema (pol.). 2006. s. 23. [dostęp 18-08-2013]. Cytat: 2001 “Vidocq”, w reżyserii Pitofa, – pierwszy film na świecie ze zdjęciami wyłącznie w HD (tygodnie przed “Star Wars: Episode 2”)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Vidocq (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy