Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2013:08:09:Areszt wydobywczy


Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2013:08:09:Areszt wydobywczy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedia:Poczekalnia‎ | naprawa Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Areszt wydobywczy | edytuj kod

 Areszt wydobywczy (dysk.historialinkująceobserwujrejestr)

Hasło opisuje coś, co stosuje się, chociaż "nie jest przewidziane przez prawo" i chociaż "nie wolno go stosować". Większość treści bazuje na informacjach prasowych, nie specjalistycznych (socjologowie prawa, karniści praktycy i teoretycy). Przez to dobór, prawdziwość informacji, rzetelność i bezstronność wydają mi się wątpliwe. Wprawdzie jest prof. Waltoś, ale sięgnąłem do tego wydania tej książki i czytam krótki przypis, że areszt wydobywczy jest, krótka informacja czemu ma służyć i że ponad 3 lata.

W sumie myślę, że tekst jest nieencyklopedyczny. Zjawisko tak, ale imho trzeba wyciąć dobre 85% zawartości i pisać suchą, encyklopedyczną prawdę. Tar Lócesilion|queta! 23:46, 9 sie 2013 (CEST)

zjawiska prawnicze to jedno, ale mogą one być inspiracją do bytów nieprawniczych, czyli funkcjonujących w mass mediach. Jeśli termin jest często poruszany w mass mediach, był używany w dyskusjach niespecjalistycznych, ale mających notability, był uzywany w dziełach sztuki to cały ten pozaprawniczy kontekst nie może być usuwany i to czy jest zgodny z prawniczym rozumieniem terminu czy nie nie ma znaczenia. Podobnie jak nie usuwa się inteligentnego projektu, choć z nauką ma on mało wspólnego, a raczej jest karykaturą nauki. Inna rzecz, jak temat mass medialnego aresztu wydobywczego przedstawić. --Piotr967 podyskutujmy 19:03, 10 sie 2013 (CEST)
  • Moim zdaniem należy przenieść sekcje dotyczące Kauczora do tymczasowe aresztowanie. Dotyczą realnego problemu, dostrzeganego wielokrotnie przez EPTCz, ale faktycznie brakuje podstawy do ich kwalifikacji jako akurat wydobywczego. Hasło o wydobywczym powinno jak najbardziej istnieć, skoro jest to zjawisko mające miejsce w rzeczywistości. Uźródłowienie książką Waltosia oraz zarzutami ze sprawy "Układu zamkniętego" jest moim zdaniem w zupełności wystarczające. Paweł Krawczyk (dyskusja) 13:39, 19 sie 2013 (CEST)
  • W artykule napisano "wielokrotnie przedłużanego w celu uzyskania od aresztowanego zeznań, obciążających inne osoby[1].".
Potem podaje się przykłady
  • pierwszy, gdzie wymieniony z nazwiska prokurator wniósł zastrzeżenia, podając fakty (pewnie łatwe do sprawdzenia), które zasadność określenia "areszt wydobywczy" stawiają pod znakiem zapytania.
  • kolejne, gdzie wymienieni są ludzie, którzy w areszcie tymczasowym spędzili kilka-kilkanaście lat, ale ""nie ma"" koniecznego elementu ""w celu uzyskania od aresztowanego zeznań"", co więcej w sprawie omawianego Czesława Kowalczyka, po któtkim sprawdzeniu mediów można dojść do wniosku, że to on był wrobiony przez rzeczywiście zamieszanego w zabójstwo Adama S., którego też skazano (wiec nie bardzo wiadomo po co miano by stosować areszt w celu "wydobywczym").

Podsumowując: całkowicie nielogiczny jest ten artykuł.

--Lacek2 (dyskusja) 12:20, 19 sie 2013 (CEST)

Dokonano pewnej poprawy, jak się zdaje dalszy pobyt w naprawczej części Poczekalni nie przyniesie już efektów. --Teukros (dyskusja) 12:47, 29 lis 2013 (CET)

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Poczekalnia/naprawa/2013:08:09:Areszt wydobywczy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy