Wikipedysta:Kompnanogach/brudnopis


Wikipedysta:Kompnanogach/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Kompnanogach Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zestaw komputerowy Apple II

Apple II (lub Apple ]) - 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak); maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. "Apple II" sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80., równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.

Produkowano następujące odmiany komputera Apple II, niejednokrotnie były to całkowicie odmienne konstrukcje:

Spis treści

Dane techniczne (model Apple II, 1977 r.) | edytuj kod

Urządzenia zewnętrzne | edytuj kod

Klony | edytuj kod

Powstało wiele klonów Apple'a II. Na przykład w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich powstał komputer Agat oparty o rozwiązania zastosowane w Apple II. Komputer ten powstał dzięki wykorzystaniu techniki reverse engineering, podobnie jak bułgarski Pravec. W Australii zbudowano komputer Medfly który był kompatybilny z Apple II ale miał szybszy procesor, więcej pamięci i inne dodatkowe usprawnienia. Nazwa "Medly" była grą słów, jest to skrót od nazwy zwyczajowej "Mediterranean fruit fly" (odmiany muchówki Ceratitis capitata) która atakuje jabłka (po angielsku Apple).


Linki zewnętrzne | edytuj kod

[1] Opisy wszystkich komputerów firmy Apple (po angielsku)

Kategoria:Hardware Apple'a Kategoria:Komputery domowe

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Kompnanogach/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy