Welon teleskopowy


Teleskop (ryba) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Welon teleskopowy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teleskop – odmiana hodowlana chińskiej populacji złotej rybki wywodzącej się od jednego z podgatunków karasia złocistegoCarassius auratus auratus, w hodowli akwarystycznej popularnie zwanymi welonami. Była jedną z pierwszych odmian złotej rybki sprowadzonej i hodowanej w Europie.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Ciało krótkie, owalne, o długich płetwach, wyglądem zbliżone do welona, płetwa grzbietowa duża i wyprostowana. Charakterystyczną cechą tej odmiany są duże, dobrze wykształcone i wyłupiaste oczy. Ze względu na ich kształt wyróżnia się oczy: jajowate, kuliste, pierścieniowato-kuliste, pierściemowato-stożkowate, sferoidalne, bocznie stożkowato-ścięte oraz stożkowato-ścięte w kierunku do przodu. Oczy o takich kształtach pojawiają się dość wcześnie, po ok. 60 dniach od wyklucia z ikry.[1]

Ubarwienie różne z wyjątkiem koloru zielonego. Spośród wszystkich odmian barw największą i najbardziej pożądaną barwą jest kolor czarny. Najbardziej cenioną odmianą jest teleskop o czarnej, aksamitnej barwie.

Do grupy teleskopów zaliczają się również inne odmiany złotych rybek: teleskop kogutek, teleskop oranda. W grupie tej występują odmiany o ogonie weloniastym (welenoteleskopy) i o ogonie rozdwojonym na kształt ogona jaskółki.

Kształt oczu złotej rybki, odmiany teleskop

Typy [2] | edytuj kod

W hodowli akwarystycznej można wyróżnić 3 typy teleskopów:

  • typ 1 - teleskop-oranda, niekiedy bywa nazywany "smoczą głową". Posiada ciało i płetwy tak jak w przypadku teleskopa, z dużą naroślą pomiędzy dużymi oczami. Spotykane barwy: pomarańczowa i czerwona, niekiedy mogą zdarzyć się również inne.
  • typ 2 - teleskop-kogutek. Ciało i płetwy podobne do teleskopa. Ubarwienie pomarańczowe, czerwone lub biało-czerwone.
  • typ 3 - teleskop-kogutek z odwróconymi pokrywami skrzelowymi. Ciało i płetwy tak jak u teleskopa właściwego. Odwrócone pokrywy skrzelowe przypominają swym wyglądem pofałdowany kołnierz noszony dawniej przez ludzi. Ubarwienie tego typu jest czerwień oraz dwukolor czerwień i biel

Warunki hodowlane | edytuj kod

Pokarm | edytuj kod

Rurecznik nie jest wskazany w przypadku hodowli drogich, bardzo szlachetnych odmian.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Adam Latusek, Cicer cum caule - czyli groch z kapustą o złotych rybkach (Akwarium 1-2/85)
  2. Janusz Pysiak, Złote rybki o teleskopowych oczach Bibliografia Złote rybki o teleskopowych oczach

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Welon teleskopowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy