Wikipedysta:Orbwiki107/Opatkowice


Wikipedysta:Orbwiki107/Opatkowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Orbwiki107 Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Opatkowice — osiedle Krakowa wchodzące w skład Dzielnicy X Swoszowice, dawna wieś.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Opatkowice od strony wschodniej ogranicza Wilga, a od północy autostrada A-4. Dawniej, gdy nie było autostrady, tj. przed 1995 r., Opatkowice obejmowały również obszary za torami kolejowymi, jednak autostrada utrudniła komunikację z tymi terenami i teraz należą one raczej do Klin.

Południowa granica Opatkowic jest również granicą miasta Krakowa. Od południa Opatkowice graniczą z Lusiną i Libertowem.

Najbardziej umowna jest granica zachodnia Opatkowic, która przebiega niedaleko skrzyżowania ulicy Petrażyckiego z Topografów. Dalej, wzdłuż drogi do Skawiny znajduje się już niewiele domów, a dalsze tereny należą już do Sidziny.

Ulice | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Pierwsze informacje o Opatkowicach | edytuj kod

Nazwa wywodzi się od Opactwa Tynieckiego, pod którego władaniem leżały niegdyś te ziemie. Opatkowice znajdują się 243 m n.p.m. po lewej stronie Wilgi. Pierwsza wzmiankę o Opatkowicach znajdziemy w bulli papieża Grzegorza IX z 1229 roku. Papież w dokumencie tym bierze pod swoją opiekę ziemie leżące nad Wilgą. W średniowieczu przez Opatkowice przebiegał trakt solny z Wieliczki. Znajdziemy również informacje o młynie znajdującym się pod opieką opactwa tynieckiego na leżącego na terenie Opatkowic, był to rok 1352 (w końcu XV wieku o młynie wspomina też Jan Długosz zaznaczając, iż jest to młyn dziedziczny).

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach | edytuj kod

Pierwszy budynek szkoły został wybudowany w 1903 roku. Szkoła została zniszczona zarówno podczas I jak i II wojny światowej. Jednak nauka była kontynuowana już w roku 1945. W 1968 szkoła została przeniesiona do nowego budynku. Była to tzw. "tysiąclatka", która po włączeniu Opatkowic do Krakowa otrzymała numer 134. W roku 1999 w wyniku reformy oświaty szkoła zaczęła liczyć tylko 6 klas, a rejonem gimnazjalnym jest gimnazjum nr 24 w Borku Fałęckim. Obecnie funkcję dyrektora szkoły pełni pani Iwona Nosek.

W 1949 roku w Opatkowicach powstał Ludowy Zespół Sportowy "Opatkowianka".

Dnia 1 stycznia 1973 roku Opatkowice zostały włączone do dzielnicy Podgórze, tym samym wprowadzono nazwy ulic.

Religia w Opatkowicach | edytuj kod

Kościół rzymskokatolicki | edytuj kod

W 1987 roku wybudowana została prowizoryczna kaplica przy dzisiejszej ulicy ks. Maja, w której odprawiane były początkowo dwie msze święte w niedziele. W 1991 roku parafia pod wezwaniem świętego Maksymiliana Maria Kolbego została erygowana czyli w tym przypadku uniezależniła się od macierzystej parafii w Gaju.

Mniejszości religijne | edytuj kod

Pierwszą kaplicę katolicką zbudowano w Opatkowicach dopiero w 1987. Przed tym rokiem kontakt duszpasterski z parafią w Gaju był raczej niewielki. W latach 20. XX wieku rozpoczęli tu swoją działalność Badacze Pisma Świętego (później przekonwertowana na Świadków Jehowy).

W przeszłości dużą wspólnotą religijną na terenie Opatkowic była Wspólnota Kościoła Narodowego. Powstała ona w już przed 1924 rokiem i skupiała około 30 rodzin. Narodowcy w roku 1925 zbudowali tu swoją kapliczkę. Spaliła się jednak w roku 1938. Grupa wyznaniowa rozpadła się podczas okupacji niemieckiej i już nigdy nie wróciła do Opatkowic. Dziś wielu mieszkańców nawet nie wie o istnieniu tej grupy[1].

Opatkowice dzisiaj | edytuj kod

Obecnie w Opatkowicach mieszka ponad 2000 osób. Powstają bloki i domki szeregowe. Obszar zabudowany zwiększa się z każdym rokiem. Na terenie Opatkowic znajduje się obecnie: klub sportowy, ośrodek zdrowia, przedszkole i szkoła podstawowa, kościół i kilka sklepów. W Opatkowicach przy ulicy Inicjatywy Lokalnej 5 znajduję się ponadto Rada Dzielnicy X.

Zakopianka dzieli Opatkowice na część wschodnią i zachodnią, różniące się zabudową. Domy i posesje po wschodniej stronie są mniejsze niż po zachodniej, znajduje tam się też wiele starych, drewnianych bądź ceglanych domów. Domy po zachodniej stronie Opatkowic są nowsze, posiadają również większe ogrody.

KrakówDzielnica X Swoszowice

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacje o historii Opatkowic pochodzą z książki ks. Józefa Stopki "Bliżej korzeni: z historii Opatkowic koło Krakowa i ich okolic w 775-lecie istnienia". Kraków: [Polskie Towarzystwo Teologiczne], 2004. ​ISBN 83-89256-31-2

Kategoria:Dzielnica X Swoszowice (Kraków)


Pomocne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Orbwiki107/Opatkowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy