Vihuela


Vihuela w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vihuela nazwa odnosząca się do dwóch różnych rodzajów instrumentów strunowych szarpanych podobnych do gitary: występującej w XV i XVI w. vihueli hiszpańskiej, zwykle z 5 lub 6 chórami (parami strun), oraz vihueli meksykańskiej, pięciostrunowego instrumentu używanego przez grupy mariachi.

Vihuela hiszpańska | edytuj kod

Anioł grający na vihueli a mano, fragment ołtarza, autorstwa Girolamo dai Libri, ok. 1520

Vihuela hiszpańska jest uznawana za prekursorkę współczesnej gitary klasycznej. Instrument był wytwarzany w wielu różniących się budową i rozmiarem rodzajach. We Włoszech i Portugalii instrument ten nazywano viola da mano. Vihuelę o sześciu parach strun (czasem najwyższa struna była pojedyncza) strojono tak jak lutnię renesansową, czyli kolejno G C F A D g licząc od najniższych strun, lub kwartę wyżej. Istniały również utwory na duet tych instrumentów strojonych w różnych interwałach w stosunku do siebie.

Vihuela szarpana powstała w połowie XV wieku w Królestwie Aragonii w Hiszpanii. Stąd rozprzestrzeniła się na obszar Hiszpanii i Włoch. Była tu popularna w końcu XV w i w XVI wieku. Vihuela de arco, na której grano smyczkiem uznaje się za prekursorkę instrumentu zwanego viola da gamba.

Autorem pierwszego znanego zbioru muzyki dla vihueli wydanego w 1536 Libro de música de vihuela de mano intitulado El maestro był Luis de Milán.

Vihuela meksykańska | edytuj kod

Współczesna vihuela meksykańska

Vihuela meksykańska to instrument używany w grupach mariachi. Jej pięć strun jest strojonych jak pięć górnych strun współczesnej gitary (A D G H E) przy czym struny H i E są strojone o oktawę niżej niż struny gitary.

Kontrola autorytatywna (plucked necked box lutes):
Na podstawie artykułu: "Vihuela" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy