Wikipedia:Stubizacja


Wikipedia:Stubizacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stubizacja (od stub) – zmniejszenie treści artykułu do postaci zalążka artykułu tzw. stuba, który zawiera podstawową definicję na dany temat. Dzięki niej czytelnik może poznać dane zagadnienie, a same informacje nie wzbudzają żadnych wątpliwości. Temat artykułu zaś jest w pełni encyklopedyczny.

Jeśli istniejący od dawna artykuł jest pełen stwierdzeń nieopartych na źródłach i nie ma odpowiedzi – hasło może zostać skierowane do skasowania. Jeśli w wyniku decyzji uznaje się dany temat za w pełni encyklopedyczny, a brak podstawowej definicji poważnie zubożyłby Wikipedię dokonuje się stubizacji artykułu.

Dzięki stubizacji czytelnik otrzymuje poprawną podstawową informację i nie jest wprowadzany w błąd niewiarygodnymi treściami. Dokonanie stubizacji umożliwia niekiedy opracowanie od nowa poprawnie merytorycznie hasła.

Poszerzanie istniejących zalążków nazywane jest destubizacją. Najkrótsze zalążki znaleźć można na stronie Wikiprojekt:Sprzątanie stubów. Akceptowalna jest destubizacja w postaci poszerzenia hasła w oparciu o źródła.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedia:Stubizacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy