Walt Disney Pictures


Walt Disney Pictures w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walt Disney Picturesamerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

Firma należy do grupy sześciu największych wytwórni filmowych w Hollywood.

Historia | edytuj kod

Walt Disney Pictures zostało wyodrębnione z The Walt Disney Company (wówczas nazywanej Walt Disney Productions), a tym samym w rzeczywistości odłączyło się od Walt Disney Animation Studios (studia animacyjnego powstałego w 1934 roku), w wyniku czego zapoczątkowano produkcję filmów z rzeczywistymi aktorami. Od tamtego momentu wytwórnia wyprodukowała wiele filmów z udziałem aktorów, m.in. w filmach Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003), Ultrapies (2007), High School Musical 3: Ostatnia klasa (2008), Góra Czarownic (2009) czy Alicja w Krainie Czarów (2010).

Ponadto zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów wspólnie z innymi wytwórniami filmowymi, czyli z Pixar Animation Studios, Walt Disney Animation Studios, Studio Ghibli, ImageMovers Digital oraz DisneyToon Studios.

Produkcja filmowa | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (przedsiębiorstwo produkujące filmy):
Na podstawie artykułu: "Walt Disney Pictures" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy