West Yorkshire


Na mapach: 53°45′00″N 1°40′00″W/53,750000 -1,666667

West Yorkshire w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

West Yorkshirehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

Powierzchnia hrabstwa wynosi 2029 km², a liczba ludności – 2 299 673 mieszkańców (2016)[1]. Największym miastem hrabstwa jest Leeds. Ośrodkiem administracyjnym, do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku, było Wakefield. Innymi większymi miastami na terenie West Yorkshire są Bradford, Huddersfield oraz Halifax. W hrabstwie znajdują się trzy miasta o statusie city, przy czym tytuł ten został nadany nie samym miastom a obejmującym je dystryktom – Leeds, Bradford oraz Wakefield.

W XVIII i XIX wieku nastąpiła gwałtowna industrializacja regionu, a wraz z nią rozwój miast, głównie za sprawą obecnych na tym obszarze znacznych złóż węgla. Podstawę gospodarki przez długi czas stanowił przemysł tekstylny, który zanikł w XX wieku, podobnie jak górnictwo.

Na północy i wschodzie West Yorkshire graniczy z hrabstwem North Yorkshire, na południu z South Yorkshire, na południowym zachodzie z hrabstwami Derbyshire i Greater Manchester a na zachodzie z Lancashire.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów.

  1. Leeds
  2. Wakefield
  3. Kirklees
  4. Calderdale
  5. Bradford

Uwagi | edytuj kod

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-22]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  • West Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-06].
Kontrola autorytatywna (Hrabstwo metropolitalne):
Na podstawie artykułu: "West Yorkshire" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy