Virginia Bottomley


Virginia Bottomley w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virginia Hilda Brunette Maxwell Bottomley, baronowa Bottomley of Nettlestone, z domu Garnett (ur. 12 marca 1948 w Dunoon) – brytyjska polityk, członkini Partii Konserwatywnej, minister. Uważana za przedstawicielkę lewego skrzydła partii. Jest członkinią Tory Reform Group.

Jest córką W. Johna Garnetta i Barbary Rutherford-Smith. Wykształcenie odebrała na uniwersytecie Essex oraz w London School of Economics. Następnie pracowała jako socjolog dl Child Poverty Action Group. Była również sędzią pokoju oraz przewodniczącą Inner London Juvenile Court.

W 1984 r. dostała się do Izby Gmin wygrywając wybory uzupełniające w okręgu South West Surrey. W 1988 r. została młodszym ministrem w resorcie środowiska. W 1989 r. została przeniesiona do ministerstwa zdrowia. W 1992 r. została członkiem gabinetu Johna Majora jako minister zdrowia. Jednocześnie została członkiem Tajnej Rady. W 1995 r. zamieniała tekę ministra zdrowia na stanowisko ministra dziedzictwa narodowego. Na tym stanowisku pozostała do przegranej konserwatystów w wyborach 1997 r.

Jako deputowana opozycji powróciła do tylnych ław parlamentu. Rozpoczęła szerszą działalność charytatywną oraz w sektorze publicznym. Obecnie jest przewodniczącą Odgers Board. W 2005 r. odeszła z Izby Gmin. 24 czerwca otrzymała dożywotni tytuł parowski baronowej Bottomley of Nettlestone i zasiadła w Izbie Lordów.

Od 1967 r. jest żoną Petera Bottomleya, obecnego deputowanego. Małżonkowie mają razem syna i dwie córki.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Virginia Bottomley" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy