Wikipedysta:Kondrzej90758/Eddard Stark


Wikipedysta:Kondrzej90758/Eddard Stark w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eddard Stark przydomek Ned - postać fikcyjna pochodząca z książki Gry o tron, pierwszego tomu serii Pieśń Lodu i Ognia. Występuje również w pierwszym sezonie Gry o tron - serialu telewizyjnego opartego na Pieśni Lodu i Ognia. W jego postać wcielił się tam aktor Sean Bean.

W momencie kiedy czytelnik poznaje Eddarka Starka jest on panem na Winterfell oraz Namiestnikiem Północy.

Spis treści

Rodzina | edytuj kod

Eddard Stark jest mężem Catelyn z rodu Tully'ch, z którą ma pięcioro dzieci: Rickona, Brandona, Aryę, Sansę oraz Robba. Posiada również syna z nieprawego łoża: Jona, jednakże jako iż jest bękartem lorda z Północy, nosi on nazwisko Snow.

Namiestnik Północy | edytuj kod

Za udział w buncie przeciwko Aerysowi Drugiemu Targaryenowi Robert Baratheon już jako król, naznaczył Eddarda Namiestnikiem Północy. Do jego obowiązków należało rządzenie Północą, sprawowanie pieczy nad Nocną Strażą i obrona Królestwa Westeros przed niebezpieczeństwami zza Muru. Ned wraz ze swoimi wojskami uczestniczył w tłumieniu buntu secesyjnego Balona Greyjoja. Jego syn, Theon, został oddany Nedowi jako jeniec, celem zagwarantowania, że Balon Greyjoj już nigdy nie będzie wznosił buntu.

Namiestnik Królestwa | edytuj kod

Po śmierci Jona Arryna, ówczesnego Namiestnika Królestwa król Robert przybywa do Winterfell, aby wyznaczyć następcę poprzedniego Namiestnika. Na rozkaz króla Roberta Baratheon, Eddard Stark przyjmuje urząd Namiestnika Królestwa i pozostaje nim aż do śmierci rzeczonego króla, po której to w skutek intrygi zostaje pojmany i uwięziony, a następnie stracony na rozkaz syna Roberta, Joeffreya.

Cechy postaci | edytuj kod

Eddard "Ned" Stark był człowiekiem honorowym, sprawiedliwym oraz kochającym swoją rodzinę. Budził szacunek wśród swoich chorążych i przyjaciół oraz strach pośród wrogów. Ponadto był żołnierzem doświadczonym w boju, posiadającym niezwykłe umiejętności walki. Uczestniczył w nierozstrzygniętym pojedynku z Jamiem Lannisterem, jednym z najlepszych szermierzy w Królestwie Westeros.

Śmierć | edytuj kod

Na krótko przed śmiercią króla Roberta, Ned odkrywa, że najstarszy syn króla Joeffrey w rzeczywistości jest owocem kazirodczego związku swojej matki Cersei i wuja Jamiego, co odbiera mu prawo do korony. Eddard starając się oddać tron prawowitemu spadkobiercy zostaje wplątany w intrygę i uwięziony. Postawiono mu zarzuty zdrady króla i próby zagarnięcia tronu dla siebie. Aby chronić siebie, rodzinę i nie chcąc doprowadzić do chaosu w Królestwie, Ned miał przyznać się do zarzutów i zostać ułaskawiony. Mimo, iż to zrobił koronowany już Joeffrey kazał ściąć mu głowę. Doprowadziło to do wojny domowej i w Królestwie oraz diametralnego rozwoju fabuły.

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Kondrzej90758/Eddard Stark" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy