Wikipedysta:Piotrus


Wikipedysta:Piotrus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biogram: napisałem doktorat zw. z socjologią Internetu na University of Pittsburgh. Od kilku lat pracuje w Korei. (Pd, bo jak...). Więcej: patrz strona uzytkownika na en wiki (nie kryje sie pod anonimem, ale nie bede sie dwa razy rozpisywal o sobie). Co do moich edycji, na en wiki jestem twórcą WikiProject Poland, swego czasu w Top 50 najaktywniejszych uzytkownikow, z ~150k edycjami, ~20 odpowiednikami naszych 'artykułów na medal', ~30 Dobrymi Artykułami, i ~500 odpowiednikami 'czy wiesz ze...'. To bylo kilka lat temu, teraz pewnie wiecej, ale co tam sie chwalic statystykami... nie o to chodzi.

Na Wiki działam od 2004 roku. Działam głownie na angielskiej Wikipedii (nick też Piotrus), gdzie napisalem wiele art. o Polsce. A pisze glownie tam, bo jestem zwolennikiem zapanowania angielskiego na świecie :) No, powazniej - angielski jest przydatny, no i art. tam napisany bedzie czytany przez wiecej osob niz na pl wiki. Niemniej jako że uznaję prawo języków archaicznych do istnienia (głównie z powodu problemów z tłumaczeniem poezji), od czasu do czasu poświęcę się i coś tu zmajstruję :) Niemniej, po ostatniej kasacji kilku moich artykułów (Historia Pakistanu, kwiecień 2013) naprawdę mam dość "pomagania" tutaj, a po kilku podobnych przygodach z wrzesnia 2015 - jezcze mniej. Dziekuje wiec spolecznosci polskiej Wikipedii za sumiennienne staranie sie, bym coraz mniej tu edytowal. Pewnie nigdy nie przestane, ale ze od czasu do czasu ktos sie mnie pyta - czemu wiecej na pl nie edytuje - to tu jest odpowiedz: na en wiki nie kasuje sie moich artykulów.


Od lat kilku sobie obiecuje, definitywnie skonczyc z edycjami na pl wiki. Ale co pewien czas wracam. Tylko zeby sie znowu zdenerowac. Moje postanowienie noworoczne na 2017: nie pisac na pl wiki, ewidentnie nie sa tu moje kontrybucje dobrze widziane. Dlaczego u nas nie wystarczy, ze artykul jest ency i ma zrodlo. Musi jeszcze byc... czort wie, co dokladnie, musi sie podobac adminowi - wystarczajaco dlugi, ladnie napisany. A ja tego mam juz dosc. Napisalem na en wiki stuba na ten tamat, po kilku dniach rozbudowalismy z innymi, jest bardzo fajny. Pomyslalem - przetlumacze na pl wiki. I co? I zaraz wylecial. No i dobrze. Niech polska Wiki nie ma artykulu na ten temat. (A o o mi poszlo: zob historie Jelizawieta_Glinka). I znowu, kilka dni pozniej, [1]. A dajcie sobie spokoj, ja na prawde postaram sie ograniczyc tu pisanie.

Niby nic, ale po co stresowac ludzi krytyka czy kasacja/cofnaniem dobrych, choc krotkich artykulow? Nikomu nie szkodza, nawet pomagaja, a moim zdaniem takie zachowanie tylko odstrasza edytorow. Mnie w zasadzie odstraszylo.


Mój artykuł o Wikipedii w Wyborczej: Mamy taką Wikipedię, na jaką zasłużyliśmy. Eksperci nie chcą tworzyć dobra publicznego 12 marca 2020


Moje najlepsze artykuły na pl wiki:

Inne (650+): [2] w tym stworzenie haseł Monteskiusz, Wszystkich Świętych, Wybory w Polsce, Kajko i Kokosz, Polska Marynarka Handlowa, Sybiracy, Oblężenie Jasnej Góry, Partyzantka radziecka, Firefly, Inwazja na Rosję (1812), Pałacyk Michlera, Produkcja masowa, Kampania włoska w czasie II wojny światowej, Ofiary w II wojnie światowej, Podchwytliwe pytanie, Historia Litwy, Targi Północne, Wojna polsko-turecka 1633-1634, Kolędy polskie, Polska kolęda patriotyczna, Spis sumaryczny w 1946, Pierwszy Powszechny Spis Ludności, Drugi Powszechny Spis Ludności, Przemysł ciężki, Żydowski ruch oporu podczas II wojny światowej, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Wilnie, Towarzystwo_Przyjaciół_Nauk_na_Śląsku, Sekretariat Komitetu Centralnego PZPR, Kolektywizacja w Polsce, Domki fińskie, Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, Prawa człowieka w Polsce, Naloty strategiczne podczas II wojny światowej, Grabież polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej, Traktat brzeski (9 lutego 1918), Polska Poczta Lotnicza, Socjologia czasu wolnego, Socjologia Internetu, Morska Wola, Socjologia marksistowska, Getto w Mińsku Mazowieckim, Ruch ludowy, Folklor polski, Kultura polska, Getto w Sosnowcu, Litewskie Odrodzenie Narodowe, Niemiecko-sowiecka parada w Brześciu, stany pruskie, Oblężenie Mantui (1799), Holokaust w Polsce, Operacje śląskie, prawa cyfrowe, Astronomia w Polsce i inne.

Także: Pomoc:Kopiowanie wewnątrz Wikipedii, Wikipedia:Zakładaj dobrą wolę, Wikipedia:Czerwony link, Szablon:Nierzetelne źródła


Narzędzia: {{Zasięg geograficzny|polskiej}} {{dopracować|więcej przypisów}}

Ciekawe projekty:

Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:Piotrus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy