Wikipedysta:Falconepl/Trik (ewolucja)


Wikipedysta:Falconepl/Trik (ewolucja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Falconepl Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Skater wykonujący trik frontside lipslide na poręczy. Kiss the rail polega na dotknięciu deską poręczy.

Trik (z ang. trick – sztuczka) – wykonywana na deskorolce, snowboardzie, nartach, rolkach czy rowerze.

Wykonywanie trików jest podstawą freestyle'u.

Triki można uznać za artystyczny element w sportach ekstremalnych. W deskorolce istotą wykonania danej ewolucji jest obrót, przesunięcie, lub zmiana ustawienia poszczególnych elementów (są to deska, skater oraz podłoże). Obrót może być dokonywany według jednej z trzech osi, lub może być wariacją rotacji składowych. Trikami wykorzystującymi obroty są przede wszystkim flipy, a także różnego rodzaju rotacje w powietrzu. Przesunięcie występuje w danym kierunku (zwrocie też) jak i o odpowiednią wartość (odległość). Przykładem mogą być tu ślizgi, gdzie deska przesuwa się wzdłuż rurki. Zmiana ustawienia polega natomiast na wprowadzeniu innej styczności poszczególnych elementów. Są to graby (chwyt ręką deski)czy też lipy (deska zaczepia się o coping). Oczywiście praktycznie w każdym triku wykorzystywane są te wszystkie czynności jednocześnie odnośnie wszystkich wymienionych trzech elementów. Dla przykładu: przy ollie 180 backside w jeździe, deska jak i osoba na niej stojąca wykonują obrót (180 stopni w stronę backside), przesuwa się o pewną odległość w powietrzu (jest to efekt rozpędu oczywiście), a także traci styczność z podłożem (czyli jest to pewna zmiana wzajemnego ustawienia).

Rodzaje trików | edytuj kod

Triki dzielą się na różne rodzaje, zależnie od sposobu ich wykonywania. Są to:

Przykładowe triki | edytuj kod

da:Fliptricks de:Skateboardtrick en:Skateboarding trick fr:Tricks it:Skateboarding trick sv:Lista över skateboardtrick tr:Kaykay hareketi

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Falconepl/Trik (ewolucja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy