Wikipedia:Poczekalnia/biografie


Skrót: WP:DNU:BIO

Wikipedia:Poczekalnia/biografie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Podstrony Poczekalni

Artykuły

Biografie

Kwestie techniczne

Poczekalnia Strona z biogramami

W tej części Poczekalni zgłaszamy wszystkie artykuły biograficzne, których encyklopedyczność budzi zastrzeżenia, albo które w obecnej formie nie spełniają wymagań Wikipedii. Jeżeli chcesz podyskutować na inne tematy, poszukaj odpowiedniej strony po prawej stronie. Wybierając link Zgłoszenia w Poczekalni, możesz obejrzeć wszystkie dyskusje na raz.
Zapoznaj się również z Regulaminem Poczekalni.

Obserwuj podstronęArchiwumbieżące statystyki 1 dyskusji wymaga uwagi.

Spis treści

Zgłoszenia | edytuj kod

UWAGA: Nowe zgłoszenia łamiące pkt. 2 regulaminu Poczekalni lub łamiące zasady Wikietykiety mogą być bezwarunkowo wycofywane z DNU. 

Laura Chuchla | edytuj kod

 Laura Chuchla (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Biografia już raz usuwana. Dalej nie widzę encyklopedyczności. Pozdrawiam! ~ Nadzik (dyskusja) 22:49, 20 wrz 2020 (CEST)

Życzę bohaterce biogramu, by jak najszybciej zapracowała na biogram na Wiki, ale póki co jest za wcześnie. Do skasowania. Niegodzisie (dyskusja) 00:08, 21 wrz 2020 (CEST)

Na początku drogi twórczej. Zdecydowanie za wcześnie. Jeden tomik poetycki wydany w prywatnym nakładzie ency nie daje. Le5zek Tak? 06:51, 21 wrz 2020 (CEST)

Sławomir Zięba | edytuj kod

 Sławomir Zięba (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Obiecujący wiele artysta, ale jeszcze bez znaczących nagród niezależnych. Artykuł klasyfikuję jako promocję poprzez encyklopedię. W dotychczasowej treści brak informacji o muzycznych zainteresowaniach artysty i jego występach przy perkusji [1] (A do tego widzę jeszcze, że artykuł był już wcześniej usunięty.) Usunąć. ~ Kggucwa (dyskusja) 18:49, 18 wrz 2020 (CEST)

 • Nic o sukcesach (nagrody, wyróżnienia). Dwie wystawy indywidualne i prace w kolekcjach prywatnych – niewiele. Zdecydowanie za wcześnie na encyklopedię. --Cloefor (dyskusja) 19:07, 18 wrz 2020 (CEST)
 • Z całym szacunkiem dla Państwa opinii, ale jestem młodym artystą, który konsekwentnie realizuje swoją ścieżkę zawodową, sztuka to moja pasja i poświęcam moje życie tej dziedzinie. Wiele niezależnych osób już znacząco mnie doceniło. Mam rzeźbę w przestrzeni publicznej, stałą ekspozycję w Miechowie, na przełomie października/listopada stanie moja kolejna rzeźba "Ikar" na terenie AGH w Krakowie. Wystawiałem swoją twórczość w kilku bardzo prestiżowych miejscach dla artystów, skoro Związek Polskich Artystów Plastyków przyjął mnie pod swoje skrzydła zapoznając się z moją twórczością i dokonaniami, to liczę na pozytywne rozpatrzenie również na tym polu. A dokonania będą rosnąć bo nie zamierzam "spocząć na laurach". Poprzedni artykuł został usunięty ponieważ nie posiadał przypisów i odnośników. Otrzymałem wytyczne i je zrealizowałem. A co do mojej działalności muzycznej to traktuję to jako zabawę i nie czuję konieczności zamieszczania tej sfery. Pozdrawiam.
 • Niestety, nie widzę jeszcze encyklopedyczności, ale brawo dla autora, za ujmujący komentarz. Regan1973 (dyskusja) 20:29, 18 wrz 2020 (CEST)
 • Na razie poniżej progu ency, więc teraz do usunięcia. Ale bohater biogramu rokuje w perspektywie 5-10 lat, mam nadzieję, że za tych parę lat będzie można przywrócić. Niegodzisie (dyskusja) 22:59, 18 wrz 2020 (CEST)
 • W przeciwieństwie do przedmówców uważam, że autorstwo trwałej rzeźby na rynku nie tak znowu małego miasta encyklopedyczność zapewnia.
 • Ja pomijam brak znajomości zasad dyskusji anonima powyżej, a wyszukiwarka Google'a pomija abstrakcyjną konstrukcję z miechowskiego rynku. Nie ma ani jednej wzmianki w wynikach. Rozpoznawalność więc znikoma, ograniczona do kręgu artysty i urzędniczych zleceniodawców. Za mało na encyklopedię. Gdzie witryna WWW artysty? Brak. Konto w FB mają już nieletni, więc to można pominąć przy rozpoznawalności. Potrzeba niezależnego od Alma Mater docenienia twórczości. Artykuł można przenieść do brudnopisu autora, niech tam czeka. Może techniczna uczelnia bardziej doceni twórcę i zorganizuje okazałe otwarcie nowego dzieła o szerokim zasięgu miedialnym? Kggucwa (dyskusja) 21:54, 19 wrz 2020 (CEST)
 • O ile zgadzam się ze zdaniem, że pan Zięba jeszcze nie jest postacią encyklopedyczną, i z przyjemnością zobaczę artykuł o nim np. kiedy otrzyma znaczące wyróżnienie, o tyle — na marginesie — uważam googlizm wyrażony powyżej przez kolegę @Kggucwa za niewłaściwe podejście do rozstrzygania o encyklopedyczności, również zdarzeń bieżących. Proszę w związku z moim komentarzem nie zmieniać tematu dyskusji. Dziękuję —Mciura (dyskusja) 15:08, 20 wrz 2020 (CEST)

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz | edytuj kod

 Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Prawnik jakich wiele. Jeden z urzędników. Trochę działalności społecznej i kandydowanie na RPO zgłoszone przez nie wiadomo kogo, skoro to Sejm i Senat wybierają. Spacejam2 jeśli musisz, odpowiedz tu 14:54, 18 wrz 2020 (CEST)

Z tym zgłoszeniem to jest skomplikowana sprawa (warto opisać): formalnie zgłoszono dwie kandydatury na RPO: oba wnioski dotyczą bohaterki biogramu (poparcie ponad 700 organizacji jest jak gdyby poza tym, organizacji zresztą systematycznie przybywa). Duża zauważalność, długoletnia działalność społeczna. Nedops (dyskusja) 15:07, 18 wrz 2020 (CEST) Biogram nieco na wyrost, niemniej poczekałbym z jego usuwaniem aż przestanie być rozpatrywana jako kandydatka na rzecznika. Szkoda odtwarzać, jak zostanie rzecznikiem (na co są jednak duże szanse). Le5zek Tak? 15:10, 18 wrz 2020 (CEST) Jakoś nie chce mi się wierzyć, że zostanie RPO ;) Ale tak, kasowanie teraz na pewno nie ma sensu (ba, należało moim zdaniem w ogóle zaczekać ze zgłoszeniem do końca tego zamieszania). Nedops (dyskusja) 15:12, 18 wrz 2020 (CEST)
 • Absolutnie absrudalne zgłoszenie. Wieloletnia pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich jako Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze RPO, kandydatka na urząd RPO z poparciem ponad siedmiuset NGO-sów (sic!). Działaczka społeczna, członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Laureatka stypendium Fundacji Obamy. Osoba o dużych, udokumentowanych osiągnięciach, szeroko rozpoznawalna. Encyklopedyczna niezależnie od tego, czy zostanie wybrana na funkcję RPO, czy też nie. Francesco 13 (dyskusja) 15:20, 18 wrz 2020 (CEST)
  •  Zostawić Zgadzam się. Chociaż jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich to wtedy jej encyklopedyczność będzie jednoznaczna, to nawet jeśli nim nie zostanie to reszta jej działalności oraz fakt, że jest obecnie jedynym kandydatem na urząd RPO mając poparcie wielu organizacji powinno jej zapewnić wystarczającą encyklopedyczność. Kamila Szczepanik (Matinee71) (dyskusja) 17:11, 18 wrz 2020 (CEST)

Moje spostrzeżenia:

 • Tylko część przypisów identyfikuje Z. R.-B. jako pełnomocniczkę w wymienionych sprawach;
 • Jedyny (ewentualnie) encydający epizod jest praktycznie nieopisany.

W obecnej formie niezbyt się nadaje do encyklopedii. Ale w tym momencie oczywiście nie wolno artu wywalać, poczekajmy. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 19:37, 18 wrz 2020 (CEST)

Zrobione Dodałem brakujące przypisy do konkretnych spraw (do artykułów prasowych lub internetowych, gdzie jest jasno zaznaczone, że w ramach pracy w Biurze RPO zajmowała się tymi sprawami). Pozostały dwie sprawy, do których trzeba uzupełnić przypisy (nie udało mi się znaleźć), wstawiłem przy nich adekwatny szablon. Obecna forma hasła nie budzi już chyba żadnych wąpliwości: jest napisane obiektywnie, w miarę kompletnie, ze źródłami etc. Francesco 13 (dyskusja) 21:50, 18 wrz 2020 (CEST)
 • * Została zgłoszona oddzielnie przez posłów dwóch największych opozycyjnych klubów parlamentarnych, tj. KO i Lewicy. Odpowiednio: druk nr 537 i druk nr 536 (które, jako oficjalne dokumenty Sejmu, w przypadku decyzji o pozostawieniu hasła, może warto uwzględnić w biogramie, wzorem wielu innych biogramów w naszym projekcie). Moim zdaniem samo zgłoszenie w trybie art. 3. 1 ustawy i procedowanie kandydatury przez Sejm przesądza o encyklopedyczności. Poparcie tych 700 organizacji i zauważalna działalność społeczna jeszcze to wzmacniają. Natomiast zdjęcie bez przesłanego OTRS jest do usunięcia. Boston9 (dyskusja) 22:00, 18 wrz 2020 (CEST)
  • Opowiadam się za pozostawieniem artykułu. O encyklopedyczności p. Rudzińskiej-Bluszcz świadczy poparcie jej przez 700 organizacji pozarządowych oraz formalne i skuteczne zgłoszenie jej w Sejmie na stanowisko RPO. Tochowicz (dyskusja) 21:12, 19 wrz 2020 (CEST)
  • Też jestem za tym by  zostawić ten artykuł ze względu szerokie i liczne poparcie różnych NGO i fundacji dla tej pani przy kandydaturze na RPO. Wydaje mi się być ono dosyć unikatową sprawą. Pozdrawiam Grudzio240 (dyskusja) 22:43, 19 wrz 2020 (CEST)
 • Sprawa jest skomplikowana - procedury wyboru rzecznika się przeciągają, a ona prawie na pewno nim nie zostanie. Poparcie 700 organizacji biorę wyłącznie za fakt medialny i jednak wydmuszkę (na (czy przy) formalnym zgłoszeniu kandydatury jest bodaj tylko kilkadziesiąt organizacji wymienionych o ile w ogóle takie poparcie ma sformalizowane ramy) rzecz nieistotną w kwestii ency, bo owe poparcie nie ma ani charakteru wiążącego ani nie ma znaczenia ani nie jest wymagane przy wyborze czy zgłaszaniu kandydata. Samo kandydowanie na ency stanowisko ency nie daje więc na dziś, ta pani jest nieency. Ale oczywiście są jakieś szanse (nie duże, ale są) , że zostanie RPO więc wtedy będzie ency. Na dziś albo skasować, albo znając realia - przeczekać do podjęcia wiążących decyzji przez sejm. To wtedy sytuacja będzie klarowna. --Kolos24 (dyskusja) 21:47, 20 wrz 2020 (CEST)
 •  Usunąć Dziś minąłem ze czterdzieści balkonów z reklamami takich samych prawników. Jeśli wygra głosowanie, pogadamy. --Starscream (dyskusja) 22:52, 20 wrz 2020 (CEST)
  • Wszystkich czterdziestu kandyduje na RPO? Jeśli nie - to nie takich samych. Le5zek Tak? 08:06, 21 wrz 2020 (CEST)

Kinga Burza | edytuj kod

 Kinga Burza (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Słabe źródla (znalazlem jedno nieco lepsze [2]) ale dalej dość marnie to wygląda (to źródło, które znalazłem, też nie jest raczej o niej, tylko o klipie/nowej piosenkarce) , niszowe nagrody, niszowe portale, krótkie wzmianki albo biogramy itp. pisane raczej przez podmiot... Zgłoszona do usunięcia na en wiki en:Wikipedia:Articles for deletion/Kinga Burza. Da się u nas uratować? Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 08:22, 18 wrz 2020 (CEST)

 • Ta nagroda UK Music Video Awards być może dawałaby jej ency. Ale mnie źródło się nie otwiera ... Le5zek Tak? 08:54, 18 wrz 2020 (CEST)
 • Nie wiem, czy jest taka znowu niszowa. Większość klipów wyreżyserowanych przez Kingę Burzę powstało do utworów bardzo znanych zagranicznych artystów i przy okazji premiery klipu Lany Del Rey robił z nią wywiad Dzień Dobry TVN ze względu na jej polskie pochodzenie. Współpraca z Katy Perry, Laną Del Rey czy Duą Lipą na pewno jest przesłanką do uznania hasła za encyklopedyczne, szczególnie na polskiej Wikipedii. Marekos (dyskusja) 10:50, 18 wrz 2020 (CEST)

Klip, a pod spodem "Directed by Kinga Burza"... Bez żartów,  Zostawić. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 19:57, 18 wrz 2020 (CEST)

YouTube jak zrodlo? :( --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 02:47, 19 wrz 2020 (CEST) Nie, źródłem jest przecież strona wytwórni. To nie to samo, co strona własna. BasileusAutokratorPL (dyskusja) 10:31, 19 wrz 2020 (CEST) Raczek kanal, a nie strona? Ale tak czy owak, nie wiem, dlaczego fakt wyrezyserowania klipu na YouTube mialby byc przeslanka bycia ency. Praca jak praca. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 16:54, 20 wrz 2020 (CEST) Ten "klip na YouTube" zdobył 5 nominacji do MTV Video Music Awards. A to tylko jeden z wielu jej autorstwa. O każdej działalności można powiedzieć: Praca jak praca... BasileusAutokratorPL (dyskusja) 20:00, 20 wrz 2020 (CEST) To dobrze dla klipu, moze te nominacje czynia go ency? Ale dalej nie widze, czemu to czyni ja ency. Czy ona byla nominowana do jakiejs nagrody? Nie widze jej nazwiska w zlinkowanym przez ciebie art., MTV Video Music Awards. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 10:35, 21 wrz 2020 (CEST)

Krzysztof Bieńkowski (samorządowiec) | edytuj kod

 Krzysztof Bieńkowski (samorządowiec) (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Bardzo rozbudowany biogram, ale moim zdaniem niestety brak jest w nim informacji świadczących o encyklopedyczności. Jak wynika z poprzednich dyskusji, jednokadencyjni starostowie nie są encyklopedyczni (tutaj od 2018). Nie dają go także wymienione odznaczenia, ani kandydowanie we wskazanych wyborach. Jest za to dużo nieencyklopedycznych treści, m.in. Ceni rodzinę, która jest mu bardzo ważna i zawsze stara się znaleźć dla niej czas, mimo odpowiedzialnych i czasochłonnych obowiązków zawodowych. Dlatego stara się rodzinie swojej to zrekompensować i wynagrodzić weekendy, a szczególnie w czasie urlopu, by być wówczas razem. Proszę opinie. Boston9 (dyskusja) 21:51, 17 wrz 2020 (CEST)

Rozbudowany biogram, bo i działalność rozbudowana od 2006 roku. Krzysztof Bieńkowski jest odznaczony Krzyżem Zasługi, radny przez cztery kadencje, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, starosta powiatowy od 2018, nauczyciel od 2004 roku. Uważam, że biogram jest encyklopedyczny. Zarzucone treści w sekcji życie prywatne do dyskusji, jest wiele biogramów prezentujących takie wartości, cechy i nikt tegoż nie kwestionuje, przykłady mogę podać. Ostatecznie te treści zostały skorektowane, choć uważam, że powinny zostać. Biogram uźródłowiony w pełni i uważam, że jest encyklopedyczny. Keres 40 (dyskusja) 23:04, 17 wrz 2020 (CEST) Brązowy Krzyż Zasługi nie daje ency. Inne osiągnięcia to zwykła kariera samorządowca. Biogram przeładowany nad miarę przypisami. Ale żaden z nich nie udowadnia ency. Usunąć. Le5zek Tak? 08:58, 18 wrz 2020 (CEST) Dokonałem analizy przypisów, niektóre były w większej ilości przy danej treści, by bardziej uwiarygodnić hasło, te co były dubel wykasowałem Keres 40 (dyskusja) 09:42, 18 wrz 2020 (CEST) Poproszę o linka, który wskazuje, że Brązowy Krzyż Zasługi nie daje ency, nadto do tego są inne medale, wyróżnienia..Keres 40 (dyskusja) 09:50, 18 wrz 2020 (CEST) Ency politycy Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy - nie kwalifikuje się. W praktyce przyjęto, że Brązowy KZ jest zbyt masowo nadawany, by przesądzał o ency. Le5zek Tak? 12:08, 18 wrz 2020 (CEST) Dzięki za linka, na końcu zestawienia jest wskazanie > 'Jeśli dany polityk nie jest „autoency” to nie oznacza, że automatycznie nie jest encyklopedyczny. Przesłankami za pozostawieniem mogą być wysokie odznaczenia państwowe, ważne nagrody branżowe czy działalność na innych polach niż polityczna'. No właśnie..ma nagrody brańzowe od MEN, Kuratora, ale przede wszystkim jego działalność społeczna, charytatywna skłaniały by do tego, aby biogram pozostawić..Keres 40 (dyskusja) 12:36, 18 wrz 2020 (CEST) Rozbudowany ponad granice przyzwoitości materiał promocyjny podrzędnego samorządowca. Ogrom szczegółów, ale żaden nie świadczy o encyklopedyczności. nauczyciel od 2004 serio? A moja mama od 1995. Nie możemy pozwalać na takie precedensy, bo namnoży się nam biogramów starostów, wójtów, wieloletnich radnych.  Usunąć BasileusAutokratorPL (dyskusja) 00:02, 18 wrz 2020 (CEST) Materiał promocyjny? Podrzędny samorządowiec? Wszystkie podane dane (zgoda jest ich dużo, bo jego działalność na to wskazuje), zawierają źródła przedstawionej postaci, działalności urzędniczej (radny 4 kadencje, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, starosta powiatowy od 2018, no tak ... SERIO nauczyciel od 2004 roku do 2016 jest podane źródło, jeżeli już 'deprecjonuje' się kwestię tegoż rzeczonego nauczyciela z biogramu - to należałoby pozerkać na przykładowe biogramy nauczycielskie, jakie są tam wyróżnienia, materiały promocyjne, praca, działalność - mogę pokazać jak trzeba kilka biogramów nauczycielskich itd.), działalność społeczna, kulturalna itd. Wskazuję ponownie - jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz innymi wyróżnieniami. Mają biogramy na Wikipedii osoby mające tylko Krzyż Zasługi. Ewentualne treści, jak to powiedziano promocyjne, można przeredagować. Pozostawić. Keres 40 (dyskusja) 00:29, 18 wrz 2020 (CEST)

Biogram został skorektowany co do jego rozbudowania. Dokonano poprawek w sekcjach, pozostawiono kwestie najbardziej zasadne. W posiadaniu ma wiele wyróżnień, w tym Brązowy Krzyż Zasługi. Stanowiska: radny 4 kadencji, w tym przewodniczący, wiceprzewodniczący rady powiatu, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, obecnie starosta powiatowy, nadto od 2006 do 2016 nauczyciel. Pozostawić biogram. Keres 40 (dyskusja) 01:44, 18 wrz 2020 (CEST)

Biogram aktualizuję, poprawiam i przeredagowuję jego treść, przypisy, a zarazem zerkam na biogramy samorządowców, choćby ten > [3], ten > [4] brak jest choćby jednego medalu, ale biogram jest. Przykładów takich, nauczycielskich, polityków, starostów jest więcej, np. ten [5], choć srebrny ma, dalej ten > [6], a ten biogram [7] itd. To nie jest parcie na siłę i obrona Częstochowy tegoż biogramu, wskazuję tylko, że hasło warto pozostawić, bo ma wiele cech pozytywnych, są źródła, działalność pozytywna, są odznaczenia, medale ( w innych biogramach nie ma nic odnośnie medali, a funkcjonują jako hasła na Wikipedii i mają się dobrze). Byłbym także wdzięczny o linka, który wskazuje, że Brązowy Krzyż Zasługi nie daje ency. Proszę o pozostawienie hasła. Keres 40 (dyskusja) 10:24, 18 wrz 2020 (CEST)

bardzo nietrafione porównania z encyklopedycznymi posłami na Sejm albo z prezydentami miast przez 2-3 kadencje. --Robert Kania (dyskusja) 11:43, 18 wrz 2020 (CEST)

Należałoby w tej dyskusji podjąć jeszcze taką kwestię. Otóż w latach 2016 do 2018 Krzysztof Bieńkowski był kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie (odpowiednik dawnego wojewody ciechanowskiego), kiedyś było tu województwo. Z zestawienia Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy co wynika? Jak i gdzie przyporządkować przywołaną funkcję? Jest jako wykonawcze ciało kolegialne jednostki administracyjnej wojewody, w tym wypadku wojewody Maowieckiego? Czy tak? Brak przyporządkowania tej funkcji w zestawieniu, ale jeżeli tak, to co to by znaczyło? Był na stanowisku, które jest ency? Uważam, że tak. Stanowisko te, po zasięgnięciu opinii w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, jest wyżej postawione niż starosta powiatu, burmistrz, prezydent miasta (równorzędne). Jest kierownikiem, przedstawicielem rządu i wojewody w terenie jako Samodzielne Stanowisko do Spraw Współpracy ze Społecznościami Lokalnymi. Aktualnie hasło zostało przeredagowane, skorektowane co do jego rozbudowania, pozostawiono kwestie najbardziej zasadne. Ma Krzyż Zasługi, jest to postać bardzo aktywna, społecznik o działalności charytatywnej (bardzo wymowna przesłanka za pozostawieniem biografi na stronach Wikipedii). Nadto nauczyciel z wieloma wyróżnieniami, obecnie samorządowiec na stanowisku starosty powiatowego. I już w tej całej dyskusji nie chodzi o włożoną pracę w ten biogram, jego obronę, ale o przesłanki, które skłaniają się do pozostawienia biogramu. Chociażby patrząc na stanowisko kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, ale przede wszystkim, zgodnie z Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy (jeśli dany polityk nie jest „autoency” to nie oznacza, że automatycznie nie jest encyklopedyczny. Przesłankami za pozostawieniem mogą być wysokie odznaczenia państwowe, ważne nagrody branżowe czy działalność na innych polach niż POLITYCZNA. Niniejsze kryteria mają charakter zalecenia. W sytuacjach granicznych, których nie ujęto w zaleceniach, hasło spełniające pozostałe wymogi edycyjne nie powinno być usuwane od razu, lecz przedyskutowane w ramach odpowiednich procedur). Dziękuję za uwagę i proszę o pozytywne spojrzenie na sprawę i pozostawienia hasła na stronach Wikipedii.  Zostawić Keres 40 (dyskusja) 20:52, 18 wrz 2020 (CEST)

 • Czytajmy proszę uważnie. W ramce na górze strony Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy widnieje m.in. taki zapis: "Jakiekolwiek odniesienia do tej strony nie powinny opisywać jej jako zawierającej obowiązujące reguły lub zalecenia." Nedops (dyskusja) 22:16, 18 wrz 2020 (CEST)

W sprawie zawnioskowałem o prawne uregulowanie funkcji Dyrektora/Kierownika Delegatury Urzędu Wojewódzkiego na stronie Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy. W latach 2016 do 2018 Krzysztof Bieńkowski sprawował przedmiotową funkcję. Z moich ustaleń wynika, że ta funkcja to jednak odpowiednik dawnego wojewody. Poza tym w tym zestawieniu te stanowisko powinno być ujęte przed członkiem zarządu województwa, przed jest: wojewoda, wicewojewoda, marszałek województwa, wicemarszałek województwa. W tych zebranych opiniach pada sformułowanie, że Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego, to tzw. mały wojewoda. Nadto w Szczecinie czy Warszawie witany jest w obecnym czasie - podczas uroczystości przed starostą, burmistrzem przez wojewodę. Wskazać należy, że np. tutaj [8] na czele delegatury w Koszalinie jest Dyrektor, natomiast np. tutaj [9] na czele delegatury w Ciechanowie jest Kierownik Delegatury - Samodzielne Stanowisko do Spraw Współpracy ze Społecznościami Lokalnymi. Ale zarówno w Koszalinie i w Ciechanowie jest to funkcja przedstawiciela rządu i wojewody w terenie i w hierarchi jest stawiana wyżej od starosty, burmistrza. A więc powinna ta funkcja być ency. Jestem przekonany, po analizie administracyjnej, prawniczej, opiniach urzedników wojewódzkich, że jest to funkcja ency. Postanowiłem także tą kwestię dać do omówienia na wspomnianej stronie i ewentualne wskazania do dopisania rzeczonego stanowiska w tym zestawieniu Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy. Podsumowując jestem dalej za pozostawieniem hasła na stronach Wikipedii (mamy tu posłów jako ency i dobrze, gwiazdy sportu, muzyki..i też dobrze, aktorzy bez odznaczeń, biogramy wątpliwe, miejscowości, stacje kolejowe, jeziora, rzeki, szczyty górskie, wioski, przysiółki i wiele innych haseł typu lokalny górski ciek wodny..i jest to w dużej mierze ency, a były Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego NIE, lokalny lider samorządowy też NIE, nauczyciel i owszem także NIE) ze względu na funkcję w latach 2016/2018 oraz z przesłanką jako postać bardzo aktywna, społecznik o bardzo aktywnej działalności charytatywnej, nadto wieloletni radny, przewodniczący, wiceprzewodniczący rady powiatu z wyróżnieniami, nauczyciel z nagrodami, obecnie samorządowiec na stanowisku starosty powiatowego, Krzyż Zasługi w 2019r. - wnioskuję i proszę -  Zostawić Keres 40 (dyskusja) 17:28, 20 wrz 2020 (CEST)

 • Umieszczenie w haśle informacji, że kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego to „odpowiednik dawnego wojewody ciechanowskiego“ to WP:OR. To stanowisko urzędnicze średniego szczebla administracji rządowej w województwie (jak m.in. kurator oświaty, a do tego jeszcze na mniejszym obszarze). Jak wynika z naszych wcześniejszych dyskusji, praca na stanowiskach średniego szczebla w województwach nie daje encyklopedyczności. Boston9 (dyskusja) 20:36, 20 wrz 2020 (CEST)
Podanie takiego opisu nastąpiło po konsultacji z urzędnikami wojewódzkimi, nadto jeden z lokalnych periodyków, jakoby potwierdził to, gdyż pisząc o kierowniku Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie dał w nawiasie (odpowiednik dawnego wojewody ciechanowskiego). Aby nie było kontrowersji zmieniłem więc na przedstawiciel wojewody w terenie. Co do stanowiska, jako urzędniczego średniego szczebla administracji rządowej w województwie, to trochę inny pogląd przedstawia oficjalnie wicewojewoda Mazowiecki, stawiając go w hierarhi wojewódzkiej za wicemarszałkiem wojewódzkim, a przed członkiem zarządu województwa. I tym się kierowałem. Postaram się jeszcze nad tym pokwerendować, może dotrę do jakiś źródeł pisanych, a nie linków internetowych, czy oficjalnego email od sekretariatu wicewojewody itd. Dalej jednak utrzymuję, by wziąć pod uwagę przesłankę jego działalności społecznej, charytatywnej oraz nauczycielskiej. Wnioskuję z prośbą  Zostawić Keres 40 (dyskusja) 21:57, 20 wrz 2020 (CEST)

Zrobione Hasło przeredagowane w kontekście rozbudowanej treści, przypisów dubel. Wyeliminowano nieencyklopedyczne treści. Zmieniono zapis co do odpowiednika dawnego wojewody ciechanowskiego, zastępując właściwym określeniem. Zawnioskowałem o uregulowanie funkcji Dyrektor/Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego na stronie Wikipedia:Encyklopedyczność/politycy odnośnie ustalenia po dyskusji o jego ency lub nie. Zaprezentowano wskazanie, by wziąć pod uwagę przesłankę odnośnie jego działalności społecznej, charytatywnej od wielu lat oraz działności zawodowej jako nauczyciel i pedagog.  Zostawić Keres 40 (dyskusja) 23:50, 20 wrz 2020 (CEST)

Felicja Gajewska | edytuj kod

 Felicja Gajewska (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)
 • Życiorys hrabiny i ziemianki w którym nie widzę cienia encyklopedyczności. Wspomagała, wspierała, współpracowała. Le5zek Tak? 09:11, 16 wrz 2020 (CEST)
 • Medal Niepodległości. Członkowstwo TNT. Cienie są, i owszem. Być może w skali Pomorza Nadwiślańskiego postać znaczącąa, ale tu już jakiegoś torunianisty by trzeba.
 • Zajmę głos jako historyk związany z ziemią chełmińską - ród Gajewskich w XIX/XX wieku był bardzo znaczący, więc wielu jego przedstawicieli, w tym mąż Felicji Władysław, córka Ludwika, wnuczka Felicyta zasługują na swoje biogramy. Medal Niepodległości na Pomorzu nie był rozrzucany na prawo i lewo. W tym przypadku mówimy o bohaterce w skali powiatowej, w skali regionalnej o osobie znaczącej na tyle, by miała swoje hasło w słownikach biograficznych, encyklopediach i na Wikipedii.
 • Przekonuje mnie głos historyka i jestem za pozostawieniem tego artykułu. ~ Igo2004 (dyskusja) 18:25, 16 wrz 2020 (CEST)
 • To ze hrabina nie ma zadnego znaczenia. Znaczenia ma jednak Medal Niepodległości jak rowniez to, ze Gajewscy byli rzeczywiscie rodem znaczacym a Felicja jako dzialaczka regionalna, byla postacia znana i ceniona. Zyciorys ciekawy i cenny, nawet jezeli o charakterze regionalnym. Niemnmiej jezeli sie nie myle, Medal Niepodległości byl wreczany prze Prezydenta RP, jest to wiec neimale wyroznienie i swiadczy o jej dzialalnosci, ktora byla rozpoznana nie tylko w srodowisku regionalnym. Z tego tez powodu, sklaniam sie do pozostawienia hasla. camdan (dyskusja) 00:43, 20 sie 2020 (CEST)

Patryk Szulc | edytuj kod

 Patryk Szulc (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Brak źródeł, a nawet gdyby były, to nie widzę przesłanek do ency. ~ Niegodzisie (dyskusja) 23:20, 15 wrz 2020 (CEST)

 • Współautorstwo dwóch książek to trochę mało... --Felis domestica (dyskusja) 09:13, 16 wrz 2020 (CEST)
 • Dziennikarz, więc pisze. Trochę za mało by być ency. Nagrody? Osiągnięcia? Le5zek Tak? 09:14, 16 wrz 2020 (CEST)
 • Mam podobny dorobek jako dziennikarz, też dwie książki (własne, nie współautorskie) i dwa lata mniej. Wiem, że nie jest to żadna przesłanka do posiadania artykułu na Wikipedii, więc i ten pan też takiego hasła mieć nie powinien, bo po prostu wykonuje swoją pracę. Marekos (dyskusja) 21:39, 16 wrz 2020 (CEST)

Adrian Wajda | edytuj kod

 Adrian Wajda (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Młody aktor z kilkunastoletnim CV w pracy. Bez znaczących osiągnięć. Gdzieś tam występuje, coś robi. Po to kończy się szkoły, żeby wykonywać swój zawód. Brak nagród, znaczących, ogólnokrajowych, europejskich, światowych. Pablo000 (dyskusja) 23:15, 15 wrz 2020 (CEST)

Poprawiłem źródło, linków wewnętrznych nie poprawię :P Nie wiem czy istotniejsza do oceny ency nie jest kariera teatralna. Nedops (dyskusja) 23:34, 15 wrz 2020 (CEST) Otóż to. Pytanie czy te role teatralne są na tyle istotne by dawały ency. Dla mnie postać na granicy ency. Ale w porównaniu z pierwszym lepszym jutuberem, którego tu dyskutujemy to jego kariera jest chyba bardziej zauważalna ... więc chyba nieco powyżej linii ency. Tylko źródła na karierę teatralną należy dodać. Le5zek Tak? 09:05, 16 wrz 2020 (CEST)
 • Szanowni Państwo
Uważam, że brak wielkich osiągnięć krajowych i międzynarodowych nie powinno być głównym kryterium selekcji na wikipedii. Myślę, że istnieją osobowości na wiki, które nie mają takich. Co do źródeł potwierdzających role teatralne, to takowe nie istnieją. Przejrzałem kilka profili aktorskich i nie ma tam podanych źródeł Teatru. Z mojej wiedzy wynika, że czegoś takie nie ma.-- niepodpisany komentarz użytkownika Waydziq (dyskusja) takie źródła jak najbardziej istnieją np. encyklopediateatru.pl. są tu tez informacje dotyczące p. Adriana https://www.encyklopediateatru.pl/osoby/49271/adrian-wajda--Robert Kania (dyskusja) 15:18, 18 wrz 2020 (CEST) Widziałem sprawdzając ency. Ale czy to daje encyklopedyczność? :) Nedops (dyskusja) 15:21, 18 wrz 2020 (CEST) nie daje--Robert Kania (dyskusja) 15:30, 18 wrz 2020 (CEST)

Zotik Wołochow | edytuj kod

 Zotik Wołochow (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Funkcjonariusz NKWD bez oznak encyklopedyczności. Niski stopień (a kapitana dosłużył się na rok przed śmiercią), niskie odznaczenia, nie widać żadnych szczególnych dokonań. Teukros (dyskusja) 13:29, 13 wrz 2020 (CEST)

 • Odznaczenia nadawane hurtowo (Znak Honoru zgodnie z informacją w haśle przyznano ponad półtora miliona razy) nie dają same z siebie encyklopedyczności. Hoa binh (dyskusja) 13:32, 13 wrz 2020 (CEST)
 • Był szefem Zarządu NKWD Karaczajskiego Obwodu Autonomicznego oraz szefem Zarządu NKWD obwodu omskiego (który w 1938 był jednym z większych obwodów w ZSRR). To dość wysoka funkcja, nawet jeśli stopień miał niski (choć gdy ktoś miał stopień z dopełniaczem "bezpieczeństwa państwowego", to podwyższało to rangę funkcjonariusza o co najmniej dwa stopnie - znane są przypadki, gdy ktoś przechodził z wojsk NKWD do organów operacyjnych NKWD, mając stopień majora - i po przejściu do organów operacyjnych, miał tam stopień starszego lejtnanta bezpieczeństwa państwowego, i dopiero potem awansował na kapitana i następnie majora bezpieczeństwa państwowego). Na ru.wiki hasło o nim jest od ponad 3 lat - a jest coś takiego, jak interwiki. Skoro na ru.wiki zostawiono hasło o nim, to widocznie uznano je za encyklopedyczne. Dlaczego na pl.wiki mamy uznać inaczej? Freedon Nadd (dyskusja) 22:29, 14 wrz 2020 (CEST)

Anna Komorowska (hrabina) | edytuj kod

 Anna Komorowska (hrabina) (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Brak źródeł poza linkami do strony genealogicznej. Jedno zdanie o podmiocie we Wprost. Jej córka jest ency, ale co czyni ją WP:ENCY? Nie ma żródłe wskazujących na zauważalność. Nie każdy krewny kogoś, kto jest ency, jest ency, a tytuł szlachecki (bez źródla, przypomnę), o ile się orientuję, też nie daje auto-ency? Art. właśnie wylatuje z en wiki (en:Wikipedia:Articles for deletion/Anna Maria Komorowska). Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 05:51, 14 sie 2020 (CEST)

 • Mysle ze informacja o Komorowskiej jest cenna jezeli sa dobre zrodla w temacie. I jak najbardziej dolaczyc ta postac do hasla o Komorowskich. Natomiast tytul hrabiowski nie jest wg. mojej wiedzy autoency. Wybitnosc w I RP nie polegala na tytulach, te pojawily sie w czasach Zaborow. Tytuly mozna bylo sobie kupic za pieniadze lub za zasluge /starosta automatycznie mogl byc za zaplata baronem w Austrii za czasow Zaborow - jezeli sluzyl Habsburgowi). Dla mnie haslo do przekierunkowania do hrabiow Komorowskich - o ile da sie to zweryfikowac. Gdyby ta szlachcianka Komorowska zyla 500 lat temu i nalezala do wielkiego i mocno dla Polski zasluzonego rodu Korczakow to inna sprawa (jezeli udokumentowane). Zrodla nie sa wystarczajace. To ze jest u Minakowskiwego, tyle ze Minakowski zawsze podaje zrodlo informacji ale nie bada dokumentow - tak samo jak Gajl (chwala mu za gigantyczna prace). Jezeli nie ma wiecej zrodel, usunac. Jezeli sa zrodla, przekierowac na Komorowkskich. camdan (dyskusja) 23:06, 14 sie 2020 (CEST)

Załatwione | edytuj kod

Artykuły, do których kształtu nie ma już wątpliwości oraz te, które zostały usunięte po zamieszczeniu na tej stronie, trafiają w celach informacyjnych na 24h do tej sekcji na osobną stronę, a następnie do archiwum. Należy zdjąć szablon {{DNU}} z artykułu i {{DNUinfo}} ze strony dyskusji wikiprojektu oraz wstawić szablon {{DNU|zostawiono}} lub {{DNU|brak wyniku}} na stronie dyskusji.

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/biografie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy