Wikipedysta:BreslauerC/brudnopis


Wikipedysta:BreslauerC/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Breslauer Coctail – zespół wykonujący własne, jazzowo-swingowe aranżacje utworów muzyki rozrywkowej powstałych głównie w okresie międzywojennym. Twórcy kładą nacisk na poszukiwanie nowych brzmień i odwołują się do współczesnej, progresywnej stylistyki. Breslauer Coctail to również interdyscyplinarny projekt artystyczny, który nawiązuje do kultury przedwojennego Breslau obejmującej m.in. audiosferę miejską, kino, teatr, obyczaje i kuchnię. W ramach projektu, prowadzone są poszukiwania zapomnianych fragmentów historii miasta, obejmujące zarówno kwerendy archiwalne jak i np. spotkania z mieszkańcami miasta, pamiętającymi przedwojenne Breslau.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pomysłodawcami powstania zespołu są Natalia Nikolska i Janusz Wawrzała. Idea narodziła się w 2011 roku, kiedy to artyści postanowili połączyć własne zainteresowania i poszukiwania muzyczne, w których główną role odgrywało odkrywanie zapomnianych melodii przedwojennego Breslau. Zespół rozpoczął próby w lutym 2012 roku. W marcu 2013 została wydana promocyjna płyta zespołu zawierająca cztery utwory: Wrocławska Piosenka, Dziewczyna i marynarz, Piosenka o pogodnym zabijaniu, Złudzenia i Bei mir bistu shein W kwietniu 2013 roku nakręcony został teledysk do utworu Wrocławska Piosenka. Zdjęcia miały miejsce we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Oprócz muzyków do udziału w nic zostali zaproszeni przedstawiciele wrocławskiego środowiska artystycznego i naukowego.[1]

Koncerty | edytuj kod

Inauguracyjny działalność zespołu koncert Breslauer Coctail odbędzie w czerwcu 2013 roku się w ramach uroczystości związanych ze stuletnią rocznicą otwarcia we Wrocławiu Hali Stulecia[2].

Projekty | edytuj kod

Breslauer Coctail jako interdyscyplinarny projekt artystyczny nawiązuje współpracę z wrocławskimi instytucjami kulturalnymi. Są to m.in. Wrocławski Teatr Współczesny, Centrum Dialogu Kultur Dom Edyty Stein, Hala 100-lecia.

Repertuar | edytuj kod

W swoim repertuarze zespół posiada utwory zaczerpnięte z filmów i musicali takie jak m.in: Das gibt's nur einmal z filmu Kongres Tanzt , Es war ein Madchen und ein Marose z filmu Napoleon is einem Shuuld (1939) czy Schlummerlied (Schlafe ein) z filmu Das Herz der Königin, (1940), jak również przeboje muzyki rozrywkowej, często skomponowane w formie popularnych tańców, wykonywane przez orkiestry i zespoły kameralne w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich wymienić można utwory takie jak: walc Jesienny sen, tango Sekret, pasa doble Rio-Rita. W repertuarze Bresluer Coctail znajdują się także piosenki poetyckie wykonywane przez takie gwiazdy estrady takie jak Marlena Ditrich, Hilderard Kneff, Zarah Laender, The Andrew Sisters, jak również Adam Aston, Mieczysław Fogg czy Maja Koterbska.

Muzycy | edytuj kod

Breslauer Coctail tworzą doświadczeni artyści, o szerokich zainteresowaniach muzycznych, teatralnych i literackich, którzy udzielający się w licznych projektach artystycznych. Członkowie zespołu:

Aktualny skład zespołu | edytuj kod


Nataliia Nikolska (śpiew) Rodowita moskwiczanka, artystka od lat związana z teatrami w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Natalia Nikolska to niezwykła osobowość. Studiowała reżyserię w Pracowni Reżyserii Indywidualnych w Moskwie pod kierunkiem Borysa Juchananowa oraz pobierała lekcje śpiewu u Marii Kikinej. Od 1998 roku mieszka w Polsce. Z Wrocławiem łączą ją liczne projekty artystyczne. Pisze teksty, tłumaczy, jest aktorką i reżyserem. Jej sztuka Bella Cura w 2005 roku nominowana była do Paszportów Polityki.

Janusza Wawrzała (instrumenty perkusyjne, wokal), Jeden z bardziej rozpoznawalnych muzyków nurtu folkowego w Polsce. Propaguje wszystko co związane z kulturą etniczną i muzyką ludową. Jeden z pomysłodawców festiwalu Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich. Współpracował z zespołami Varsovia Manta, Szela, Rivendell, Wałasi, piosenkarką żydowską Bente Kahan oraz wieloma innymi artystami spod znaku muzyki folkowej. Uczestniczył w projekcie jazzowym Misa Criolla u boku znanego jazzmana i wokalisty Marka Bałaty. Był współtwórcą pierwszej polskiej suity folkowej La Luz entuzjastycznie ocenionej przez znanego eksperymentatora folkowego Davida Hopkinsa. Od 7 lat związany z zespołem Chudoba [3] z Wrocławia. Pomysłodawca i założyciel grupy.

Evgenij Genew (akordeon) Bułgar, który 20 lat temu Wrocław wybrał jako swoje miejsce do życia. Absolwent Sofijskiej Akademii Muzycznej. Nagrywał i występował ze Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa, z jazzmanem Lesley Kotem (Szwecja), Zbigniewem Czwojdą i New Sami Swoi, z Jackiem Krzaklewskim i innymi muzykami. Wirtuoz akordeonu, znawca kuchni bałkańskiej.

Adam Głośnicki (gitara basowa) Gliwiczanin zakochany we Wrocławiu. Grał wszystko - od reggae do jazzu. Wszechstronne zainteresowania muzyczne owocują współpracą z wieloma zespołami z kręgu jazzu, folku, flamenco, rocka, m.in. In Deep, Pejzaż, Active Jazz Trio, Patrick Brown, The United Musicians Project z Erici`em Marienthalem, Acoustic Travel, Viva Flamenco, Eliezer Mizrahi, Cocotier, Indialucia, Jacek Konopka Trio, Balkan Folk Acoustic, Savilon.

Marcin Kużdowicz (gitary) Gitarzysta i kompozytor, uczestnik licznych warsztatów jazzowych, między innymi Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży, Warsztatów Gitarowych w Gdyni. Absolwent Wydziału Artystycznego w Zielonej Górze na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Współtwórca jazzowego Freeway Quintet. Uznawany za jednego z najzdolniejszych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia.

Piotr Szwec (saksofon i klarnet) Saksofonista altowy i sopranowy, absolwent z oceną celującą Akademii Muzycznej we Wrocławiu w Zakładzie Jazzu i Muzyki rozrywkowej, Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Informatyki i Zarządzania(kierunek Informatyka). Laureat wielu nagród na większości prestiżowych konkursów jazzowych w Polsce jak i zagranicą. Najważniejsze z nich to pierwsze i drugie miejsce podczas festiwalu Jazz nad Odrą za Indywidualność jazzową. Nagroda Publiczności podczas Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, Grand Prix podczas Rck Jazz w Kołobrzegu oraz wiele innych nagród. Współtworzy autorskie formacje: Freeway Quintet, Szwec&Wendt Quintet, Tomasz Jędrzejewski Quartet,kwartet saksofonowy SaxArte.

Ważniejsze koncerty | edytuj kod

  • Czerwiec 2013Wrocław - koncert Breslauer Cocktail jako gwiazdy wieczoru podczas Wielkiego Pikniku retro organizowanego w ramach uroczystości związanych z setną rocznicą otwarcia we Wrocławiu Hali Stulecia.

Dyskografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. http://breslauercocktail.com/
  2. http://www.halastulecia.pl/web/10157/148
  3. http://chudoba.info.pl/pages/pl/menu-gorne/o-zespole.php
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:BreslauerC/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy