Wikipedysta:Ency


Wikipedysta:Ency w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M O J E | Dysk. | brudn. | Brudn. | slp(En) | Stats | Utworzone | PRM | OZ na żywo | ...Ency/...

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Nazywam się Janusz Dorożyński. Jak kogoś to interesuje, to pewne informacje o mnie można znaleźć w sieci :-) (z jednym zastrzeżeniem - nie jestem byłym kandydatem na pierwszego polskiego kosmonautę). Mój udział w tworzeniu polskiej wikipedii oraz należenie do jej społeczności jest ważnym elementem mojej biografii i zawsze z satysfakcją o tym mówię poza plwiki. Dlatego też nie widzę powodu - aby w drugą stronę - nie wskazywać jawnie na plwiki kim jestem poza nią. Nie jest to zgodne z poglądami części uczestników plwiki, ale tak jak oni mają do tego prawo, tak ja mam - szanując odmienne poglądy - prawo do swoich. Dlatego nie mam nic przeciwko temu, aby - z zachowaniem zasad współżycia społecznego - na plwiki odnosić się do jakichkolwiek informacji o mnie spoza niej.

Na Wikipedii | edytuj kod

W plwiki jestem od 31 października 2003 r. (a w Wikipedi od 11 września tego roku), jaki mam numer nie wiem, i mało mnie to interesuje. Edycji jako Ency robię mało (niestety), a jak już, to staram się robić duże. Z pewnych swoich haseł jestem zadowolony, z innych jeszcze nie, bo są "rozbabrane" ;-) . I oczywiście zgodnie z ideą wiki, i jak najbardziej z deklaracją Matusza nie zamierzam tworzyć ich spisów, jak też podawać swoich haseł do wyróżniania czy medalowania.

Udzielałem się sporo na liście dyskusyjnej, teraz czasami się pojawiam na niej.

Samo wiki fascynuje mnie, i choć widzę ogrom jej mankamentów, to uważam, że może być symptomem epokowego zdarzenia (przewrotu) w historii cywilizacji - pewnie nie zgodzą się z tym zwolennicy tego, że epokowe są SMS-y czy gra Doom, a ktoś wręcz stwierdził, że zagalopowałem się :-) . A co ciekawe, tego kogoś już nie ma na PlWiki. Chyba jeszcze ciekawsze jest to, że ten ktoś wrócił!

Wymieniona fascynacja była powodem, że trochę "wgryzłem" się w mechanizm Mediawiki, serwera www, php i innych towarzyszących rozwiązań, w wyniku tego stworzyłem instalkę kompletnego lokalnego środowiska wikipedii dla systemu Windows - WAMPnM. Bliższe informacje były dostępne do 2009 r. (zanim nie usunął je Beau) w haśle Lokalna wikipedia.

Do sztambucha :-) | edytuj kod

 • Na liście dyskusyjnej byłem podobno bardzo kontrowersyjny, gdyż za mocno polimeryzowałem, ups, polaryzowałem stanowiska.
 • Natomiast tutaj w dość interesującym miejscu sympatyczna wikipedianka Lou ogłosiła mnie niepraktykującym teoretykiem i idealistą administracji (samowolnie uznaję to za nadanie mi tytułu NTiIA), co uznałem za miłe i zabawne, a pewnie też po części trafne.
 • Wracając do listy, to Polimerek stwierdził na niej (wątek "Komar, RFC, ..." w lutym 2008 r.), że mam fiksację na punkcie jawności. Zgadzam się z tym - no może poza słowem "fiksacja" - bo faktycznie jestem zdeklarowanym zwolennikiem zasady "tyle jawności ile się da, ale nie więcej". W realu oraz tym bardziej w wikirtualu (co zresztą podkreśliłem powyżej w informacjach ogólnych).
 • Na pua Jadwigi (rok 2008) z kolei stwierdzono, że cechuje mnie niska aktywność i praktycznie zerowy wkład w rozwój Wikipedi.
 • Na innym pua - oczywiście nie moim, już w 2009 roku, padł zarzut, że działam na szkodę polskiej wikipedii (jak znajdę czas, to odszukam szczegóły).
 • A najmocniej - mówiąc współcześnie - pojechał kolega Masur tytułując mnie dyskusyjnym trolem. Co nie przeszkodziło, abym w dyskusji nt. blokady Piotra Dziewięćset Sześćdziesiątego Trzeciego został nazwany uczynnym (za sporządzenie raportu o blokadach).
 • Od kolegi Tescobara przy okazji kolejnej, toczonej pod koniec 2010 r., wojny o wysokość Śnieżki i stwierdzenia, że W. jest encyklopedią pierwszego kontaktu dowiedziałem się, że: ... w hasłach matematycznych ... powinna być ... definicja ... napisana ściśle, i w taki sposób, że najprawdopodobniej niczego z niej nie zrozumiesz :-)) .
 • Natomiast wcześniej, ale w tym samym roku 2010 tenże Tescobar - piszę o tym z wielką satysfakcją, poważnie - zaliczył mnie do grona humanistów.
 • Przy okazji dość gorącej dyskusji nt. "Warunków użytkowania" i "Powszechnych zasad postępowania" (styczeń 2021 r.) Marcowy Człowiek w kontekście mojego stosunku do Wikimedia Foundation tak stwierdził w mojej dyskusji: "właściwie Twoje podejście (jeżeli wolno mi je streścić następująco: należy rozsądnie ułożyć się z władzą, choćby nie miała pełnego oparcia legalnego czy moralnego, tak aby móc w miarę swobodnie realizować swoje pasje i pomagać społeczeństwu)". W punkt!

Sztambuch być może z czasem poszerzę o inne historyjki, np. związane z warkoczem, z opinią (niegdysiejszej) Księżycowej Pani na Dębowym Dworze, a może też o wikidiotyzmach :-) .

Dzięki W. | edytuj kod

W. (a zasadzie niektóre osoby z jej społeczności :-) i na ogólnej liście dyskusyjnej w dość już odległych czasach) ivl oraz irl zachęciły mnie m.in. do:

 • lakoniczności i dyscyplinowania się w wypowiedziach, w szczególności do unikania długich, skomplikowanych stwierdzeń – wprawdzie nie do końca jestem przekonany, że same równoważniki zdań czy styl esemesowy stanowi nasz ideał, w czym wsparł mnie dzisiaj (27 grudnia 2010 r.) prof. Jerzy Bralczyk w wywiadzie w GW twierdząc (podaję w omówieniu), że ceni sobie ludzi, którzy budują zdania wielokrotnie złożone, bo przez to pokazują szacunek dla intelektu odbiorcy.
 • przemyśleń o naturze W. Na ich podstawie zdecydowanie oponowałem w Moskwie w 2008 r. na zlocie rosyjskich wikimedian przeciwko stwierdzeniu, że W. to przedsięwzięcie naukowe (powoływałem się na postulat falsyfikowalności Poppera). A niedawno ujrzałem w tygodniku Newsweek Polska (nr 53/2010 z 2 stycznia 2011 r., str. 89) wypowiedź Tomasza Stawiszyńskiego nt. książki S. O. Lilienfelda i in., "50 wielkich mitów psychologii popularnej", jak ulał pasującej tutaj: "... pomiędzy tak zwanym zdroworozsądkowym myśleniem a naukową refleksją oddzielająca stereotypy i mity od prawdy jest przepastna różnica - dlatego właśnie zanim jakieś twierdzenie zostanie przez naukę uznane, przechodzi serię restrykcyjnych testów. Kiedy je wszystkie zda, zostaje zaliczone w poczet naukowo udowodnionych tez" (tu nie ma odwołania do Poppera, ale to na marginesie). A W., jak wiadomo, zdrowym rozsądkiem stoi. Co i z tej strony potwierdza, że to nie jest naukowe przedsięwzięcie.
 • dołączenia się do wypowiedzi o W. na gedejocie'2010 w Jabłonnej: tak, W. to bezlik braków, tak, mogą ją tworzyć ludzie bez namaszczenia, często gęsto dyletanci, ale to właśnie dzięki temu W. jest tak wielkim zasobem cywilizacyjnym. I już później stwierdziłem - można wykonać taki eksperyment myślowy: mamy rok 2019 i nie ma W. Nie sądzę, aby jakikolwiek krytyk W. mógł na to powiedzieć: ok., świat byłby lepszy. Jestem pewien, że każdy krytyków musiałby powiedzieć: okropne, jak to - nie byłoby W.

Moje wikialegorie | edytuj kod

"Komąs" vs lokalne repozytorium
(jest jeszcze co najmniej jedna, ale muszę ją w czeluściach stron meta plwiki odszukać)

Kolekcja (wybiórcza) | edytuj kod

Wykaz wikiakcji z moim mniejszym czy większym udziałem

Mój nik i jego deklinacja | edytuj kod

Mam nik (czyli pseudonim) mogący niekiedy sprawiać kłopoty fleksyjne (a konkretnie - deklinacyjne), więc podaję wskazówkę - odmienia się tak jak imię Pankracy lub rzeczownik łowczy, czyli: (m) Pankracy, (d) Pankracego, (c) Pankracemu, (b) Pankracego, (n) Pankracym, (msc) Pankracym, (w) Pankracy. Oczywiście nie obrażam się, gdy ktoś nie odmieni lub użyje formy z apostrofem, ale mogę delikatnie wskazać ww. zasadę ortograficzną.

A co do odpowiedzi na ewentualne pytanie, dlaczego mam taki nik, to oczywiście nie będę twierdził, że wybrałem go, gdyż yEnc było już zajęte :-)) . Po prostu przy zakładaniu konta w Wikipedii przypomniałem sobie, że kiedyś w odległych latach, po tym jak bardzo na wyrost szkolna koleżanka Beata Lauterbach (ukłony!) nazwała mnie "chodzącą encyklopedią", wymyśliłem sobie na własny użytek pseudonim do mojego dziennika - właśnie taki jak nik. A ponieważ był niezajęty, to założyłem takie konto w plwiki. Sądzę, że jest zabawny, i oczywiście bez jakichkolwiek pretensji. A zabawny też dlatego, że WarX używał go jako argumentu w "wojnie" inkluzjoniści vs. delecjoniści. Będąc zdeklarowanym inkluzjonistą obalał zasadę "ency" mówiąc: ency jest tylko Ency".

(Podpatrzone) wizje, poglądy, oceny | edytuj kod

Co ciekawsze wypowiedzi nt. wizji Wikipedii, społeczności, itd. - wypowiedzi, które zwróciły moją uwagę i warte są zapisania:

 1. Wizje Wikipedii
 2. Administrowanie
 3. Aktywność
  • Stefaniak na pua Abronikowskiego: ... wikipedyjne zdziadzienie - porzucenie działalności na OZ, skupienie się na biciu kilobajtów dyskusji itp.
 4. Samozgłoszenie

Wyróżnienia | edytuj kod


Fotki | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Ency" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy