Volvo AB


Na mapach: 57°42′N 11°56′E/57,700000 11,933333

Volvo AB w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Volvo B10MA #2885 w Szczecinie Volvo 7000A #8071 we Wrocławiu Wóz strażacki marki Volvo w Chrzanowie

Volvo (volvo łac. toczę, od czasownika volvere) – marka samochodów, które były produkowane przez szwedzki koncern Volvo Aktiebolaget (Volvo AB) od roku 1927. Siedzibą przedsiębiorstwa jest Göteborg. Od roku 1993 planowana była fuzja z francuską firmą samochodową Renault SA pod nazwą Volvo Automotive (RVA), jednak pod wpływem sprzeciwu akcjonariuszy szwedzkiej firmy do fuzji nie doszło.

Obecnie koncern Volvo o znaczeniu światowym, produkuje pojazdy użytkowe (autobusy, trolejbusy, samochody ciężarowe) oraz maszyny budowlane, rolnicze i urządzenia transportowe, w tym również silniki.

Spis treści

Kolejni właściciele | edytuj kod

Od 1999 roku samochody osobowe produkuje przedsiębiorstwo Volvo Car Corporation należące do koncernu Ford Motor Company. Prawa do marki Volvo podzielone są po połowie (50/50) pomiędzy obu producentów: Volvo i Ford. W marcu 2010 roku nowym właścicielem Volvo Car Corporation została chińska firma Zhejiang Geely Holding Group Company Limited[1].

Volvo AB w Polsce | edytuj kod

Marka Volvo znana jest w Polsce od lat 40. XX wieku. Jedyna na świecie fabryka koparko-ładowarek tej marki znajduje się we Wrocławiu[2]. Volvo BL71 jest modelem maszyny budowlanej, która zajmuje trzecie miejsce pod względem sprzedaży w naszym kraju. Także w Polsce istnieje jedyny producent części zamiennych do tego modelu[3].

Volvo AB (Volvo Aktiebolaget) | edytuj kod

Szwedzki koncern produkujący samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane, pojazdy rolnicze oraz silniki lotnicze. W skład koncernu wchodzą:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Volvo sprzedane Chińczykom - Onet.pl Moto - 29.03.2010
  2. Moto Leasing - Volvo w Polsce .
  3. Cogito EU - Części Volvo .
Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Volvo AB" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy