Wikipedia:Metody podejmowania decyzji


Skrót: WP:KOM

Wikipedia:Komunikacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Wikipedia:Metody podejmowania decyzji) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Kanały komunikacji | edytuj kod

Komunikacja w Wikipedii

Wikipedyści rozmawiają w Kawiarence oraz na stronach dyskusji artykułów i użytkowników. Ogłoszenia kierowane do wszystkich wikipedystów trafiają na Tablicę ogłoszeń lub do ogłoszeń lokalnych, które wikipedyści widzą, odwiedzając strony obserwowane. Zalogowani użytkownicy otrzymują też powiadomienia.

Inna komunikacja internetowa

Funkcjonują: grupa na Telegramie, serwer Discord, kanał IRC #wikipedia-pl (wejdź przez klienta albo przez stronę) i listy dyskusyjne. Można wysyłać indywidualne maile.

Z myślą o społeczności edytującej Stowarzyszenie Wikimedia Polska prowadzi Biuletyn, a dla czytelników i innych sympatyków z zewnątrz – bloga i profile projektów Wikimedia.

Na Facebooku funkcjonują dwie grupy: pl.Wikipedia i Wikipedia dla zaawansowanych.pl. Ze względu na prywatność subskrybentów, ograniczony dostęp do mediów społecznościowych i mniejszą kontrolę nad zamieszczonymi tam treściami aktywność na tych profilach i w przedstawionej grupie ma wyłącznie charakter towarzyski.

O polskojęzycznej Wikipedii i jej społeczności można poczytać też na blogach Planety Wikimedia. Informacje o wydarzeniach międzynarodowych znajdują się na stronie poświęconej międzynarodowej społeczności, na profilach Wikimedia Foundation w serwisach społecznościowych i na blog.wikimedia.org.

Spotkania na żywo

Polskojęzyczni wikipedyści spotykają się również na żywo, np. przy okazji specjalnie dla nich organizowanych zlotów.

Podejmowanie decyzji | edytuj kod

Zakres tematyczny

Polskojęzyczni wikipedyści decydują o wszystkim, co dotyczy jedynie polskojęzycznej Wikipedii. Wśród kwestii, które nie zależą od naszej społeczności, są m.in. niektóre zagadnienia prawne, dotyczące oprogramowania oraz filarów. Tematy dotyczące wielu wiki są poruszane na Meta-Wiki, MediaWiki.org, na międzynarodowych listach dyskusyjnych, kanałach IRC itd.

Metoda: rozmowa, ewentualnie głosowanie

Podstawowa zasada to „śmiało edytuj”. Jeżeli sprawa dotyczy całej społeczności lub gdy zaistnieje konflikt między wikipedystami, następuje dyskusja i próba osiągnięcia konsensusu. Gdy to się nie udaje, można przeprowadzić głosowanie.
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Metody podejmowania decyzji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy