Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2020:05:02:Leon Weintraub


Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2020:05:02:Leon Weintraub w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | biografie Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leon Weintraub | edytuj kod

 Leon Weintraub (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Bohater biogramu: polski lekarz, mieszka w Szwecji, ocalały z Holokaustu, działacz społeczności żydowskiej. Styl i zawartość nieencyklopedyczna. Brak źródeł. ~ Jacek555 01:25, 3 maj 2020 (CEST)

 • Faktycznie z biogramu nie wynika encyklopedyczność. Mateusz Opasiński (dyskusja) 16:17, 3 maj 2020 (CEST)
  • Wynika, wynika. Niemiecki Krzyż Zasługi... IP
 • Jacek555 zgłosił ten biogram (wraz z 20 innymi mojego autorstwa, zapewne też w jakiś sposób niedoskonałymi) do usunięcia w ramach retorsji, że ośmieliłem się zaprotestować przeciw łamaniu przez Jacek555 (ale także innych 3 wikipedystów Tadam Ciacho5 Tokyotown8) moich praw autorskich do zdjęć. Czy to jest godne działanie? M Z Wojalski (dyskusja) 01:51, 6 maj 2020 (CEST)
 • Będę wdzięczny za merytoryczne podejście i nie zakładanie złej woli w celu forsowania własnego punktu widzenia. Szerszą odpowiedź zamieszczam tutaj. A w niniejszej dyskusji decyzję podejmie społeczność. Jacek555 16:22, 6 maj 2020 (CEST)

Usunięto. W dyskusji nie padł argument za pozostawieniem postaci Adamt rzeknij słowo 17:03, 9 maj 2020 (CEST)

Niemiecki Krzyż Zasługi? Nedops (dyskusja) 19:07, 9 maj 2020 (CEST)
 • @Adamt Na odznaczenie niemieckie (Krzyż Zasługi na wstędze, jak czytam w Wikipedii II klasa jedynego orderu nadawanego przez władze federalne Niemiec) zwrócił już uwagę edytor podpisany jako IP. Dlaczego ten argument został pominięty? Z punktu widzenia odniesienia do polskich realiów można to chyba porównać co najmniej z Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z innych argumentów, L. Weintraub jest to z pewnością aktywny społecznik na rzecz pamięci o ofiarach Litzmannstadt, zapraszany nie tylko z odczytami do szkół, ale i do przemówień na uroczystościach upamiętniających Holocaust. Pozamerytorycznie świadczy o czymś też to, że artykuł ma wersję na niemieckiej Wikipedii. I jeszcze jedno: zgłaszający pisze "brak źródeł". Po usunięciu hasła nie mogę stwierdzić, jak ono wyglądało w jakim momencie, ale w chwili usunięcia miało osiem przypisów, z czego siedem referencyjnych, oraz link zewnętrzny z obszernym biogramem L. Weintrauba w języku niemieckim. Jeśli tak wyglądało to w chwili zgłoszenia, to uważam ten argument zgłoszenia za bardzo poważne wprowadzanie w błąd. Niezależnie wnioskuję o przywrócenie dyskusji i oczywiście hasła. 89.228.253.171 (dyskusja) 20:49, 9 maj 2020 (CEST)
  • W biogramie nie ma nic na temat klasy tego orderu a i źródło nie prowadzi bezpośrednio do miejsca gdzie można dokonać weryfikacji. Order Zasługi podzielony jest na bardzo wiele klas a nie wszystkie raczej dają encyklopedyczność. W ciągu 6 dni nie pojawiły sie inne argumenty za pozostawieniem biogramu. Może zwyczajnie nie wszyscy muszą być encyklopedyczni. W biogramie nie wykazano żadnych dokonań opisanej osoby --Adamt rzeknij słowo 22:14, 9 maj 2020 (CEST)
   • Jak wspomniałem, do zaczerpnięcia wiedzy o charakterze odznaczenia skorzystałem z Wikipedii. Tam jest mowa, że jest to jedyny order nadawany przez niemieckie władze federalne, przyznawany za "wybitne zasługi". Porównałem go z Orderem Odrodzenia Polski, czyli tym orderem w Polsce, który według starszeństwa jest niższy w zakresie zasług cywilnych, nie uważam, żeby moje porównanie było bardzo nietrafione. Z punktu widzenia tłumaczenia rzeczywiście bliższy będzie jednak Krzyż Kawalerski (Ritter), niemniej niemiecki order ma jeszcze jedną klasę niżej, czego nie ma w przypadku Krzyża Kawalerskiego OOP. Nawiązując do powtarzanego wielokrotnie także przy serii ostatnich zgłoszeń biogramów określenia, chyba w systemie niemieckim nie ma on charakteru "chlebowego", zresztą w przypadku L. Weintrauba chodzi o rok 2004. Zachowana jeszcze w google kopia usuniętego artykułu pokazuje fragment: "Odznaczony (...) Niemieckim Krzyżem Zasługi (Bundesverdienstkreuz am Bande)". Określenie "Bundesverdienstkrauz am Bande" jest właśnie określeniem klasy, więc informacja ta była już podana także w polskiej wersji biogramu. Tak, nie wszyscy muszą być encyklopedyczni, ale niekiedy historia czyni ludzi encyklopedycznymi niezależnie od ich woli. Weterani powstania styczniowego zostali uhonorowani przez Polskę w II RP unikatowymi stopniami oficerskimi i odznaczeni. Ostatni weterani I wojny światowej otrzymali Legię Honorową jako przeszło 100-latkowie, właśnie dlatego, że byli żywymi świadkami historii; rząd francuski honorował ich niezależnie od tego, po której stronie walczyli, zapewne uwzględniając to, że na swój żołnierski los, jako rekruci, nie mieli realnego wpływu i znaleźli się w maglu wydarzeń historycznych niezależnie od swojej woli. Moim zdaniem bardzo podobnie rzecz ma się z ostatnimi świadkami Holocaustu. Tyle komentarza. Informacje o losie L. Weintrauba i jego aktywności na rzecz upamiętnienia Holocaustu były w haśle, wydawały mi się oczywiste, wobec wskazania argumentu odznaczeniowego nie widziałem potrzeby podkreślać tego w dyskusji. Wobec jednak powyższej odpowiedzi Adamta i wobec tego, że ze swoją argumentacją spóźniam się formalnie, wniosek o przywrócenie wycofuję. 89.228.253.171 (dyskusja) 11:53, 10 maj 2020 (CEST)
  • Na wiki-de biogram wskazuję klasę, a hasło dotyczące odznaczenia ([1]) zawiera statystykę nadań (ok. 5 tys. rocznie). Wskazuje to jednak na encyklopedycznośc postaci. Szkoda, że przed podejmowaniem decyzji nie są zgłaszane tego typu wątpliwości mające wpływ na podejmowanie decyzji. Teraz zaś, skoro klasa orderu została wykazana jako istotna, przywrócenie biogramu wydaje się oczywistością... 5.173.193.44 (dyskusja) 23:17, 9 maj 2020 (CEST)
Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/biografie/2020:05:02:Leon Weintraub" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy