Wikipedia:Boty


Skrót: WP:BOT, WP:Bot, WP:Bots

Wikipedia:Boty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bot – program, który automatycznie zmienia treść Wikipedii: wprowadza nowe dane do istniejących artykułów lub tworzy nowe artykuły. Edycje kont oznaczonych przez biurokratów jako „bot” nie są domyślnie widoczne na stronie ostatnie zmiany.

Jeżeli chcesz uruchomić własnego bota, zajrzyj do dokumentacji popularnych programów takich jak pywikibot lub AutoWikiBrowser. Pamiętaj, że najpierw najlepiej się skontaktować z kimś, kto już używa bota, najlepiej z poniższej listy.

Spis treści

Zasady

Przyznawanie flagi bota

 1. Operator bota ma obowiązek zwrócić się o przyznanie flagi przed jego uruchomieniem, w przeciwnym razie bot zostanie zablokowany.
 2. Osoba zgłaszająca chęć uruchamiania bota powinna:
  • mieć 1000 edycji w Wikipedii i staż 6 miesięcy,
  • zadeklarować, że posiada wiedzę o języku programowania, w którym napisany jest bot,
  • podczas składania wniosku przedstawić pełną listę flag bota uzyskanych w innych projektach Wikimedia (im więcej tym lepiej),
  • wykonać 20–30 testowych edycji po złożeniu wniosku,
  • po otrzymaniu flagi bota zgłosić to społeczności na tablicy ogłoszeń oraz dopisać bota do tabeli na stronie boty.
 3. Biurokraci podejmują decyzję w sprawie przyznania flagi bota na podstawie niniejszych zasad oraz kierując się opinią swoją i obecnych operatorów botów.

Odbieranie flagi bota

 1. Biurokraci mają prawo odebrać flagę bota w następujących przypadkach:
  • nieaktywność bota trwająca powyżej 12 miesięcy,
  • nieprawidłowe lub szkodliwe działanie bota,
  • zgłoszenie uzasadnionego wniosku o odebranie flagi na stronie zgłoszeń.
 2. Istnieje możliwość odstąpienia od procedury odbierania flagi, której podstawą jest wyłącznie długotrwała nieaktywność.
 3. Biurokraci podejmują decyzję w sprawie odebrania flagi bota na podstawie niniejszych zasad oraz kierując się opinią swoją i obecnych operatorów botów.

Zalecenia

 1. Bot powinien być opisany na stronie użytkownika, na której powinny być podane najważniejsze dane – kto go kontroluje, jakiego używa oprogramowania i czym się zajmuje.
 2. Strona dyskusji bota powinna albo być przeglądana raz na jakiś czas przez operatora, albo przekierowywana na stronę operatora.
 3. Proste, niekontrowersyjne czynności, np. rekategoryzację można wykonywać dowolnym botem bez wcześniejszych konsultacji.
 4. Czynności, które obejmują dużo artykułów, w szczególności import dużej liczby masowo wygenerowanych stubów, powinno się w miarę możliwości skonsultować. Skala konsultacji powinna być odpowiednia do skali zmian – czyli o import 100 artykułów można po prostu spytać na IRCu, a w przypadku importu 100 000 lepiej ogłosić zapytanie wszędzie, gdzie to tylko możliwe, i odczekać odpowiedni czas.
 5. Zalecane jest uruchamianie bota pod nadzorem i podawanie botowi pełnej listy zmian lub też ręczne zatwierdzane takiej listy (np. „zmień kategorie w artykułach X, Y, Z”). Zmiany wykonywane w pełni automatycznie (np. „patroluj ostatnie zmiany i ...”) niosą za sobą większe ryzyko wystąpienia błędów i powinno się w miarę możliwości preferować ręczną kontrolę.
 6. Operator uruchamiając bota zobowiązuje się do posprzątania po nim, jeśli w działaniach bota wystąpią poważne błędy.

Boty w polskojęzycznej Wikipedii

Aktywne boty

Boty systemowe

Część operacji na Wikipedii wykonywane jest przez oprogramowanie MediaWiki albo jego rozszerzenia. Operacje te są widoczne w historii stron jakby były wykonane przez użytkownika. Aktualnie takie operacje są wykonywane jako edycje następujących kont:

Nieaktywne boty

W poprzednich latach, szczególnie czasach przedwikidanowych na Wikipedii było aktywnych wiele botów, aktualizujących interwiki. W poniższej tabeli są umieszczone wszystkie konta botów wraz z datami ich działania. Nazwy kont w zestawieniu są takie jakie były w momencie ostatniej aktywności bota, zaś linki do stron, dyskusji i wkładu są z aktualną nazwą konta. Jeżeli ta nazwa uległa zmianie to obok login jest umieszczona informacja odpowiednio obok konta bota i/lub operatora.

Powyższe zestawienie może nie być kompletne.

Narzędzia do sprawdzania aktywności botów

Zobacz też

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Boty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy