West Coast Eagles


West Coast Eagles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

West Coast Eagles Football Club to klub futbolu australijskiego z miasta Perth występujący w ogólnokrajowej lidze AFL. Orły zostały założone w 1986 roku jako pierwszy reprezentant Australii Zachodniej w rozgrywkach krajowych.

Obecnie klub rozgrywa swoje domowe mecze na obiekcie Optus Stadium, mogącym pomieścić 60.000 widzów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub West Coast Eagles został powołany do życia w sierpniu 1986 roku. Rok później zadebiutował w Victorian Football League (późniejsza Australian Football League). Wraz z Orłami do VFL dołączył klub Brisbane Football Club (dzisiaj Brisbane Lions). Rozszerzenie ligi w 1987 roku, było pierwszym tego wydarzeniem od 1925 roku. Klub, oprócz reprezentowania całego stanu, stał się wizytówką futbolowej organizacji stanowej - Western Australian Football League.

W latach 1987 - 2000, Orły rozgrywały niektóre mecze na stadionie krykietowym WACA.

Od samego początku The Eagles był klubem o wielkim możliwościach sportowych, ponieważ posiadał wielkie zaplecze w postaci ewentualnych graczy z ligi stanowej. W piątym roku istnienia, klub dotarł do Wielkiego Finału AFL, a rok później został mistrzem.

Wielkie sukcesy znalazły przełożenie w popularności klubu w mieście Perth i okolicach. W pierwszych latach istnienia średnia frekwencja na pojedynczym meczu w sezonie nigdy nie spadła poniżej 30.000 widzów. Tak olbrzymie zainteresowanie doprowadziło do utworzenia w 1994 roku drugiego klubu w regionie - Fremantle Football Club.

Barwy klubowe | edytuj kod

Oficjalnymi barwami klubu są : granat, biel i kolor złota. Na meczach wyjazdowych klub przeważnie używa jedynie granatu i koloru złota.

Sukcesy | edytuj kod

  • Mistrzostwo ligi (4): 1992 (wygrana z Geelong Cats), 1994 (wygrana z Geelong Cats), 2006 (wygrana z Sydney Swans), 2018 (wygrana z Collingwood)
  • Wicemistrzostwo ligi (3): 1991 (porażka z Hawthorn Hawks), 2005 (porażka z Sydney Swans), 2015 (porażka z Hawthorn Hawks)

Ciekawostki | edytuj kod

Od 1995 roku, klub dwa razy do roku rozgrywa mecze derbowe (zarazem ligowe) z lokalnym rywalem Fremantle FC. Mecze z cyklu Western Derby są najważniejszymi wydarzeniami sportowymi tak w mieście jak i całym stanie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "West Coast Eagles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy