W labiryncie (serial telewizyjny)


W labiryncie (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W labiryncie – polski serial obyczajowy w reżyserii Pawła Karpińskiego, emitowany w Programie 2 TVP (ówczesnym TP2) od 30 grudnia 1988 do 26 czerwca 1991. Pierwsza polska produkcja o cechach amerykańskiej opery mydlanej, przez TVP określana jest jednak najczęściej jako telenowela. Łącznie powstało 120 odcinków w dwóch seriach.

Serial przedstawiał środowisko warszawskich farmaceutów, lekarzy, naukowców i biznesmenów w czasie przeobrażeń gospodarczych i ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. w Polsce. Osią fabuły są perypetie Ewy Glinickiej (Agnieszka Robótka-Michalska, potem Beata Rakowska), absolwentki farmacji, która po śmierci narzeczonego rozpoczyna pracę w Pracowni Farmakodynamiki Instytutu Farmakologii Klinicznej. Trafia w sam środek intryg między pracownikami naukowymi Instytutu, których życie osobiste także jest pełne codziennych trosk, nieszczęść, ale i radości.

W labiryncie był produkowany „z marszu”, w naturalnych wnętrzach i w plenerach. Co tydzień emitowano jeden odcinek. Oglądalność serialu sięgała 16 milionów widzów.

Twórcy W labiryncie są autorami serialu TVP Klan, emitowanego od 1997.

Muzyka do serialu została prawie w całości opracowana na syntezatorze Roland D-20.

W latach 19891991 scenariusz serialu został zaadaptowany i wydany w postaci dziesięciu książeczek, w formacie zeszytowym[1].

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Gościnnie | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

Pierwsza seria W labiryncie liczyła 52 odcinki emitowane od 30 grudnia 1988 do 27 grudnia 1989; seria druga liczyła 68 odcinków emitowanych od 14 marca 1990 do 26 czerwca 1991[1]. Odcinki wyświetlane były co tydzień, początkowo w piątki, a następnie w środy o godz. 19:00.

Przypisy | edytuj kod

  1. Polska Biblioteka Narodowa
  2. Postać o tym samym imieniu i nazwisku grana przez tę samą aktorkę występuje również w późniejszym serialu „Klan”.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "W labiryncie (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy