Wikipedysta:Pagoad/Agnieszka Greinert


Wikipedysta:Pagoad/Agnieszka Greinert w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnieszka Greinert (ur. 5 grudnia 1972 w Ostrowie Wielkopolskim) – polska piosenkarka i aktorka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991-1995 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim [1]. W 1993 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie z rąk samego prof. Aleksandra Bardiniego. W 1996 roku została laureatką I Nagrody na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, a w 1999 roku – również I Nagrody na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie. W 2002 r. otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Estrady w Warszawie.

Pracę sceniczną rozpoczęła już na trzecim roku studiów. Zadebiutowała w muzycznym spektaklu „Brel” na scenie Teatru Nowego w Łodzi, z którym związała się na kilka lat. Spośród licznych ról teatralnych najważniejszą stała się rola Małgorzaty w „Mistrzu i Małgorzacie” w reż. M. Marczewskiego (premiera 2003).

Dwa lata po ukończeniu studiów zaproszono Agnieszkę do udziału w musicalu „Siostrunie” D. Gogginsa w Teatrze Muzycznym w Łodzi z którym współpracuje do dnia dzisiejszego, łącząc swoje muzyczne i teatralne pasje. Można ją zobaczyć w roli Cajtl w legendarnym „Skrzypku na dachu” (granym od 1999), jak i w musicalu „Wonderfull Town” L. Bernsteina (premiera 2011), gdzie prócz śpiewu i aktorstwa pochwalić się może swoim talentem tanecznym.

Ma również na swoim koncie współpracę z Teatrem w Radomiu (2000,2001), i z Gliwickim Teatrem Muzycznym (2004), gdzie zagrała w musicalu „Grają naszą piosenkę” Marvina Hamlischa, w reż. Jacka Chmielnika główną role Soni Walsk. Z dużą sympatią wspomina Agnieszka współpracę z Teatrem Arlekin w Łodzi(teatrem dla dzieci). Być może to ulubienie pracy dla młodszych teatromanów spowodowało, że choć onieśmielona z dużą radością przyjęła zaproszenie Jerzego Zelnika do wzięcia udziału w nagraniu „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Zachęcona tą współpracą do pracy lektorskiej, nagrała już w pojedynkę „Bajki terapeutyczne” M. Molickiej.

Od roku 1997 jest wykładowcą i profesorem łódzkiej Filmówki [2], gdzie prowadzi zajęcia z piosenki z przyszłymi aktorami. Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne zaowocowało w roku 2009 stworzeniem muzycznego spektaklu dyplomowego „Longplay” wg własnego scenariusza i w swojej reżyserii.

Rok 2010 okazał się bardzo przełomowym w życiu artystki. Poza pomyślnie obronionym doktoratem na PWSTvF i T, przygotowała na małej scenie Teatru Nowego w Łodzi recital „Jazzowo-kolorowo”. Projekt ten był o tyle wyjątkowy, że zapoczątkował stałą współpracę z muzykami: Marcinem Janiszewskim, Wojtkiem Lipińskim, Marcinem Fidosem i Radkiem Bolewskim, z którymi obecnie nagrała materiał muzyczny na pierwszą autorską płytę.

Materiał ten został zaprezentowany na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi w recitalu CZEKAM NA JUTRO. Taki też tytuł nosi pierwsza autorska płyta artystki.

Nagrody i Wyróżnienia | edytuj kod

 • 2002 IV - laureatka Festiwalu Estrady i Sztuki im. L. Solskiego w Warszawie [3]
 • 1999 V - I nagroda na Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie [3]
 • 1996 X - I nagroda na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie [3]
 • 1994 - Stypendium Ministra Kultury i Sztuki [3]
 • 1993 III - Wyróżnienie od Prof. Bardiniego na XIV PPA we Wrocławiu [3]

Praca pedagogiczna | edytuj kod

 • od 1996 Wykładowca Piosenki na Wydziale Aktorskim w PWSFTViT w Łodzi
 • 2005 – Wykładowca Piosenki w Centrum K. Krawczyka
 • Recital Piosenek Literackich – „Kobito, na co ci to?” [4]

Występy w programach telewizyjnych | edytuj kod

 • Gwiazdy w Grandzie” z udziałem M. Kondrata, J. Machulskiego, P. Sztompke
 • Udział w programie Lucjana Kydryńskiego – „Wiolinem i basem”
 • Udział i dojście do finału programu „Start w TVN meta na scenie” – uzyskanie najwyższej liczby głosów telewidzów
 • Benefis Jana Machulskiego

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Film Polski. [dostęp 2020-08-06].
 2. Szkoła Filmowa. [dostęp 2020-08-06].
 3. a b c d e Złota pantera Kocham Cie i nienawidzę recital Agnieszki Greinert. [dostęp 2020-08-06].
 4. ALFAA. BRAVO ALFAA., Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 2020-08-06]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kodKategoria:Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi Kategoria:Aktorzy teatralni związani z Łodzią Kategoria:Polscy aktorzy teatralni

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Pagoad/Agnieszka Greinert" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy